Puszcza Białowieska w komiksie

Jak połączyć przygodę, trzymającą w napięciu akcję… i wiedzę przyrodniczą? Jak wprowadzić w tajemnice roślin i zwierząt młodego człowieka, który zasadniczo ma inne zainteresowania? W naszym przypadku wypełnić to niezwykle trudne zadanie udało się wypełnić tylko komiksom o Puszczy.

Historia Puszczy Białowieskiej


Pierwszym naszym „puszczańskim” komiksem był… Ostatni żubr Tomasza Samojlika.Opowieść o małym żuberku łączy się tu z historią Puszczy wyniszczonej przez I wojnę światową. Nie brak tu czarnych charakterów, ale też bohaterów-naukowców.
Na koniec czeka na nas garść faktów, a także żubrze zagadki i zadania do wykoniania.
Z żubrem jest tylko jeden problem… niełatwo go znaleźć. Nam udało się „upolować Ostatniego żubra" w bibliotece, ale podobno wydawca planuje nowe wydanie – czekamy!

Jeszcze głębiej w historię sięga Bartnik Ignat i skarb puszczy Tomasza Samojlika.Tym razem cofamy się do upadku Rzeczpospolitej i trzeciego rozbioru. Puszcza i jej mieszkańcy muszą stawić czoła zaborcom i ich niecnym planom. Czy uda im się skraść legendarny Skarb Puszczy, na straży którego stoi legendarny Biały Bartnik?

Przy okazji poznamy nie tylko sekrety bartnictwa, ale i np. poczytamy o wypalaniu węgla drzewnego i budnikach (to w ciekawostkach na końcu książki).

A czym żyje i jak wygląda Puszcza Białowieska dziś?
Aktualne tematy – m.in. gradacji kornika czy roli martwego drewna w lesie (ale też wiele innych!) pojawiają się w Puszczańskiej Trylogii T. Samojlika i A. Wajraka: Umarły las, Nieumarły las i Zew Padliny.
Tym razem przygody bohaterów (głównie ptasich) toczą się w scenerii iście westernowym, a głównym bohaterem zostaje nowy szeryf: dzięcioł trójpalczasty Triko.

Ciekawostki przyrodnicze, związane z akcją komiksu, pojawiają się tym razem na 2-3 stronach pomiędzy poszczególnymi rozdziałami (jest ich więc w sumie więcej niż w Ostatnim żubrze i Bartniku Ignacie).

Akcja mrożąca krew w żyłach…


Do puszczańskich komiksów można zaliczyć też czterotomową Sagę o Ryjówce T. Samojlika.Bohaterami są tym razem drapieżne ryjówki (w tym główny bohater dobroduszny Dobrzyk) oraz ich leśni sąsiedzi. W epizodach pojawiają się także ludzcy mieszkańcy okolicznej osady, niestety nie zawsze w pozytywnym świetle…
Krótkie, aczkolwiek treściwe, ciekawostki przyrodnicze (przede wszystkim o gatunkach, które reprezentują bohaterowie danego komiksu) znajdziemy na końcowych kartach książek.

Więcej propozycji dla dzieci kochających Puszczę znajdziecie w tym artykule: Puszcza Białowieska dla dzieci.Mamy też coś dla starszaków: „O Białowieży dla dorosłych”…do jakich wędrówek zainspirowały nas te lektury? Poczytajcie o naszych białowieskich wakacjach!Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel