Kopiec Kościuszki - punkt widokowy i muzeum
Aleja Waszyngtona 1
30-204 Kraków
map zobacz na mapie
call 12 425-11-16    link www.kopieckosciuszki.pl

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Plac zabaw
Kopiec Kościuszki to wyjątkowa atrakcja turystyczna łącząca w sobie historię, przyrodę i okazję do rodzinnego spaceru.A co czeka na nas na Kopcu?

Przede wszystkim przepiękny widok na Kraków, a przy dobrej widoczności także na Tatry! Warto zajrzeć do kaplicy bł. Bronisławy, tuż przy niej znajduje się niewielka ekspozycja poświęcona historii tego niezwykłego miejsca. W zabudowaniach austriackiego fortu urządzono ciekawe ekspozycje poświęcone postaci Tadeusza Kościuszki i Twierdzy Kraków, a także niewielką galerię woskowych postaci słynnych Polaków.


Widok z Kopca Kościuszki na Błonia

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Dokładny opis jak dotrzeć na Kopiec znajdziecie w opisie trasy Wszystkie drogi prowadzą na Kopiec!

Wejście znajduje się przy neogotyckiej kaplicy bł. Bronisławy.

Wózki dziecięce musimy niestety pozostawić na zewnątrz: poruszanie się po terenie Kopca, fortu i muzeów będzie niemożliwe z wózkiem. Obowiązuje też zakaz wprowadzania psów.

Po nabyciu biletu, jeszcze na parterze, warto zajrzeć do kaplicy oraz znajdującej się obok niewielkiej ekspozycji poświęconej m.in. pustelniczce.


Kaplica bł. Bronisławy

Teraz zaczynamy już wspinaczkę po krętych schodach, a następnie po brukowanych wąskich ścieżkach prowadzących na szczyt Kopca i punkt widokowy.


Kręte schody


Ścieżka na Kopiec

Po zejściu z Kopca warto zwiedzić niewielkie, ale ciekawe ekspozycje. Najpierw kierujemy się w stronę armaty, tuż za nią jest kawiarnia, a pod nią sale poświecone T. Kościuszce, tu znajdziemy największy wybór pamiątek. W kawiarni można skorzystać z toalety.


Zabudowania fortu: armata, a za nią budynek muzeum i kawiarni


Ekspozycja poświęcona T. Kościuszce

Pozostałe wystawy znajdują się na niższej kondygnacji: galeria kilku znanych Polaków oraz bardzo ciekawa wystawa poświęcona fortom Twierdzy Kraków. Dzieciakom na pewno spodobają się makiety szturmu na Kopiec, rekonstrukcje okopów i broni. Na wszystkie wystawy obowiązuje wspólny bilet.


Rekonstrukcja okopów na wystawie Twierdza Kraków


Galeria słynnych Polaków: Jan Matejko maluje "Bitwę pod Racławicami"

Wyjście znajduje się z innej strony, nie wracamy do kaplicy, ale wychodzimy poza fort, wprost na niewielki teren zielony u stóp fortu z drewnianym placem zabaw i ławeczkami.


plac zabaw

Polecamy nasz rodzinny przewodnik po Muzeum przy Kopcu Kościuszki:Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o Tadeuszu Kościuszce, w tym o historii sypania Kopca przeczytajcie koniecznie nasz bezpłatny e-book

"Mały Tadek rusza śladami Tadeusza"

Możecie też odwiedzić inne krakowskie miejsca związane z T. Kościuszką.
Opis trasy: Śladami T. Kościuszki - spacer z zagadkami
Autor: marfusza
Data dodania:2018-04-25


comments powered by Disqus
cancel