Nielepice Skała z Krzyżem
w pobliżu: Krakowwb_sunny Trasa w słońcu

Skała z Krzyżem to najwyższa formacja z tzw. Nielepickich Skał, położona na grzbiecie wzgórza Dymniok (ok. 320 m n.p.m.) w Nielepicach, ok. 20 kilometrów od Krakowa. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się widok na Wyżynę Olkuską, Garb Tenczyński oraz góry w oddali.
- z Krakowa z pętli Bronowice dojedziemy do Nielepic autobusami komunikacji podmiejskiej linia 298, wysiadamy na przystanku końcowym Nielepice Pętla - stąd pod skałę jest ok 10 minut pieszo zielonym szlakiem
- spory, bezpłatny parking znajdziemy przy pętli autobusowej Nielepice i Parku Piłsudskiego
- podejście pod skałę z wózkiem nie jest łatwe, choć początkowo szlak prowadzi drogą asfaltową to pod samą skałę drogę mamy już luźną, szutrową z mocnym podejściem pod górkę.
- pod skałą skwer z ławeczkami i miejscem na ognisko
- cały teren jest mocno nasłoneczniony
- w pobliżu brak punktów gastronomicznych i sklepów, przed wycieczką zadbajcie o własny prowiant

Nielepice Pętla - początek trasy
To tu dojeżdża komunikacja miejska z Krakowa, jest to ostatni przystanek na trasie więc nie musimy się bać, że pojedziemy dalej. Sama jazda autobusem jest już bardzo widokowa - tutejsze pagórkowate tereny i góry w oddali są zapowiedzią, że wybraliśmy właściwy kierunek na podmiejską wycieczkę :)
Przy przystanku całkiem spory parking - niezależnie więc czy jedziemy samochodem wędrówkę zaczynamy w tym samym miejscu.
Wysiadając z przystanku kierujemy się w stronę, z której przyjechał autobus, a nie w stronę centrum Nielepic.

Charakterystycznym punktem wejścia na szlak jest skalna kapliczka zaraz na jego początku, tuż przy pętli autobusowej - musimy przejść przez główną ulicę. Dalej szlak prowadzi nas spokojną, wiejską asfaltową drogą.

Z asfaltowej drogi by podejść pod skałę skręcamy w drogę żwirową, która prowadzi pod znajdujący się pod skałą skwerek

Skała z Krzyżem w Nielepicach
Skała z Krzyżem w Nielepicach to urokliwy punkt widokowy, łączący wartości kulturowo‑religijne (krzyż, Droga Krzyżowa, tradycje pielgrzymkowe) z walorami przyrodniczymi i turystycznymi. Dzięki dogodnemu dojazdowi – jest świetnym celem krótkiego wypadu "pod miasto" z Krakowa.
Skała przyciąga również miłośników wspinaczki – ma wysokość 6–14 m i wyznaczono co najmniej 16 tras o trudnościach od IV do VI.5.
Pierwszy krzyż pojawił się tu w latach 1874–75, zainstalowany przez parafian. Stawiane krzyże były niszczone przez piorun i wichury. Obecny, trwały krzyż o wysokości 15,6 m i rozpiętości ramion 6 m ustawiono w 2010 r. To wtedy również wykonano solidne schody i wyznaczono ostatnią stację drogi krzyżowej we wnęce u podstawy skały

Na szczyt skały wchodzimy po wygodnych kamiennych schodach z barierkami.



Skwer Nielepców
U stóp skały jest zieleń idealna na piknik – przygotowano palenisko, ławeczki, stoły i stojaki rowerowe. Nazwa skweru związana jest z dawnymi właścicielami wsi. W XV wieku jedna część wsi należała bowiem do dóbr zamku Tenczyn, druga zaś do szlachty zagrodowej, której przedstawiciele zaczeli uzywać nazwiska Nielepcowie. Ród Nielepców władał wsią aż do 1770 roku.

Zobacz także:

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolice Krakowa
Szukacie pomysłu na wypad poza miasto? Najlepiej niedaleko, by nie spędzać wiele czasu w samochodzie? Sprawdźcie, czy tu już byliście: ...

Legalne miejsca na grilla lub ognisko w Krakowie i okolicy
Miłośnicy pikników i spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu także w Krakowie znajdą miejsca, gdzie można legalnie rozpalić grilla lub ognisko. A może chcecie wyjechać za miasto, a nawet w góry? ...

Top 10 miejsc, które musisz zobaczyć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, pełen wapiennych ostańców, malowniczych dolin, ruin średniowiecznych zamków i niezwykłych formacji skalnych. Idealna na piesze wędrówki, wspinaczkę czy wycieczki rowerowe. Oto 10 miejsc, które warto zobaczyć: ...
Data dodania:
Data aktualizacji:
Wiecej w regionie Jura




