Z Zawoi na Mosorny Groń

Miejscowość: Zawoja w pobliżu: Sucha Beskidzka
max 1057 m min 654 m
straighten 6.9km
timer 2h 51min
north_east 455m
south_east 455m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
wc  Toaleta na trasie
Trasa: Zawoja Mosorne – niebieski szlak – Wodospad na Mosornym Potoku – Mosorny Groń – Hala Śmietanowa – niebieski szlak – Zawoja Mosorne
Czas przejścia: 4,5 godz.
Długość trasy:7 km

Tuż przy wejściu niebieskiego szlaku z drogi asfaltowej w las znajduję się zatoczka na kilka samochodów. Ścieżka wzdłuż potoku pnie się w górę, potem lekko odbija w dół i po ok. 20 min. dochodzi do zejścia do wodospadu.Krótka, stroma ścieżka z drewnianą barierką może być trudna dla małych nóżek – niektóre stopnie są bardzo wysokie. Za to na pewno warto ją pokonać – wodospad jest przepiękny!

Niebieski szlak prowadzi nas dalej lasem w górę. Niektóre odcinki są dość strome i męczące. Krótkie wypłaszczenie daje chwilę odpoczynku, ale zaraz czeka kolejne podejście – węższe, bardziej kamieniste, już bardziej nasłonecznione… za to jeśli się odwrócimy w tył zobaczymy piękne widoki!
Z przełęczy już tylko 5 min. do Mosornego Gronia, a tu górna stacja kolejki linowej (zakaz przewożenia psów) i restauracja (posiłki obiadowe, słodycze, lody, napoje). A przede wszystkim – piękny widok na Babią Górę! Ku naszemu zaskoczeniu – mimo tak dobrej dostępności (kolejka), sprzyjającej pogody i długiego weekendu miejsce wcale nie było zatłoczone.
Dodatkowa atrakcja to zagadki umieszczone na ławeczkach kolejki (np. Co to jest mosor?). Odpowiedzi na nie znajdziemy na tablicach na tarasie restauracji.Z Mosornego Gronia przeszliśmy się jeszcze chwilę grzbietem w stronę Hali Śmietanowej. Początkowo trasa przypominała „leśną autostradę”, jednak po odejściu niebieskiego szlaku w lewo, bliżej szczytu Cyla, nie dość że stała się dość stroma to jeszcze bardzo zabłocona i poniszczona, więc zawróciliśmy na przełęcz i z powrotem do Zawoi niebieskim szlakiem.


”Autostrada” grzbietem

Widoki

Szlak bliżej Cyla Hali Śmietanowej

PS. Jeśli przyszłoby Wam do głowy wchodzić lub schodzić z Mosornego Gronia żółtym szlakiem weźcie koniecznie pod uwagę, że w wielu miejscach przecina się on z licznymi trasami rowerowymi (3 trasy MTB), co dla pieszych może być czasami niebezpieczne. Z naszych obserwacji rowerzyści –akrobaci stanowili znakomitą większość pasażerów kolejki: wjeżdżali na Mosorny Groń i z rozpędem ruszali w dół, właśnie w stronę żółtego szlaku…

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy-zachód


Wczytuję komentarze ...
cancel