Góra Zborów - pętla szlakami PTTK
Rezerwat Góry Zborów to jeden z najpiękniejszych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej i miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć! Malownicze kamienne ścieżki, wysokie wapienne ostańce, zapierające dech widoki na okolicę oraz jaskinie - w tym jedyną w województwie śląskim udostępnioną do zwiedzania z przewodnikiem Jaskinię Głęboką.
- ścieżki na Górze Zborów są skaliste, kamieniste, terenowe - warto ubrać górskie buty
- część trasy przebiega w cieniu drzew
- parking pod Centrum Dziedzictwa i Kultury Jury
- przez teren rezerwatu prowadzą nas dwa szlaki: czarny i czerwony, które spotykają się przy szczycie i razem tworzą krajoznawczą pętelkę
Na terenie rezerwatu wydeptanych ścieżek jest naprawdę sporo - opisany szlak można traktować jako nić Ariadny prowadzącą nas przez serce rezerwatu Górę Zborów (467m), od którego będziemy podchodzić do skał i punktów widokowych.
Dojazd i początek trasy
Przygodę zaczynamy pod "Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury" - tu znajduje się większy parking oraz kasa, w której możemy kupić bilety do znajdującej się na trasie Jaskini Głębokiej. Wejścia do jaskini odbywają się o pełnych godzinach spod budynku centrum - tutaj zakładamy kaski i wyruszamy pod znajdującą się nieopodal jaskinię.
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka znajduje się na terenie Rezerwatu Góra Zborów w niewielkiej miejscowości Podlesice i jest jedyną jaskinią udostępnioną do zwiedzania turystycznego w województwie śląskim. ...
Początkowo trasa prowadzi nas czarnym szlakiem szeroką, szutrową ścieżką. Zaraz na początku znajduje się skręt do Jaskini Głębokiej. Jeśli nie chcemy zwiedzać jaskini kierujemy się dalej prosto.
Dalsza część szlaku prowadzi lasem, w cieniu drzew - ścieżka jest szeroka i zacieniona. Stopniowo jednak zacznie wchodzić wchodzić głębiej w las, robić się węższa i piąć się pod górę coraz bardziej przypominając górski szlak.
Szczyt Góry Zborów
Szlak omija szczyt, ale choć ścieżka jest dość stroma i skalista warto do niego podejść - jest bardzo widokowy! Przy dobrej widoczności powinniśmy stąd dostrzec trzy zamki: w Ogrodzieńcu, w Mirowie i Bobolicach.
Szczyt wzgórza to trawiasta, widokowa łąka idealna na rodzinny odpoczynek.
Zejście ze szczytu
Schodzimy szlakiem czerwonym, po drugiej stronie zbocza. Tu ścieżki są skaliste i kamieniste - szlak czerwony to również najkrótsza od strony ulica droga na Górę Zborów i jeśli nie chcecie zwiedzać jaskini, ani robić pętelki będzie fajną opcją na dostanie się na wzgórze.
Po zejściu patrząc za siebie możemy zobaczyć cały masyw Góry Zborów, przez który właśnie przeszliśmy. Złożony ze skalnych ostańców pięknie prezentuje się w promieniach zachodzącego słońca. Stąd pode Centrum Dziedzictwa i Kultury Jury dochodzimy kawałek chodnikiem wzdłuż ulicy.
Data dodania: 2023-08-08
Wiecej w regionie: Jura
o łącznej długości 122 km
