Wyrypa na Kozie Żebro z Regietowa
w pobliżu: Gorlicebeach_access Trasa w cieniu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Czerwony szlak z na Kozie Żebro (847 m n.p.m.) to jeden z najbardziej stromych, a tym samym najtrudniejszych szlaków w Beskidzie Niskim, a także całych Beskidach. Macie ochotę podjąć to wyzwanie?

Wyrypy - najtrudniejsze szlaki w Beskidach
Dlaczego ten szlak jest taki trudny? Zerknijcie na poziomice na mapie: okazuje się, że na odcinku ok. 2 km pokonujemy różnicę wysokości ponad 300 m., z czego 150 m wysokości na niespełna 500 m! Dla porównania: słynna ściana płaczu na szlaku z Izb na Lackową (czyli najbardziej stromy pozatatrzański szlak w polskich górach) to 150 m przewyższenia na odcinku 300 m.

W dodatku teren wcale tego nie ułatwia: nie mamy tu ani kamiennych głazów, ani w miarę stabilnych wystających korzeni po których możemy wchodzić jak po schodach. Ubita ziemia i drobne, luźne kamyki w zimie, w czasie wiosennych roztopów, deszczu, lub tuż po dłuższych opadach dodatkowo utrudnią zarówno wspinaczkę, jaki i bezpieczne zejście! tą drogą.
Jeśli mimo tego jesteście gotowi spróbować: zapraszamy do Regietowa!

Początek czerwonego szlaku na Kozie Żebro w Regietowie
Regietów to maleńka miejscowość "na końcu świata" (tuż przed graniczną przełęczą Regetowską, którą można przejść pieszo na Słowację). W czasie wakacji działa tu studencka sezonowa baza namiotowa - można odpocząć przy ognisku, napić się ciepłej kawi i herbaty, a także przenocować.
Przy szlaku nie ma wyznaczonego parkingu. Pobocza są jednak na tyle szerokie, że turyści zostawiają tu auta:

Idąc za czerwonymi znakami z Regietowa w stronę Koziego Żebra początkowo wznosimy się łagodnie przez malownicze łąki.

Warto tu obrócić się za siebie i zerknąć na górującą po drugiej stronie doliny Regetówki Rotundę (771 m n.p.m.). Łatwo sobie wyobrazić jak pięknie musiał stąd wyglądać słynny cmentarz nr 51, zanim zbocza zarosły gęstym lasem...

Po wejściu do lasu też nie robi się od razu stromo. Wąska ścieżka prowadzi nas wzdłuż ogrodzonej przez leśników szkółki i dopiero tuż przed szczytem robi się naprawdę stromo. Jak zwykle płaskie zdjęcie nie jest w stanie oddać wrażenia, jakiego doznajemy stając przed leśną ścianą...

Kozie Żebro, 847 m n.p.m.
Po wspinaczce mniej znaną beskidzką "ścianą płaczu" osiągamy szczyt. Czeka tu na nas ławeczka, kamienny kopiec, tablica z informacjami przyrodniczymi, a niedługo może też tabliczka rezerwatu? W ramach akcji "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych" w 2024 r. planowane jest powołanie rezerwatu "Kozie Żebro", który obejmie ok. 100 ha pięknego bukowego lasu na północno-wschodnich i południowo-zachodnich stokach masywu Koziego Żebra.

Widoki z Koziego Żebra
Przy odrobinie szczęścia w okienku między drzewami dojrzymy Tatry: Wysokie (w tym Łomnicę) oraz dwa osobne "ząbki" Tatr Bielskich: czyli Płaczliwą Skałę i Hawrań. Wypatrujcie ich na prawo od Lackowej, za zielonym wałem Ostrego Wierchu i Białej Skały. Jeszcze dalej na prawo pojawia się też Jaworzyna Krynicka. Bystre oko (najlepiej uzbrojone w lornetkę) dostrzeże stąd maszt przy górnej stacji kolejki gondolowej.

Inne szlaki na Kozie Żebro
Na szczycie Koziego Żebra krzyżują się dwa szlaki: czerwony długodystansowy Główny Szlak Beskidzki i zielony szlak prowadzący ze stacji PKP Stróże, przez Magurę Małastowską na graniczną przełęcz Cigielka i dalej na Busov - mierzący 1002 m n.p.m. najwyższy szczyt Beskidu Niskiego.
Zatem jeżeli nie mamy ochoty wspinać się na Kozie Żebro "wyrypą" z Regietowa możemy też wybrać inną drogę:
- zielony szlak z Wysowej-Zdrój przez Dolinę Łopacińskiego (4 km, 330 m różnicy wysokości, 1,5 godz. w jedną stronę)
- zielony szlak ze Skwirtnego 5 km, 460 m różnicy wysokości, 2 godz. w jedną stronę)
- lub polecany przez nas nietrudny i ciekawy czerwony szlak z Hańczowej:

średnia
Z Hańczowej na Kozie Żebro - polecany czerwony szlak

Data dodania:
Wiecej w regionie Beskid Niski




