Z Hańczowej na Kozie Żebro - polecany czerwony szlak
w pobliżu: Wysowa-Zdrójbeach_access Trasa w cieniu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem

Kozie Żebro (847 m n.p.m.) tworzy charakterystyczny długi grzbiet rozdzielający dolinę Ropy, czyli okolicę Wysowej-Zdroju od doliny Regietówki. Szczyt słynie m.in. z tego, że prowadzi tu jeden z najbardziej stromych szlaków w Beskidzie Niskim. My proponujemy Wam jednak miły, nietrudny leśny spacer na Kozie Żebro z Hańczowej.

Początek czerwonego szlaku na Kozie Żebro w Hańczowej
Hańczowa to niewielka miejscowość w dolinie Ropy, ok. 4 km od znanego uzdrowiska: Wysowej-Zdrój. Dzięki temu możemy dojechać tu busami i autobusami (np. linią A23 Małopolskich Linii Dojazdowych, trasa: Tarnów - Wysowa-Zdrój). Przystanek znajduje się tuż przy początku szlaku. Samochód możemy zaparkować np. przy cmentarzu.

Czerwonym szlakiem na Kozie Żebro z Hańczowej
Przechodzimy koło szkoły, a następnie przez malowniczy mostek nad Ropą, za którym kierujemy się na prawo. Mijamy zabudowania i dochodzimy do potoku Markowiec (zwanego też Markowską Wodą).

Tu już nie będzie mostków! Wąską ścieżką pniemy się w górę potoku i kilkukrotnie przekraczamy go skacząc po kamieniach.



Jeżeli nie mamy na to ochoty możemy ominąć tę piękną dolinkę i przejść drogą, do której i tak dojdziemy szlakiem. Na drogę musimy jednak skręcić wcześniej, jeszcze zanim dojdziemy do potoku (widać ją na mapie).
Po przeprawie w górę potoku czeka na nas fragment szlaku poprowadzony szeroką leśną drogą. Uwaga: przy tablicy z informacją o zabytkowych cerkwiach łemkowskich skręcamy w lewo, w las.


Po wejściu w piękny bukowy las ścieżka stanie się zdecydowanie bardziej stroma: przyszedł czas, aby się trochę powspinać! Miejscami będzie stromo, ale na pewno dacie radę! Być może nieco otuchy doda Wam ten radosny buk, którego spotkacie po drodze. Wypatrujcie go uważnie!


Po dojściu do połączenia z zielonym szlakiem ścieżka nie będzie już taka stroma i bez większego wysiłku wkrótce dojdziemy do celu: na szczyt Koziego Żebra.

Kozie Żebro, 847 m n.p.m.
Na szczycie czeka ławeczka, kamienny kopiec, tablica przyrodnicza, a niedługo może też tabliczka z informacją o rezerwacie? Otóż w ramach akcji "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych" w 2024 r. planowane jest powołanie rezerwatu "Kozie Żebro", który obejmie ok. 100 ha pięknego bukowego lasu na północno-wschodnich i południowo-zachodnich stokach masywu Koziego Żebra. Co ciekawe kolejny nowy rezerwat "Markowiec-Gródek" powstanie też na stokach powyżej potoku Markowiec, który mijaliśmy po drodze.


Widoki z Koziego Żebra
Czy wiecie, że z zalesionego szczytu Koziego Żebra przy odrobinie szczęścia w okienku między drzewami dojrzymy Tatry? Są to Tatry Wysokie (w tym m.in. Łomnica) oraz dwa osobne "ząbki" Tatr Bielskich: czyli Płaczliwa Skała i Hawrań. Wypatrujcie ich na prawo od Lackowej, nad zielonym wałem Ostrego Wierchu i Białej Skały.

Natomiast jeszcze dalej na prawo pojawia się też Jaworzyna Krynicka - bystre oko, najlepiej uzbrojone w lornetkę, dostrzeże stąd maszt przy górnej stacji kolejki gondolowej.
Pętla: Hańczowa - Kozie Żebro - Wysowa-Zdrój
Po zdobyciu szczytu Koziego Żebra wrócimy do Hańczowej tą samą drogą w ok. 1 godz..
Możemy też zielonym szlakiem zejść do Wysowej-Zdrój (ok. 1 godz.) - tu czeka m.in. zabytkowa cerkiew, park zdrojowy, sklepy, restauracja. Następnie z Wysowej-Zdrój do Hańczowej, albo złapać bus, albo przejść drogą 4 km i w ten sposób zatoczyć "pętlę": w sumie ok. 12 km, do przejścia, nie licząc przystanków w ok. 4 godz.
Inne szlaki na Kozie Żebro
Chcąc wejść na szczyt Koziego Żebra możemy też wybrać inną drogę:
- zielony szlak z Wysowej-Zdrój przez Dolinę Łopacińskiego (4 km, 330 m różnicy wysokości, 1,5 godz. w jedną stronę)
- zielony szlak ze Skwirtnego (5 km, 460 m różnicy wysokości, 2 godz. w jedną stronę)
- lub jeden z najbardziej stromych beskidzkich szlaków - czerwony z Regietowa:

trudna
Wyrypa na Kozie Żebro z Regietowa

Data dodania:
Wiecej w regionie Beskid Niski




