Lackowa - szlaki na najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego
Lackowa (997 m n.p.m.) to słynący ze stromych zboczy najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego należący do Korony Polskich Beskidów i Korony Gór Polski. Mimo, że przez Lackową przechodzi tylko jeden czerwony graniczny szlak do wyboru mamy kilka tras na szczyt.
Lackowa, 997 m. n.p.m. - fakty i ciekawostki
O Lackowej krąży wiele różnych opowieści, w których jak zwykle bywa i dużo prawdy, i trochę mitów i przesady...
Stromizny, wyrypy i ściana płaczu na Lackowej
Strome stoki i ekstremalnie trudne podejścia na szczyt Lackowej, zwane pieszczotliwie "wyrypami" to zazwyczaj pierwsze, co kojarzy się nam z najwyższym polskim szczytem Beskidu Niskiego.
Rzeczywiście łatwo to tu nie będzie... Szczególnie jeśli luźne kamienie na stromych podejściach będą mokre, albo oblodzone. Wtedy schodzenie będzie nawet trudniejsze od wspinaczki. Jednak jeśli będziecie mieć odpowiednie obuwie na pewno dacie radę!
Ps. Oba podejścia: od wschodu i zachodu są strome, jednak to od strony Przełęczy Beskid (trasy z Tylicza, Krynicy i Izb), czyli zachodni stok Lackowej uznawany jest za najbardziej stromy znakowany szlak w polskich górach (poza Tatrami).
Lackowa - Góra Policyjna
Czy patrole policji szczególnie często odwiedzają Lackową, podobnie jak czarownice Babią i Łysą Górę? Nic nam o tym nie wiadomo... Za to sama wysokość szczytu: 997 m wielu kojarzy się z policyjnym numerem telefonu.
Lackowa - Chorągiewka Pułaskiego
Dlaczego Lackowa jest nazywana "Chorągiewką Pułaskiego"? Otóż okoliczne lasy należały do terenów zajętych przez konfederatów barskich, a sama Lackowa była ufortyfikowana i służyła jako... punkt obserwacyjny! W tamtych czasach, tj. w drugiej połowie XVIII w. szczyt Lackowej nie był zalesiony i doskonale nadawał się również do nadawania sygnałów (m.in. za pomocą m.in. chorągiewki) dla stacjonujących w okolicy oddziałów.
Widoki z Lackowej?
Zdecydowanie łatwiej rozpisywać się o widokach "na Lackową", która jest charakterystycznym masywem łatwo rozpoznawalnym z okolicznych szczytów, niż o widokach "z Lackowej".
Niestety od czasów konfederackich szczyt i zbocza Lackowej całkowicie zarosły lasem, ale czyż i sam las nie może być malowniczy?
Na pocieszenie można poszukiwać zaledwie niewielkich "okienek" i marzyć, co by było widać gdyby... Podobno z Lackowej widoczne byłyby nawet Góry Świętokrzyskie, Bieszczady, Beskid Sądecki i Wyspowy, Gorce, Wysokie i Niżne Tatry.
Jak dojść na Lackową?
Na czerwony szlak przecinający szczyt Lackowej prowadzi kilka oznakowanych (i nieoznakowanych) tras z okolicznych miejscowości. Wybierając drogę na Lackową warto pamiętać, że od wschodu (czyli z Ropek i Wysowej) będzie trochę łatwiej, a od strony Izb, Tylicza, Krynicy, czyli na szlakach od północy i zachodu napotkamy słynną "ścianę płaczu".
Najkrótsza i najszybsza trasa na Lackową z Izb
Najszybciej zdobędziemy szczyt Lackowej z Izb. Izby to maleńka miejscowość "na końcu świata". Dojedziemy tu z Grybowa przez Florynkę, lub z Uścia Gorlickiego. Samochód można zostawić na poboczu na końcu asfaltu. Do Przełęczy Beskid na czerwonym szlaku dochodzi się stąd szeroką drogą - wprawdzie bez szlaku PTTK, za to oznakowaną strzałkami.
Następnie czerwone znaki prowadzą nas w lewo: prosto na "ścianę płaczu" i szczyt Lackowej. Cała trasa to niecałe 4 km, 400 m przewyższeń, do przejścia w ok. 1,5 godz. w jedną stronę.
Na Lackową z Wysowej Zdrój
Trasa na Lackową z Wysowej Zdój nie jest ani najkrótsza, ani najłatwiejsza - wprawdzie omijamy "ścianę płaczu", ale też będzie stromo.
Za to po drodze możemy odwiedzić klimatyczne miejsce: kaplicę na Świętej Górze Jawor oraz przepiękne widokowe łąki nad Cigelką, skąd dostrzeżemy najwyższy szczyt całego Beskidu Niskiego, czyli słowacki Busov, 1002 m n.p.m (zaledwie 5 m przewyższający "naszą" Lackową).
średnia
Lackowa z Wysowej Zdrój: szlak przez Ostry Wierch
Inne szlaki na Lackową
Pozostałe trasy na Lackową to m.in.
- Mrokowce k/Tylicza - zielony szlak na Dzielec i dalej czerwony (niecałe 7 km, 555 m przewyższenia, ok. 3,5 godz. w jedną stronę)
- czerwony szlak z Przełęczy Tylickiej (12 km, 640 m przewyższenia, ok. 4 godz. w jedną stronę)
- Ropki - żółty szlak - Ostry Wierch i dalej czerwony przez Przełęcz Pułaskiego (niecałe 7 km, 650 m przewyższenia, niecałe 3 godz. w jedną stronę)
Data dodania: 2023-09-02