Jaskinia Głęboka znajduje się na terenie Rezerwatu Góra Zborów w niewielkiej miejscowości Podlesice i jest jedyną jaskinią udostępnioną do zwiedzania turystycznego w województwie śląskim. 

  • przez cały rok w jaskini panuje temperatura ok. 7 stopni Celsjusza, jest wilgotno i błotniście - nawet w upalny dzień zadbajcie o cieplejszy ubiór
  • sezon turystyczny trwa zwykle od kwietnia do października
  • zwiedzanie jaskini odbywa się o pełnych godzinach spod budynku Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury  i trwa ok. 45 minut
Wejście do Jaskini Głębokiej
Wejście do Jaskini Głębokiej
Wejście do Jaskini Głębokiej
Wejście do Jaskini Głębokiej

Szpatowcy i ich niszczycielska działalność

W Kruczych Skałach, podobnie jak w większości skalnych wzgórz w okolicy Podlesic, eksploatowano krystaliczny kalcyt, zwany szpatem służący dawniej do produkcji szkła. Kalcyt to właśnie minerał tworzący piękne formy naciekowe - to dzięki niemu powstają stalaktyty, stalagmity czy też polewy naciekowe - szata naciekowa jaskini poprzez wydobycie szpatu została zdewastowana i zniszczona. Fragmenty połamanych nacieków jaskiniowych i brył kalcytu do dziś można znaleźć w całej okolicy.

Jaskinia Głęboka - zwiedzanie
Jaskinia Głęboka - zwiedzanie
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Im głębiej, tym piękniej!

Prace górnicze spowodowały zmianę warunków mikroklimatycznych jaskini. Wskutek wybicia dodatkowych otworów  jej prawie stała temperatura stała się zależna od warunków zewnętrznych. Źle wpływało to na hibernujące w jaskini nietoperze i inne organizmy. Aby przywrócić stały mikroklimat jaskini zamurowano dwa otwory w jej dnie. Obecnie z powrotem odtwarza się stały mikroklimat i szata naciekowa.

Jaskinia Głęboka - szata naciekowa
Jaskinia Głęboka - szata naciekowa
szczotka kalcytowa
szczotka kalcytowa

Nietoperze w Jaskini Głębokiej

Jaskinię Głęboką zamieszkuje 7 gatunków nietoperzy. Nad drzwiami wejściowymi znajdują się specjalne otwory, którymi te małe ssaki mogą wlecieć lub opuścić jaskinię. Co roku po okresie zimy odbywa się ich liczenie. W 2020 roku naliczono 150 sztuk. By chronić nietoperze i nie wybudzać ich z zimowego snu jaskinia jest nieczynna dla ruchu turystycznego w okresie zimowym. 

Jaskinia Głęboka - szata naciekowa
Jaskinia Głęboka - szata naciekowa

Najbardziej jadowity pająk w Polsce!

Jaskinie Jury Krakowsko-Cżęstochowskiej często zamieszkuje Sitarz Jaskiniowy, najbardziej jadowity spośród pająków w Polsce. Jego kokony można spotkać też przy wejściu do Jaskini Głębokiej - lubi miejsca, w którym zimne powietrze jaskiniowe miesza się z ciepłym powietrzem z zewnątrz dlatego spotkać go można na stropie ok. 4 m od wejścia do jaskini. Choć jego wygląd jest bardzo niepozorny, grotołazi mówią, że ból przy ugryzieniu przypomina użądlenie osy, a nawet szerszenia.  

Sitarz jaskiniowy i jego kokon
Sitarz jaskiniowy i jego kokon
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel