Psia Trawka i Hala Gąsienicowa zimą

w pobliżu: Zakopane
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
straighten  Długość 6.4km
timer Czas 2h 50min
north_east Wzniesienia 497m
south_east Zejścia 11m
Profil wysokości:
max 1500 m min 1014 m
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
wc  Toaleta na trasie
warning  Zakaz wprowadzania psów

Psia Trawka to była tatrzańska polana w Dolinie Suchej Wody (dziś zarośnięta) znajdująca się przy utwardzonej drodze z Brzezin do schroniska PTTK Murowaniec.  Czarny szlak na Psią Trawkę to łatwa trasa na zimowy spacer w Tatrach całą rodziną, który chętni mogą przedłużyć do Hali Gąsienicowej - tu czeka schronisko i widoki!

Hala Gąsienicowa w zimie, fot. A. Rogulska
Hala Gąsienicowa w zimie, fot. A. Rogulska

Jak dojść na Psią Trawkę? Najłatwiejszy czarny szlak z Brzezin

Samochód zostawiamy na parkingu w Brzezinach (płatny) i ruszamy czarnym szlakiem. Zaczynamy z wysokości 1007 m n.p.m. Trasa na całej długości łagodna, raczej prosta, z kilkoma niewielkimi podejściami pod górkę. Niestety mało widokowa, za to bardzo przyjemna. W Suchej Wodzie nasza trasa łączy się z czerwonym szlakiem z Toporowej Cyrhli.

Czarny szlak na Psią Trawkę w zimie, fot. A. Rogulska
Czarny szlak na Psią Trawkę w zimie, fot. A. Rogulska

W sumie po ok. 2 km od wejścia na szlak, czyli niecałej godzinie spaceru docieramy na Psią Trawkę.

Z Psiej Trawki na Halę Gąsienicową

  Brak widoków przez większość trasy zdecydowanie wynagradza wejście na Halę Gąsienicową: to jednak dodatkowe 4 km i nieco ponad godzinę marszu w jedną stronę. Jak dla mnie jeden z najpiękniejszych widoków w Tatrach! No i najlepsza zupa pomidorowa w schronisku (jakiś czas temu porządnie odremontowanym), gdzie można zrobić sobie przerwę i odpocząć z dzieciakami.   

Schronisko na Hali Gąsienicowej w zimie, fot. A. Rogulska
Schronisko na Hali Gąsienicowej w zimie, fot. A. Rogulska
Hala Gąsienicowa w zimie, fot. A. Rogulska
Hala Gąsienicowa w zimie, fot. A. Rogulska

Potem zdjęcia wśród gór, aniołki na śniegu i można wracać :) 

Psia Trawka, Hala Gąsienicowa i co dalej?

Z Psiej Trawki można też powędrować czerwonym i zielonym szlakiem przez Gesią Szyję (tu oczekiwane piękne widoki) i zejść "schodami" na Rusinową Polanę. Można również wstąpić potem do Sanktuarium na Wiktorówkach. To idealna trasa na cieplejsze pory roku, w zimie niestety często nieprzetarta.

Z Hali Gąsienicowej natomiast w lecie można zejść przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki (trzeba będzie jednak wziąć busa, by wrócić na parking po auto), w zimie zdecydowanie odradzamy powrót drugą stroną ze względu na spore niebezpieczeństwo i trudne warunki panujące tam zimą.

Jeśli nie chcemy ryzykować wracamy tą samą trasą na parking. Z powrotem, z górki, będzie trochę szybciej: z Hali Gąsienicowej ok. 1,5 godz, z Psiej Trawki: 30 min.

Szlaki na Hali Gąsienicowej, fot. A. Rogulska
Szlaki na Hali Gąsienicowej, fot. A. Rogulska

Psia Trawka - skąd ta nazwa?

A skąd wzięła się nazwa polany? Podobno niegdyś rosła tu prawdziwa "psia trawka": dokładniej "bliźniczka psia trawka", zwana też potocznie "psiarka". Czy lubią ją psy? Nie wiemy... Na pewno nie jedzą jej ani owce, ani bydło ponieważ ma bardzo ostre liście i łodygi. Znana jest również z tego, że z uwagi na bardzo silne korzenie, trudno ją wyrwać i podobno trudno też kosić. Za to jest bardzo wytrzymała i mało wymagająca: potrafi rosnąć na bardzo suchych i ubogich glebach.

Dziś na polanie Psia Trawka więcej jest jednak drzew niż traw, nie widać też śladów schroniska, które stało tu na przełomie XIX i XX w.

Uwaga! Mimo "psiej nazwy" nie możemy tu zabrać na spacer naszego czworonoga. Szlak leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i obowiązuje tu zakaz wprowadzania psów.

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-02-16

Wiecej w regionie Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel