Rezerwat i Dolina Racławki

Miejscowość: Dubie w pobliżu: Kraków
max 349 m min 290 m
straighten 2.1km
timer 52min
north_east 137m
south_east 82m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
beach_access  Trasa w cieniu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską

Dolina Racławki - jak dojechać?

Dolina Racławki to spokojna, leśna trasa spacerowa na wózek lub rower. Długość samej doliny to niecałe 3 km. Parking znajduje się tuż przy wejściu do lasu zielonym szlakiem na granicy miejscowości Dubie i Żary. Niestety ciężko w te rejony dojechać podmiejskimi liniami MPK - najbliżej (1,5 km do doliny) dojedziemy z Bronowic Małych linią 278 przystanek Radwanowice  Krzeszowicka NŻ.


Dolina Racławki z wózkiem i rowerem

Leśna ścieżka dość szeroka, równa i twarda prowadzi wzdłuż w górę potoku Racławka. Po drodze mamy kilka mostków i zejść do wody. W ciepły dzień można pomoczyć stopy, a powrzucać kamienie i patyki – zawsze! Cała ścieżka prowadzi lasem, w cieniu. Po bokach doliny prześwitują pojedyncze skały. Większość trasy spokojnie da się pokonać wózkiem, czy rowerem, choć im dalej tym trudniej. Najtrudniejszy moment to końcowy odcinek, kiedy ścieżka schodzi do potoku i prowadzi wzdłuż niego po dużych kamieniach.

Dolina Racławki latem - ścieżka w lesie

Dolina Racławki latem - potok Racławka

Dolina Racławki latem - potok Racławka i końcowy, kamienisty odcinek szlaku

Dolina Racławki jesienią

Dolina Racławki - ścieżka edukacyjna

Wzdłuż całej doliny prowadzi ścieżka edukacyjna (niebieskie ukośne znaki), obejmująca łącznie 13 przystanków z tablicami informacyjnymi. Po drodze jest kilka ławeczek na odpoczynek.


Wąwóz Stradlina

Nasze ulubione miejsce w rezerwacie Racławki to Wąwóz Stradlina – okazało się, że suchy skalisty wąwóz, w którym tylko okresowo płynie woda to najlepszy leśny plac zabaw! Z powodu zachwytu wąwozem poszliśmy w górę żółtym szlakiem, mając nadzieję, że dojdziemy do 13 stacji ścieżki edukacyjnej, gdzie miały się znajdować ciekawe nawarstwienia piaskowca… Do niebieskich oznaczeń wprawdzie po chwili trafiliśmy i obeszliśmy całą „pętlę” ale stanowiska piaskowców nie spotkaliśmy… Teraz już wiemy, że należało skręcić nie żółtym szlakiem wzdłuż Wąwozu Stradlina, a ścieżką po jego drugiej stronie…


Dolina Racławki od Paczółtowic

Do doliny można też wejść od strony północnej, jednak miejsce to nie jest oznaczone (przy drodze jedynie strzałka do agroturystyki), a mała dzika zatoczka pomieści góra 2-3 samochody. Poza tym wielkim plusem wejścia od południa jest Park Dubie.

Dolina Pstrąga

Po wycieczce Doliną Racławki możemy odpocząć w okolicznym parku znajdującym się niedaleko parkingu i wejście do Doliny Racławki: Dolinie Pstrąga. Znajdziemy tam duży plac zabaw, miejsce na ognisko, a latem zadbaną trawę na rodzinny piknik przy strumyku.

Mapa szlaków

Na powyższej mapce widać tylko zielony szlak, którym dochodzimy do doliny oraz żółty, który wspina się Wąwozem Stradliny. Schemat niebieskiej ścieżki edukacyjnej, wraz z pętlą (uwaga – ten fragment słabo oznaczony w terenie!) widać na zdjęciu:Mimo, że na tym planie wydaje się, że cała pętla znajduje się w lesie, nie dochodzi do wioski i nie przekracza potoku nas znaki wyprowadziły na łąkę za lasem, potem znikły i dopiero kiedy polną drogą doszliśmy do asfaltu, potem asfaltem do bocznej drogi pojawiły się znowu… Podsumowując: jeśli chcecie „zaliczyć” przystanek nr 13 „odsłonięcia osadów jury środkowej” skręćcie ścieżką przy źródle Bażana (nie żółtym szlakiem koło wąwozu!) i po odnalezieniu stanowiska piaskowców wróćcie tą samą drogą z powrotem do Dolina Racławki.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Jura Krakowska


Wczytuję komentarze ...
cancel