face Dolina Białego Potoku
Miejscowość: Zakopane w pobliżu: Zakopane
Kraj: Polska  
Region:  Zakopane Tatry Małopolskie

check_circle  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem

Jest to przepiękna, prowadząca wąwozem skalnym tatrzańska dolina położona najbliżej Zakopanego, którą możemy zobaczyć bez konieczności dojeżdżania busem lub samochodem.

Jak dojść do Doliny Białego Potoku?

Początek doliny znajduje się 0,5 km od Wielkiej Krokwi, przy Drodze pod Reglami. Z centrum Zakopanego do wejścia do doliny jest około 1,5 km, 20 min. pieszo. Idziemy ulicą Grunwaldzką, następnie ulicą Droga do Białego. Przy wejściu do doliny płatny parking, samochód można zostawić także pod Krokwią.

Długość doliny: ok 2km,
czas przejścia: 45 min,
kolor szlaku: żółty.

Dolina Białego Potoku z dzieckiem

Ścieżka prowadzi nas zacienionym wąwozem skalnym, jest kamienista (często duże kocie łby, mało wygodne przy spacerze z mniejszym dzieckiem) i łagodnie pnie się do góry. Pewnie z tego powodu ruch turystyczny jest tu zdecydowanie mniejszy niż w sąsiadującej Dolinie Strążyskiej, która jest bardziej płaska. Z Doliny Białego Potoku nie ma też widoku na góry - dochodzimy do urokliwego wodospadu. Naszym zdaniem jest jednak jedną z piękniejszych tatrzańskich dolin, którą warto odwiedzić.

Malowniczy charakter nadają dolinie strome zbocza, skalne bramy i iglice oraz wyrzeźbione w wapieniach koryto potoku Białego o wyjątkowo dużym spadku, z kaskadami i baniorami (wyżłobieniami koryta rzeki spowodowanymi wirowym ruchem wody).

Ciekawostką jest rosnąca w dolinie kosodrzewina

Jest niespotykana na tej wysokości - to masyw Giewontu jest przyczyną specyficznego klimatu i wysokogórskiego charakteru roślinności doliny. Osłaniając dolinę od strony południowej sprawia, że dociera do niej mniejsza ilość światła i ciepła.

Zaciekawienie na szlaku budzi zakratowane wejście do kopalni - na początku lat 50 XX wieku prowadzono tu poszukiwania rud uranu (stąd wykute 2 sztolnie).

Po dojściu do wodospadu dalsza część żółtego szlaku pnie się pod górę (podejście już bardziej strome, ok 150 m różnicy wysokości) poprowadzi nas do Czerwonej Przełęczy, stąd Drogą nad Reglami możemy dojść do Sarniej Skały (kolejne 170 m różnicy wysokości) lub do Polany Kalatówki (suma podejść 230m, suma zejść 250m).

Zobacz jeszcze - Sarnia Skała - jedno z łatwiejszych wejść na szczyt w Tatrach.
Autor: adelina
Data dodania:2013-01-14


Wczytuję komentarze ...
cancel