Park Strzelecki

Miejscowość: Kraków

check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń
check_circle  Drogi asfaltowe
check_circle  Drogi na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Głównie w cieniu
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Ścieżki dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Przewijak dla niemowląt
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych w pobliżu
Niewielki park między ulicami Lubicz, Bosacką, Zygmunta Augusta i Topolową. To jedyna oaza zieleni (i cienia) w sąsiedztwie dworca kolejowego i autobusowego, ale warto tu zajrzeć nie tylko w oczekiwaniu na pociąg lub autobus. Niestety wejście od strony ul. Topolowej do tunelu prowadzącego na perony nie posiada zjazdu dla wózków ani windy dla niepełnosprawnych.

Park należy do Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”, znajduje się tu Celestat – zabytkowa siedziba bractwa, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (obecnie w remoncie). Warto w czasie spaceru opowiedzieć dzieciom o tym czym zajmowało się kiedyś bractwo i kilka ciekawostek o królach kurkowych .

Główna atrakcja parku to liczne pomniki ufundowane przez Towarzystwo Strzeleckie. Tuż przy budynku Celestatu zobaczymy popiersie Marcina Oracewicza. Był on pasamonikiem (wytwarzał dodatki do ubrań), a także bardzo dobrym strzelcem i należał do Bractwa Kurkowego. Podczas obrony Krakowa przed wojskami rosyjskimi zabrało mu nabojów i załadował broń swoim metalowym guzikiem, strzelił… i zabił dowódcę wrogiej armii! Niedaleko zobaczymy dwie tablice pamiątkowe z nazwiskami królów kurkowych – jedna w formie wielkiej księgi, na drugiej możemy rozpoznać miniatury zabytków Krakowa. Poza tym w parku miniaturowym kopcu zasiadł Jan Paweł II, tuż zanim stoją Jan III Sobieski z mieczem i buławą hetmańską oraz Zygmunt August – trzyma w ręce zwój papieru - być może to statut (regulamin), który został na dany za jego panowania Bractwu Kurkowemu, wtedy też Bractwo otrzymało piękną srebrną figurkę kura (scenę tę możemy zobaczyć na obrazie Władysława Łuszczkiewicza Ofiarowanie kura Bractwu Kurkowemu w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach). W parku znajdziemy też pomnik Ignacego Paderewskiego, pomnik z okazji 750-lecia Bractwa Kurkowego oraz niewątpliwą atrakcję dla najmłodszych – zegar słoneczny (bliżej ul. Topolowej).

Spacerując po Parku Strzeleckim można pobawić się z dziećmi np. w tropienie kurów - symbole Bractwa Kurkowego znajdziemy nie tylko na budynku Celestatu i Strzelnicy (budynek przy ul. Topolowej), ale również na większości pomników. Ciekawe ile uda się wam ich znaleźć?

Na terenie parku znajduje się restauracja (budynek Strzelnicy, stoliki również na zewnątrz, brak udogodnień dla dzieci), w okolicy dworców punkty gastronomiczne i sklepiki spożywcze. Przewijaki i toalety dla niepełnosprawnych - dworzec autobusowy i Szpital Św. Ludwika (ul. Strzelecka).



Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel