Lackowa - szlaki na najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego

Lackowa (997 m n.p.m.) to słynący ze stromych zboczy najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego należący do Korony Polskich Beskidów i Korony Gór Polski. Mimo, że przez Lackową przechodzi tylko jeden czerwony graniczny szlak do wyboru mamy kilka tras na szczyt.

Spis Treści
Lackowa, 997 m n.p.m. widziana z polany niedaleko Przełęczy Cigelka
Lackowa, 997 m n.p.m. widziana z polany niedaleko Przełęczy Cigelka

Lackowa, 997 m. n.p.m. - fakty i ciekawostki

O Lackowej krąży wiele różnych opowieści, w których jak zwykle bywa i dużo prawdy, i trochę mitów i przesady...

Stromizny, wyrypy i ściana płaczu na Lackowej

Strome stoki i ekstremalnie trudne podejścia na szczyt Lackowej, zwane pieszczotliwie "wyrypami" to zazwyczaj pierwsze, co kojarzy się nam z najwyższym polskim szczytem Beskidu Niskiego.

Rzeczywiście łatwo to tu nie będzie... Szczególnie jeśli luźne kamienie na stromych podejściach będą mokre, albo oblodzone. Wtedy schodzenie będzie nawet trudniejsze od wspinaczki. Jednak jeśli będziecie mieć odpowiednie obuwie na pewno dacie radę!

Na Lackową z Przełęczy Pułaskiego - strome podejście
Na Lackową z Przełęczy Pułaskiego - strome podejście

Ps. Oba podejścia: od wschodu i zachodu są strome, jednak to od strony Przełęczy Beskid (trasy z Tylicza, Krynicy i Izb), czyli zachodni stok Lackowej uznawany jest za najbardziej stromy znakowany szlak w polskich górach (poza Tatrami).

Lackowa - Góra Policyjna

Czy patrole policji szczególnie często odwiedzają Lackową, podobnie jak czarownice Babią i Łysą Górę? Nic nam o tym nie wiadomo... Za to sama wysokość szczytu: 997 m wielu kojarzy się z policyjnym numerem telefonu.

Najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego: Lackowa, 997 m n.p.m.
Najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego: Lackowa, 997 m n.p.m.

Lackowa - Chorągiewka Pułaskiego

Dlaczego Lackowa jest nazywana "Chorągiewką Pułaskiego"? Otóż okoliczne lasy należały do terenów zajętych przez konfederatów barskich, a sama Lackowa była ufortyfikowana i służyła jako... punkt obserwacyjny! W tamtych czasach, tj. w drugiej połowie XVIII w. szczyt Lackowej nie był zalesiony i doskonale nadawał się również do nadawania sygnałów (m.in. za pomocą m.in. chorągiewki) dla stacjonujących w okolicy oddziałów.

Widoki z Lackowej?

Zdecydowanie łatwiej rozpisywać się o widokach "na Lackową", która jest charakterystycznym masywem łatwo rozpoznawalnym z okolicznych szczytów, niż o widokach "z Lackowej".

Niestety od czasów konfederackich szczyt i zbocza Lackowej całkowicie zarosły lasem, ale czyż i sam las nie może być malowniczy?

Czerwony szlak na Lackową - okolice Przełęczy Pułaskiego
Czerwony szlak na Lackową - okolice Przełęczy Pułaskiego

Na pocieszenie można poszukiwać zaledwie niewielkich "okienek" i marzyć, co by było widać gdyby... Podobno z Lackowej widoczne byłyby nawet Góry Świętokrzyskie, Bieszczady, Beskid Sądecki i Wyspowy, Gorce, Wysokie i Niżne Tatry.

Czerwony szlak na Lackową z Przełęczy Pułaskiego - widok na Ostry Wierch
Czerwony szlak na Lackową z Przełęczy Pułaskiego - widok na Ostry Wierch

Jak dojść na Lackową?

Na czerwony szlak przecinający szczyt Lackowej prowadzi kilka oznakowanych (i nieoznakowanych) tras z okolicznych miejscowości. Wybierając drogę na Lackową warto pamiętać, że od wschodu (czyli z Ropek i Wysowej) będzie trochę łatwiej, a od strony Izb, Tylicza, Krynicy, czyli na szlakach od północy i zachodu napotkamy słynną "ścianę płaczu".

Czerwony szlak grzbietem Lackowej
Czerwony szlak grzbietem Lackowej

Najkrótsza i najszybsza trasa na Lackową z Izb

Najszybciej zdobędziemy szczyt Lackowej z Izb. Izby to maleńka miejscowość "na końcu świata". Dojedziemy tu z Grybowa przez Florynkę, lub z Uścia Gorlickiego. Samochód można zostawić na poboczu na końcu asfaltu. Do Przełęczy Beskid na czerwonym szlaku dochodzi się stąd szeroką drogą - wprawdzie bez szlaku PTTK, za to oznakowaną strzałkami.

Następnie czerwone znaki prowadzą nas w lewo: prosto na "ścianę płaczu" i szczyt Lackowej. Cała trasa to niecałe 4 km, 400 m przewyższeń, do przejścia w ok. 1,5 godz. w jedną stronę.

Na Lackową z Wysowej-Zdrój

Trasa na Lackową z Wysowej-Zdój nie jest ani najkrótsza, ani najłatwiejsza - wprawdzie omijamy "ścianę płaczu", ale też będzie stromo.

Za to po drodze możemy odwiedzić klimatyczne miejsce: kaplicę na Świętej Górze Jawor oraz przepiękne widokowe łąki nad Cigelką, skąd dostrzeżemy najwyższy szczyt całego Beskidu Niskiego, czyli słowacki Busov, 1002 m n.p.m (zaledwie 5 m przewyższający "naszą" Lackową).

Lackowa z Wysowej-Zdrój: szlak przez Ostry Wierch

średnia
directions_walk

Lackowa z Wysowej-Zdrój: szlak przez Ostry Wierch

max 984 m min 515 m
straighten 8.1km
timer 3h 39min
north_east 656m
south_east 187m
Najwyższy szczyt Beskidu Niskiego Busov, 1002 m n.p.m - widok z łąk nad Cigelką, Słowacja
Najwyższy szczyt Beskidu Niskiego Busov, 1002 m n.p.m - widok z łąk nad Cigelką, Słowacja

Inne szlaki na Lackową

Pozostałe trasy na Lackową to m.in.

  • Mrokowce k/Tylicza - zielony szlak na Dzielec i dalej czerwony (niecałe 7 km, 555 m przewyższenia, ok. 3,5 godz. w jedną stronę)
  • czerwony szlak z Przełęczy Tylickiej (12 km, 640 m przewyższenia, ok. 4 godz. w jedną stronę).
  • Ciekawa pętla na Lackową z Ropek, czyli trasa: Ropki - Przełęcz Perehyba - Cerkiew w Bielicznej - Izby - Przełęcz Beskid - Lackowa - Przełęcz Pułaskiego - Ostry Wierch - Ropki (w sumie 20 km, 900 m przewyższenia, ok. 7 godz.)   
Ostry Wierch - skrzyżowanie czerwonego i żółtego szlaku
Ostry Wierch - skrzyżowanie czerwonego i żółtego szlaku
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-03-18
Wczytuję komentarze ...
cancel