Perć Przyrodników: z Górnego Płaju na Sokolicę

w pobliżu: Sucha Beskidzka
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 1.4km
timer Czas 1h 8min
north_east Wzniesienia 318m
south_east Zejścia 18m
Profil wysokości:
max 1379 m min 1063 m
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
warning  Zakaz wprowadzania psów

Perć Przyrodników to krótki, piękny szlak prowadzący przez obszar ochrony ścisłej Babiogórskiego Parku Narodowego, Dostaniemy się nim z Górnego Płaju na taras widokowy na Sokolicy.

Perć Przyrodników - obszar ochrony ścisłej Babiogórskiego Parku Narodowego

Perć Przyrodników - początek szlaku

Perć Przyrodników łączy niebieski szlak Krowiarki - Markowe Szczawiny, tzw. Górny Płaj ze szlakiem czerwonym wiodącym z Przełęczy Krowiarki przez Sokolicę na szczyt Babiej Góry - Diablak.

Do początku szlaku dojdziemy z Przełęczy Krowiarki niebieskim szlakiem w około 40 min. (2 km). Miejsce odbicia skrzyżowania szlaków nazywa się "Szkolnikowe Rozstaje", a nazwa ta nie ma wbrew pozorom nic wspólnego ze szkołą! Upamiętnia ona Wawrzyńca Szkolnika - "babiogórskiego Sabałę", pierwszego lokalnego przewodnika, gawędziarza i badacza Pasma Babiogórskiego.

Szkolnikowe Rozstaje - początek Perci Przyrodników przy Górnym Płaju

Przebieg szlaku Perć Przyrodników

Zielony szlak prowadzi nas dość stromo w górę, w większości wygodnymi kamiennymi stopniami. Do pokonania mamy prawie 300 m różnicy wysokości na dystansie 1,5 km. 

Wielkim plusem tego szlaku jest niepowtarzalny urok pierwotnej puszczy karpackiej, omszałe pnie powalonych drzew i rzadka roślinność, charakterystyczna dla masywu Babiej Góry. Podobno to jeden z niewielu szlaków turystycznych, gdzie istnieje szansa spotkania okrzynu jeleniego - rośliny, która stałą się symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego (nam się niestety nie udało...).

Perć Przyrodników 

W dodatku, z uwagi na to, że zdecydowana większość turystów wybiera krótszą drogą na Sokolicę czerwonym szlakiem na Perci Przyrodników będzie o wiele spokojniej, mniej tłumnie (a może nawet całkiem pusto).

...iI to właśnie z Perci Przyrodników możemy między drzewami dostrzec skaliste urwisko Sokolicy od dołu.

Koniec Perci Przyrodników

Perć Przyrodników - początek/koniec szlaku pod Sokolicą

Po około 45 minutach wspinaczki docieramy do czerwonego szlaku, którym w 3 minuty dojdziemy do platformy widokowej na Sokolicy (widok na grzbiet Babiej Góry):

Czerwony szlak z Krowiarek na Babią Górę - Sokolica

...a w około 1,5 godz. na najwyższy szczyt masywu - Diablak.

Babia Góra - wszystkie szlaki. Dla dzieci i nie tylko

Babia Góra - wszystkie szlaki. Dla dzieci i nie tylko

Babia Góra z Diablakiem (1725 m n.p.m.) - najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego, to perła w koronie najwyższych gór Polski, zasłużenie zwana Królową Beskidów. ...

PS. Pamiętajcie, że należy kupić bilet wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego oraz, że na jego terenie obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Żywiecki


Wczytuję komentarze ...
cancel