check_circle Nachylenia terenu
check_circle Wygodne zaparkowanie samochodu
Są miejsca tak niezwykłe i niepowtarzalne, że trudno je opisać - bez wątpienia rezerwat Góry Zborów to jeden z najpiękniejszych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
- ścieżki w rezerwacie skaliste i momentami strome - warto ubrać lepsze obuwie np. górskie
- dwa parkingi: większy przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury (gdzie możemy kupić bilety do Jaskini Głębokiej) oraz leśny, dziki parking przy wejściu na szlak czerwony (najkrótszy szlak na Górę Zborów)
Góra Zborów - legendy o czarownicach
Według legend na tutejszym wzgórzu zbierały się czarownice, by stąd odlecieć na miotłach na sabaty organizowane na okolicznej Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich (nazwa zbór oznacza zgromadzenie). Bezleśny wierzchołek wzgórza jest znakomitym punktem widokowym – najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim 467,5 m n.p.m. Podobno ze szczytu widać aż 3 zamki: ten w Ogrodzieńcu, Bobolicach i Mirowie, nam niestety podeszczowe mgły mocno utrudniły widoczność, było za to bardzo klimatycznie!
Góra Zborów z dziećmi - przykładowa trasa
Czy warto wybrać się na Górę Zborów z dziećmi? Pewnie! Jeśli tylko nie straszne Wam skaliste ścieżki nawet maluchy z pomocą rodziców z pewnością dadzą radę - na pewno warto ubrać odpowiednie buty, najlepiej sprawdzi się pełne, wygodne obuwie. Na szczycie Góry Zborów rozległa i widokowa polana idealna na rodzinny odpoczynek i piknik. Poniżej zamieszczamy przykładową trasę przez Rezerwat Góry Zborów poprowadzony szlakami PTTK:
średnia
Góra Zborów - pętla szlakami PTTK
Raj wspinaczkowy
Góra Zborów jest jednym z ważniejszych rejonów wspinaczkowych! W jej partiach wierzchołkowych (w większości) i na zboczach znajdują się skałki o wysokości do 30 metrów. Wspinacze nadali im własne nazwy: m.in. Chomicza Skała, Mama i Tata, Kruk, Minogi, Rygiel, Sadek, Sfinks i wiele, wiele innych.
W dobrze nasłonecznionych miejscach spotkać można jaszczurkę zwinkę oraz gniewosza plamistego Coronella austriaca, gatunek węża objęty ochroną ścisłą i narażony na wymarcie w województwie śląskim.
Jaskinie i schroniska
W skałach Góry Zborów jest wiele grot, jaskiń i schronisk - choć jedyną udostępnioną do zwiedzania turystycznego jest Jaskinia Głęboka, w której zimują nietoperze, a nawet można spotkać najbardziej jadowitego pająka w Polsce! Zwiedzanie Jaskini Głębokiej odbywa się o pełnych godzinach spod budynku Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury - trwa ok. 45 minut:
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka znajduje się na terenie Rezerwatu Góra Zborów w niewielkiej miejscowości Podlesice i jest jedyną jaskinią udostępnioną do zwiedzania turystycznego w województwie śląskim. ...
Szczyt i punkt triangulacyjny
Na samym szczycie znajduje się betonowy słup. Jest to punkt triangulacyjny, czyli punkt geodezyjny o znanych współrzędnych.
Data dodania: 2023-08-08
Data aktualizacji: 2023-08-22
Wiecej w regionie: Jura
o łącznej długości 122 km
