Rowerem na Zakrzówek - wałami Wisły i przez uroczysko Skałki Twardowskiego


max 247 m min 199 m
straighten 5.2km
timer 1h 36min
north_east 125m
south_east 107m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
add_road  Droga asfaltowa
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa

Rower to bardzo atrakcyjny sposób na dostanie się na kąpielisko Zakrzówek - podjeżdżamy pod samo kąpielisko nie martwiąc się o miejsca parkingowe (choć w weekendy stojaki na rowery przy kąpielisku też pękają w szwach... Zakrzówek znajduje się niedaleko wałów Wisły, przez co łatwo tu dotrzeć rowerem z różnych stron Krakowa. Od ścieżki rowerowej na wale dzieli nas od kąpieliska spokojny, leśny Park Twardowskiego:

  • choć alejki w parku są asfaltowe to jednak teren jest pagórkowaty - czekają nas podjazdy i zjazdy, co może być trudne do przejechania dla młodszych, początkujących rowerzystów
  • trasa od wałów Wisły na Zakrzówek w całości prowadzi alejkami parku z dala od ruchu samochodowego jest więc bezpieczna dla dzieci
  • możecie tu dojechać autobusem MPK - przystanek Park Skały Twardowskiego dojeżdżają tu linie 112, 162, 612, stąd do kąpieliska czeka Was około 45 minutowy leśny spacer
Bulwary Wisły
Bulwary Wisły
Wejście na teren parku Skały Twardowskiego przy wałach Wisły
Wejście na teren parku Skały Twardowskiego przy wałach Wisły
Wejście na teren parku Skały Twardowskiego
Wejście na teren parku Skały Twardowskiego

Wejście do parku

Początkowy moment wejścia do parku jest najtrudniejszy - to strome podejście po brukowanej kostce. Na szczęście szybko się kończy. Gdy wejdziemy na górę ścieżka już zrobi się asfaltowa - choć alejki w parku maja już swoje lata i asfalt pełen jest dziur i nierówności to jednak zdecydowanie cieszy fakt, że jest to bezpieczna ścieżka z dala od samochodów.

Park Skały Twardowskiego

Park jest całkiem spory - znajdziecie tu rozległe polany z ławkami i wiatami piknikowymi, kilometry leśnych ścieżek do pospacerowania oraz dużo cienia, gdyby zmęczyło Was upalne słońce. Na terenie parku liczne skałki, jaskinie i groty - w tym Jaskinia Twardowskiego, jedna z najdłuższych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej o długości około pół kilometra.

Uroczysko Skałki Twarowskiego

Uroczysko Skałki Twarowskiego

Uroczysko las Skałki TwardowskiegoWchodząc na teren uroczyska od strony ulicy Tynieckiej (przystanek Skały Twardowskiego ...

Polana w Parku Twardowskiego
Polana w Parku Twardowskiego

Kamień Elvisa Presleya

Przy Kamieniu Elvisa Presleya pamiętajcie, by nie jechać dalej prosto aleją tylko przejść w prawo na równoległy, asfaltowy deptak - alejką Zielną, Selezjańską i Wyłom dojedziecie już pod samo kąpielisko.

Przy samym wejściu na teren kąpieliska znajdziecie stojaki na rowery. Tu znajdują się też foodtrucki, lodziarnia i kawiarnia.

Teren przed wejściem na kąpielisko
Teren przed wejściem na kąpielisko

Kąpielisko Zakrzówek

Zalew Zakrzówek powstał po zalaniu wapiennego kamieniołomu w 1990 r. Obecnie na jego terenie powstało nowe kąpielisko. Woda ma tu niezwykły, turkusowy kolor, szerokie drewniane pomosty i otaczające zalew strome, wapienne skały nadają miejscu klimatu niczym w kurortach Chorwacji. Do kąpieliska przechodzimy przez bramki i schodzimy po schodach.

Kąpielisko Zakrzówek - pływające baseny i plaża

Kąpielisko Zakrzówek - pływające baseny i plaża

Kąpielisko na Zakrzówku w Krakowie ...

Kąpielisko zalew Zakrzówek
Kąpielisko zalew Zakrzówek
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel