Rezerwat i Dolina Racławki

Miejscowość: Dubie w pobliżu: Kraków
max 349 m min 290 m
straighten 2.1km
timer 52min
north_east 137m
south_east 82m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
beach_access  Trasa w cieniu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską

Dolina Racławki - jak dojechać?

Dolina Racławki to spokojna, leśna trasa spacerowa na wózek lub rower. Długość samej doliny to niecałe 3 km. Parking znajduje się tuż przy wejściu do lasu zielonym szlakiem na granicy miejscowości Dubie i Żary. Niestety ciężko w te rejony dojechać podmiejskimi liniami MPK - najbliżej (1,5 km do doliny) dojedziemy z Bronowic Małych linią 278 przystanek Radwanowice  Krzeszowicka NŻ.

Dolina Racławki z wózkiem i rowerem

Leśna ścieżka dość szeroka, równa i twarda prowadzi wzdłuż w górę potoku Racławka. Po drodze mamy kilka mostków i zejść do wody. W ciepły dzień można pomoczyć stopy, a powrzucać kamienie i patyki – zawsze! Cała ścieżka prowadzi lasem, w cieniu. Po bokach doliny prześwitują pojedyncze skały. Większość trasy spokojnie da się pokonać wózkiem, czy rowerem, choć im dalej tym trudniej. Najtrudniejszy moment to końcowy odcinek, kiedy ścieżka schodzi do potoku i prowadzi wzdłuż niego po dużych kamieniach.

Dolina Racławki - ścieżka w lesie
Dolina Racławki - ścieżka w lesie
Dolina Racławki - potok Racławka
Dolina Racławki - potok Racławka
Dolina Racławki latem - potok Racławka i końcowy, kamienisty odcinek szlaku
Dolina Racławki latem - potok Racławka i końcowy, kamienisty odcinek szlaku
Dolina Racławki jesienią
Dolina Racławki jesienią

Dolina Racławki - ścieżka edukacyjna

Wzdłuż całej doliny prowadzi ścieżka edukacyjna (niebieskie ukośne znaki), obejmująca łącznie 13 przystanków z tablicami informacyjnymi. Po drodze jest kilka ławeczek na odpoczynek.

Wąwóz Stradlina

Nasze ulubione miejsce w rezerwacie Racławki to Wąwóz Stradlina – okazało się, że suchy skalisty wąwóz, w którym tylko okresowo płynie woda to najlepszy leśny plac zabaw! Z powodu zachwytu wąwozem poszliśmy w górę żółtym szlakiem, mając nadzieję, że dojdziemy do 13 stacji ścieżki edukacyjnej, gdzie miały się znajdować ciekawe nawarstwienia piaskowca… Do niebieskich oznaczeń wprawdzie po chwili trafiliśmy i obeszliśmy całą „pętlę” ale stanowiska piaskowców nie spotkaliśmy… Teraz już wiemy, że należało skręcić nie żółtym szlakiem wzdłuż Wąwozu Stradlina, a ścieżką po jego drugiej stronie…

Dolina Racławki od Paczółtowic

Do doliny można też wejść od strony północnej, jednak miejsce to nie jest oznaczone (przy drodze jedynie strzałka do agroturystyki), a mała dzika zatoczka pomieści góra 2-3 samochody. Poza tym wielkim plusem wejścia od południa jest Park Dubie.

Dolina Pstrąga

Po wycieczce Doliną Racławki możemy odpocząć w okolicznym parku znajdującym się niedaleko parkingu i wejście do Doliny Racławki: Dolinie Pstrąga. Znajdziemy tam duży plac zabaw, miejsce na ognisko, a latem zadbaną trawę na rodzinny piknik przy strumyku.

Dolina Pstrąga - park w miejscowości Dubie

łatwa
directions_walk child_friendly

Dolina Pstrąga - park w miejscowości Dubie

max 326 m min 274 m
straighten 0.6km
timer 11min
north_east 16m
south_east 59m

Mapa szlaków

Na powyższej mapce widać tylko zielony szlak, którym dochodzimy do doliny oraz żółty, który wspina się Wąwozem Stradliny. Schemat niebieskiej ścieżki edukacyjnej, wraz z pętlą (uwaga – ten fragment słabo oznaczony w terenie!) widać na zdjęciu:

Mimo, że na tym planie wydaje się, że cała pętla znajduje się w lesie, nie dochodzi do wioski i nie przekracza potoku nas znaki wyprowadziły na łąkę za lasem, potem znikły i dopiero kiedy polną drogą doszliśmy do asfaltu, potem asfaltem do bocznej drogi pojawiły się znowu… Podsumowując: jeśli chcecie „zaliczyć” przystanek nr 13 „odsłonięcia osadów jury środkowej” skręćcie ścieżką przy źródle Bażana (nie żółtym szlakiem koło wąwozu!) i po odnalezieniu stanowiska piaskowców wróćcie tą samą drogą z powrotem do Dolina Racławki.

PS. Tę trasę włączyliśmy do artykułu "Najpiękniejsze dolinki w okolicach Krakowa". Poznajcie je wszystkie!

Najpiękniejsze dolinki w okolicach Krakowa

Najpiękniejsze dolinki w okolicach Krakowa

Dolinki podkrakowskie - która najpiękniejsza?Białe, wapienne skały okolic Krakowa skrywają wiele niezwykłych szlaków i ś ...

oraz do artykułu "10 pomysłów na spacer z wózkiem w okolicach Krakowa". Poznajcie pozostałe z nich!  

10 pomysłów na spacer z wózkiem w okolicach Krakowa

10 pomysłów na spacer z wózkiem w okolicach Krakowa

10 pomysłów na spacer lub wycieczkę z wózkiem niedaleko Krakowa ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel