Z Żarek do zamków Mirów i Bobolice - przepiękny odcinek rowerowego szlaku "Orlich Gniazd"

w pobliżu: Żarki
Region: 
max 394 m min 343 m
straighten 7.6km
directions_bike timer 49min
north_east 75m
south_east 60m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
add_road  Droga asfaltowa
wb_sunny  Trasa w słońcu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
directions_bike  Trasa rowerowa

Trasa rowerowa z Żarek do położonych nieopodal dwóch zamków w Mirowie i Bobolicach to świetna propozycja na rodzinną, rowerową wycieczkę.

  • Cała trasa od Żarek do miejscowości Mirów to 7 kilometrów bezpiecznej, odseparowanej od ruchu samochodowego asfaltowej drogi rowerowej poprowadzonej przez Mirowski Gościniec. 
  • Z miejscowości Bobolice do zamku (to ok. 0,5 km) podjeżdżamy wprawdzie droga publiczną, ale natężenie ruchu jest tu znikome - przez cały ten odcinek jest też bezpieczny i wygodny chodnik.
  • trasa nadaje się na długi spacer z wózkiem lub rower z przyczepką

Na trasie mamy podjazdy i zjazdy z górki, nie są one jednak bardzo duże, a pod górkę możemy podprowadzić rowery. Trasa przez Gościniec Mirowski to wyjątkowo urokliwy fragment rowerowego szlaku "orlich Gniazd".

Malownicza droga rowerowa od Żarek do miejscowości Mirów - Gościniec Mirowski

Początek szlaku - miejscowość Żarki

Żarki to miejscowość w województwie śląskim, położona wśród malowniczych krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Będąc w Żarkach warto zwrócić uwagę na zabytkowe stodoły. Miasto było ciasno zabudowane i nie było już tu miejsca na przydomowe stodoły i spichlerze, dlatego powstawały ona na obrzeżach ówczesnych Żarek. W miejscu, gdzie stoją stodoły w każdą sobotę i środę odbywa się jarmark. 

Droga dla rowerów prowadząca przez Gościniec Mirowski zaczyna się przy ul. Targowej.

Muzeum w Żarkach
Stodoły w Żarkach

Gościniec Mirowski

Nowa, asfaltowa droga rowerowa łącząca Żarki z Mirowem powstała na dawnym trakcie zwanym Traktem Królewskim - była to dawna gruntowa droga służąca przez wiele stuleci okolicznym chłopom do podróżowania z Mirowa na jarmarki w Żarkach. Jeździły tędy karawany kupieckie i cygańskie tabory. Obecnie to raj dla rowerzystów - na trasie znajduje się kilka zadaszonych wiat wypoczynkowych wraz z tablicami informacyjnymi. Jedziemy w otoczeniu malowniczych pól i sosnowych zagajników, mijając w oddali pojedyncze wapienne ostańce skalne.

Trasa jest bezpieczna, bardzo malownicza - prowadzi głównie w słońcu.

Początek Gościńca Mirowskiego
Koniec największego podjazdu na początku trasy
Droga rowerowa od Żarek do miejscowości Mirów
Gościniec Mirowski - droga rowerowa od Żarek do miejscowości Mirów
Wjazd do Mirowa

Wjeżdżamy do Mirowa

Gościniec Mirowski kończy się zaraz przy wjeździe do miejscowości Mirów - stąd do zamku zostaje nam do pokonania około 0,5 kilometra: albo wiejską drogą publiczną z bardzo niewielkim natężeniem ruchu, albo po prostu chodnikiem, który rozpoczyna się na końcu ścieżki rowerowej i ciągnie aż pod zamek.

Przy parkingu w Mirowie możemy zostawić rowery, a między zamkami przejść urokliwym szlakiem wśród skał.

Pod zamkiem w Mirowie

Zamki Mirów i Bobolice

W niewielkiej odległości od siebie ok. 1 kilometra mamy dwie okazałe jurajskie warownie! To niezwykły cel wycieczki! Przy obu zamkach skałki i rozległe, widokowe polany idealne na rodzinny odpoczynek. W zamku w Bobolicach można zwiedzić komnaty, znajduje się tu muzeum. Obok zamku w Bobolicach znajdziecie też restaurację ze stolikami na zewnątrz z widokiem na zamek.

Zamek Mirów - zwiedzanie, historia i ciekawostki

Zamek Mirów - zwiedzanie, historia i ciekawostki

Zamek w Mirowie został zbudowany około XIV wieku obok wsi Mirów za czasów króla Kazimierza Wielkiego. ...

Zamek Bobolice

Zamek Bobolice

Położony na stromym, skalistym wzgórzu zamek w Bobolicach jeszcze kilkanaście lat temu był ruiną - dziś to bez wątpienia jeden z najatrakcyjniejszych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej ...

Zamki Mirów i Bobolice

Ścieżka łącząca zamki Mirów i Bobolice

Pomiędzy zamkami możemy przejść malowniczą ścieżką wśród skał - spacer nią zajmuje około pół godziny. Ścieżka przez jakiś czas była odgrodzona i niedostępna dla turystów, jednak rodzina Laseckich (właścicieli obu zamków) wykupiła sporne działki i udostępniła ścieżkę turystom.

Trasa łącząca dwa zamki Mirów - Bobolice

średnia
directions_walk

Trasa łącząca dwa zamki Mirów - Bobolice

max 395 m min 337 m
straighten 1.5km
timer 31min
north_east 63m
south_east 71m
Skalna ścieżka łącząca zamki Mirów i Bobolice

Co to są "Orle Gniazda"?

Zamki w Mirowie i Bobolicach to zamki należące do "Orlich Gniazd, jest to system średniowiecznych murowanych warowni, który powstawał zazwyczaj na miejscu drewnianych grodów i miał za zadanie bronić granic Królestwa Polskiego i szlaków handlowych. Zamki budowane były za czasów króla Kazimierza Wielkiego, który często był ich fundatorem - wszak ze szkolnych ławek znamy słynne o nim powiedzenie "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Co ciekawe fundusze na murowaną rozbudowę pochodziły głównie z ówczesnych kopalni soli w Wieliczce i Bochni, zwanych wtedy żupami. Sól była wówczas towarem luksusowym i cenniejszym niż złoto, a dochody z wydobycia soli stanowiły 1/3 skarbca całego Królestwa Polskiego! Zajrzyjcie do naszych pełnych wiedzy, interaktywnych aplikacji dla dzieci:

Pełne wiedzy interaktywne aplikacje dla dzieci na szpiedzywiedzy.pl

Kolorowanka król Kazimierz Wielki - pdf do pobrania i wydruku

Zwiedzając jurajskie warownie warto opowiedzieć dzieciom o królu Kazimierzu Wielkim - to właśnie za jego panowania powstawały "Orle Gniazda". Poniżej załączamy plik pdf kolorowanki, który możecie wydrukować na domowej drukarce.

Kazimierz Wielki - kolorowanka do wydruku
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel