Uroczysko Sikornik - atrakcje i ciekawostki

Miejscowość: Kraków

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Drogi na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Ścieżki dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Górka do zjeżdżania na sankach
check_circle  Głównie w cieniu
check_circle  Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską

Uroczysko Sikornik znajduje się w zachodniej części Krakowa pomiędzy doliną Rudawy i Błoniami na północy, a Wisłą na południu. Między dwoma wierzchołkami: Górą Św. Bronisławy z Kopcem Kościuszki, a Sikornikiem znajduje się las pełen ścieżek spacerowych i polanek piknikowych, a także piękny punkt widokowy na południe.

Uroczysko Sikornik

Atrakcje na Sikorniku

Główna atrakcja wzgórza to Kopiec Kościuszki i Muzeum Kościuszkowskie.  Bilet wstępu obejmuje zarówno wejście na kopiec, z którego rozciąga się piękny widok na miasto, jak i zwiedzanie nowoczesnej i multimedialnej ekspozycji poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Po zejściu z kopca możemy też zobaczyć wystawę figur woskowych oraz wystawę o Twierdzy Kraków.

Kopiec Kościuszki - punkt widokowy i muzeum

Kopiec Kościuszki - punkt widokowy i muzeum

Kopiec Kościuszki to wyjątkowa atrakcja turystyczna łącząca w sobie historię, przyrodę i okazję do rodzinnego spaceru.&n ...

Plac zabaw przy Kopcu Kościuszki

Wśród lasów na Sikorniku ukryte są też inne, mniej spektakularne atrakcje, m.in. skałka wspinaczkowa Strzelnica oraz pozostałości po skoczniach narciarskich, które funkcjonowały tu w latach 20-30 XX w. (północne stoki, przy zielonym szlaku).

Uroczysko Sikornik - na spacer i na piknik

Sikornik to jednak przede wszystkim doskonałe miejsce na leśny spacer i piknik. Przy asfaltowej alejce znajdują się aż 3 polanki z ławeczkami, stolikami, a nawet specjalnymi "leśnymi muszlami".

Uroczysko Sikornik - "leśna muszla"

Polanki noszą ciekawe nazwy np. "Polana do oglądani przyrody" czy "Polana do słuchania przyrody", ale oczywiście możecie je wykorzystać do dowolnych zabaw i aktywności!

Uroczysko Sikornik

Sikornik - punkt widokowy

Na Sikorniku znajduje się jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Krakowie! Panorama, która się stąd rozciąga obejmuje większość masywów Beskidu Wyspowego, Gorce, Beskid Makowski, Mały oraz Żywiecki z królującą Babią Górą. Na horyzoncie dostrzeżemy łańcuch Tatr.

Uroczysko Sikornik - punkt widokowy

Na polance widokowej przygotowano liczne ławeczki, stoliki. Można też rozłożyć własny koc piknikowy, przypominać sobie, które szczyty już zdobyliśmy, a które z nich wybierzemy na kolejne wycieczki!

Szeroka panorama z polanki widokowej na Sikorniku

Uroczysko Sikornik - dojazd, informacje praktyczne

Na Sikornik możemy dojść pieszo:

  • z Salwatora (Al. Waszyngtona)
  • od strony Strzelnicy (Muzeum Fotografii MuFo) - czarnym szlakiem, 
  • od strony Parku Decjusza: ul. Starowolską i Cedrową (zielony szlak), 
  • lub od Przełęczy Przegorzalskiej (ul. Jodłowa) - czarnym szlakiem.

MPK możemy podjechać np. pod Kopiec Kościuszki (linia 100), a samochód możemy zostawić albo pod Kopcem Kościuszki, albo na Przełęczy Przegorzalskiej (zatoczka na kilkanaście samochodów).

Polanka na Sikorniku

Do przejścia z wózkiem dziecięcym, lub z rowerem nadaję się al. Waszyngtona, czyli czarny szlak od Przełęczy Przegorzalskiej i później asfaltowa alejka w stronę Kopca Kościuszki. Zielony szlak to wąska leśna ścieżka.

Plac zabaw, toalety i punkty gastronomiczne znajdują się przy Kopcu Kościuszki.

Ps. Sikornik zaliczyliśmy do najpiękniejszych punktów widokowych w Krakowie. Tu poznacie pozostałe z nich:

Kraków - punkty widokowe na miasto i nie tylko

Kraków - punkty widokowe na miasto i nie tylko

Co można zobaczyć z Krakowa? Oczywiście Kraków, ale nie tylko! Poznajcie z nami najpiękniejsze i najciekawsze punkty widokowe w Krakowie: zarówno na zabytkowe Stare Miasto, całe miasto, jak i jego okolice: aż po same Tatry! ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel