Z Izb do Bielicznej: cerkiew i punkt widokowy

w pobliżu: Krynica Zdrój
max 661 m min 586 m
straighten 2.5km
timer 49min
north_east 80m
south_east 5m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
wb_sunny  Trasa w słońcu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
wc  Toaleta na trasie

Bieliczna to była łemkowska wieś u źródeł rzeki Białej. Dziś po byłej osadzie pozostała malownicza, urocza murowana cerkiew św. Michała Archanioła oraz niewielki cmentarz. Trasa do Bielicznej z Izb to doskonała propozycja na krótki, łatwy i przyjemny rodzinny spacer, także z wózkiem lub rowerem!

Droga z Izb do Bielicznej w Beskidzie Niskim
Droga z Izb do Bielicznej w Beskidzie Niskim
Spis Treści

Bieliczna - jak dojechać?

Bieliczna to były przysiółek miejscowości Izby, leżącej między Krynicą Zdrój na zachodzie oraz Wysową Zdrój na wschodzie. Możemy tu dojechać z obu tych uzdrowiskowych miejscowości, lub od północy od strony Grybowa. Samochód można zaparkować w rejonie kościoła, sklepu, leśniczówki, lub stadniny Końska Dolina.

Tu w Izbach skręcamy na drogę do Bielicznej
Tu w Izbach skręcamy na drogę do Bielicznej

Teoretycznie sama bita droga do cerkwi w Bielicznej nie jest zamknięta dla ruchu samochodowego, ale zdecydowanie warto zostawić samochód w Izbach i przespacerować się tą niedługą, malowniczą doliną u stóp królowej Beskidu Niskiego - Lackowej.

Droga z Izb do Bielicznej

Droga z Izb do Bielicznej jest bita, ale bardzo wygodna i szeroka. Wprawdzie poza szlakiem konnym nie ma tu żadnej znakowanej trasy, jednak na pewno się nie zgubimy!

Droga z Izb do Bielicznej
Droga z Izb do Bielicznej

Po drodze czekają nas jednak dwie przygody z pokonaniem brodu na rzece Białej.

Jedne z dwóch brodów po drodze z Izb do Bielicznej
Jedne z dwóch brodów po drodze z Izb do Bielicznej

W upalny dzień będzie to okazja do ochłody w zimnej wodzie, natomiast w chłodniejszą porę roku można skorzystać z prowizorycznego mostku. Wózek dziecięcy i rowery bez problemu przejadą po betonowych płytach, natomiast małego piechura najlepiej przenieść na rękach (przejście po pniach drzew może skończyć się nieplanowaną kąpielą...).

Bieliczna - atrakcje

Po około 40 min. od wyruszenia z Izb dochodzimy do centrum dawnej łemkowskiej wioski, czyli otoczonej wiekowymi lipami malowniczej cerkwi. Tuż za nią znajdują się ławeczki, miejsce na ognisko, a nawet drewniany wychodek.

Miejsce piknikowe pod cerkwią św. Michała Archanioła w Bielicznej
Miejsce piknikowe pod cerkwią św. Michała Archanioła w Bielicznej

Cerkiew św. Michała Archanioła w Bielicznej

Historia pięknej cerkwi w Bielicznej sięga końca XVIII w. (powstała w 1796 r.). Zaniedbana po wysiedleniu mieszkańców służyła m.in. kołu łowieckiemu (stąd obraz św. Huberta na ołtarzu). Remontu doczekała się w 1985 r. dzięki staraniom proboszcza z pobliskiej miejscowości, Banicy.

Bieliczna, cerkiew św. Michała Archanioła
Bieliczna, cerkiew św. Michała Archanioła

Cerkiew jest otwarta całą dobę, można wejść do przedsionka i zajrzeć do wnętrza przez kratę. Kilka razy w roku odbywają się tu msze święte i nabożeństwa, m.in. na rozpoczęcie i zakończenie sezonu turystycznego, czyli w ostatnią niedzielę kwietnia i pierwszą niedzielę października.

Krzyż milenijny przy cerkwi w Bielicznej

Czy zastanawialiście się może co oznaczają napisy i daty na krzyżu przy cerkwi? Krzyż ten został postawiony z okazji 1000-lecia chrztu Rusi, a napis oznacza "1000-LECIE / 988 CHRZTU 1988 / RUSI". Dlaczego upamiętniono tu chrzest Rusi, a nie Polski? Pamiętajmy, że świątynia, przy której stoimy to nie kościół, a cerkiew greckokatolicka. Dawni mieszkańcy Bielicznej odwoływali się do tradycji Kościoła Wschodniego, a nie Rzymsko-Katolickiego. 

Krzyż milenijny przy cerkwi św. Michała Archanioła w Bielicznej
Krzyż milenijny przy cerkwi św. Michała Archanioła w Bielicznej

Dawny łemkowski cmentarz w Bielicznej

Tuż powyżej cerkwi znajduje się niewielki cmentarz, na którym spoczywają dawni mieszkańcy wioski. Szkoda, że nie mogą nam dziś opowiedzieć o czasach, gdy Bieliczna tętniła życiem a w dolinie Białej i na pustych dziś łąkach znajdowało się aż 34 gospodarstwa! Cmentarz jest dziś tak piękny i zadbany dzięki pracy Stowarzyszenia Magurycz.

Bieliczna. Dawny cementarz łemkowski.
Bieliczna. Dawny cementarz łemkowski.

Punkt widokowy nad Bieliczną

Z doliny Białej warto wybrać się na krótki spacer na łąki ponad cerkwią. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się stąd przepiękne widoki: nie tylko na górującą nad Bieliczną górę Lackową, ale także na sąsiedni Beskid Sądecki, a przy odrobinie szczęścia można dostrzec nawet ostre szczyty Tatr Wysokich.

Widok z łąk nad Bieliczną na południowy-zachód
Widok z łąk nad Bieliczną na południowy-zachód

Z Bielicznej na Lackową, Ostry Wierch i do Ropek

Jeżeli z łąk nad cerkwią w Bielicznej wejdziemy widoczną drogą w górę w las najpierw napotkamy znaki szlaku konnego, a po kilkudziesięciu metrach także żółty szlak turystyczny. Żółte znaki zaprowadzą nas albo do sąsiedniej miejscowości Ropki, albo na Ostry Wierch (drugi co do wysokości szczyt Beskidu Niskiego).

Z Bielicznej możemy też dojść na Królową Beskidu Niskiego Lackową. W tym celu należy udać się w górę doliny Białej (bez szlaku, ale wyraźną drogą) aż do czerwonego szlaku na Przełęczy Pułaskiego i tam skręcić w prawo. Można też podejść na wspomniany wyżej żółty szlak i do czerwonego szlaku dojść na Ostrym Wierchu.

Lackowa - szlaki na najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego

Lackowa - szlaki na najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego

Lackowa (997 m n.p.m.) to słynący ze stromych zboczy najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego należący do Korony Polskich Beskidów i Korony Gór Polski. Mimo, że przez Lackową przechodzi tylko jeden czerwony, graniczny szlak do wyboru mamy kilka tras na szczyt. ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Niski


Wczytuję komentarze ...
cancel