check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Nachylenia terenu

Położony na stromym, skalistym wzgórzu zamek w Bobolicach jeszcze kilkanaście lat temu był ruiną niewiele różniącą się od innych mijanych na szlaku Orlich Gniazd. Dziś to bez wątpienia piękna budowla i jeden z najatrakcyjniejszych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej, choć wśród historyków i pasjonatów rekonstrukcja zamku budzi wiele kontrowersji!

  • dla turystów udostępniono komnaty oraz znajdujące się wewnątrz muzeum
  • pod zamkiem rozległa widokowa łąka idealna na odpoczynek lub rodzinny piknik
  • zaledwie 1km dalej znajduje się kolejny zamek w Mirowie, prowadzi do niego skalna ścieżka łącząca oba zamki, przejście jej zajmuje około pół godziny
Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach

Zamek w Bobolicach - krótka historia

Królewski zamek w Bobolicach, jak większość jurajskich warowni powstał za czasów króla Polski Kazimierza Wielkiego. Zamek miał zabezpieczać granicę królestwa przed najazdami ze strony Śląska. W czasie potopu szwedzkiego, w 1657 r., Szwedzi tak mocno zniszczyli zamek, że gdy król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa zatrzymał się na zamku w Bobolicach, jego orszak musiał nocować w namiotach.

Pomimo prób ratowania zamku popadał on w coraz większą ruinę. W XIX w. w podziemiach zamku znaleziono skarb, co doprowadziło do jeszcze większego zniszczenia zamku. Po drugiej wojnie światowej mury zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.

Zamek w Bobolicach - polski Disneyland?

Odbudowy zamku podjęła się rodzina Laseckich – obecnych właścicieli. Przy pomocy polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i budowlane. Jego kształt odtworzono na podstawie zachowanych ruin, nie zachowały się bowiem ryciny ani plany dawnego wyglądu zamku. Przy budowie wykorzystywano wyłącznie tradycyjne materiały (głównie kamień wapienny), opracowano też specjalną zaprawę murarską. Zrekonstruowany zamek wzbudza jednak mieszane opinie: od zachwytu po krytykę - zwany jest żartobliwie polskim Disneylandem lub kiepską atrapą zabytku. 

Jednak czy naprawdę lepiej wyglądałyby niszczejące i opuszczone ruiny? Oceńcie sami!

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach

Trasa łącząca dwa zamki Bobolice z Mirowem

 W niewielkiej odległości ok. 1,5 kilometra znajduje się druga okazała jurajska warownia - zamek w Mirowie. Z jednego do drugiego zamku można przejść ścieżką prowadzącą wśród wapiennych skał tzw. Grzędą Mirowską. Spacer pomiędzy zamkami zajmuje około pół godziny.

Trasa łącząca dwa zamki Mirów - Bobolice

średnia
directions_walk

Trasa łącząca dwa zamki Mirów - Bobolice

max 395 m min 337 m
straighten 1.5km
timer 31min
north_east 63m
south_east 71m
Ścieżka łącząca zamki Mirów i Bobolice
Ścieżka łącząca zamki Mirów i Bobolice

Z Żarek do zamków Mirów i Bobolice 

Z miejscowości Żarki do zamków Mirów i Bobolice poprowadzona została przepiękna droga rowerowa biegnąca Mirowskim Gościńcem - to jeden z najpiękniejszych fragmentów szlaku rowerowego "Orlich Gniazd".

Z Żarek do zamków Mirów i Bobolice - przepiękny odcinek rowerowego szlaku "Orlich Gniazd"

łatwa
directions_bike

Z Żarek do zamków Mirów i Bobolice - przepiękny odcinek rowerowego szlaku "Orlich Gniazd"

max 394 m min 343 m
straighten 7.6km
directions_bike timer 49min
north_east 75m
south_east 60m
Malownicza droga rowerowa od Żarek do miejscowości Mirów - Gościniec Mirowski
Malownicza droga rowerowa od Żarek do miejscowości Mirów - Gościniec Mirowski

Co to są "Orle Gniazda"?

To system średniowiecznych murowanych warowni, który powstawał zazwyczaj na miejscu drewnianych grodów i miał za zadanie bronić granic Królestwa Polskiego i szlaków handlowych. Zamki budowane były za czasów króla Kazimierza Wielkiego, który często był ich fundatorem - wszak ze szkolnych ławek znamy słynne o nim powiedzenie "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Co ciekawe fundusze na murowaną rozbudowę pochodziły głównie z ówczesnych kopalni soli w Wieliczce i Bochni, zwanych wtedy żupami. Sól była wówczas towarem luksusowym i cenniejszym niż złoto, a dochody z wydobycia soli stanowiły 1/3 skarbca całego Królestwa Polskiego! Zajrzyjcie do naszych pełnych wiedzy, interaktywnych aplikacji dla dzieci:

Pełne wiedzy interaktywne aplikacje dla dzieci na szpiedzywiedzy.pl
Pełne wiedzy interaktywne aplikacje dla dzieci na szpiedzywiedzy.pl

Jura i zamki "Orlich Gniazd" - kolorowanki pdf do pobrania i wydruku

Zwiedzając jurajskie warownie warto opowiedzieć dzieciom o królu Kazimierzu Wielkim - to właśnie za jego panowania powstawały "Orle Gniazda". Poniżej załączamy plik pdf kolorowanki, który możecie wydrukować na domowej drukarce.

Kazimierz Wielki - kolorowanka do wydruku
Kazimierz Wielki - kolorowanka do wydruku
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel