Najłatwiejszy szlak do schroniska na Hali Krupowej - czarny z Sidziny
w pobliżu: Jordanów
beach_access Trasa w cieniu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
wc Toaleta na trasie
Czarny szlak z Sidziny do schroniska PTTK na Hali Krupowej to najłatwiejsza droga na malowniczą i widokową halę na grzbiecie Pasma Polic. Po odpoczynku w schronisku możemy wyruszyć dalej i zdobyć sam szczyt Policy (1369 m n.p.m.).

Początek czarnego szlaku na Halę Krupową - Sidzina Wielka Polana
Z Sidzina na Halę Krupową prowadzą dwa szlaki: zielony, dłuższy rozpoczyna się w okolicy Domu Wczasów Dziecięcych, w centrum Sidziny. Do krótszego, czarnego musimy podjechać jeszcze dalej do osiedla Sidzina Wielka Polana. Na końcu bocznej drogi czeka na nas parking, wiaty, miejsce na ognisko, toaleta. Stąd czarny szlak wchodzi wąską ścieżką do lasu trawestując zbocza Kordelki.

Księgi Życia - ciekawa wychodnia skalna
Pierwszy przystanek warto zaplanować sobie przy znajdującej się tuż przy naszej ścieżce ciekawej wychodni skalnej, nazywanej "Księgi Życia". Zwróćcie uwagę, że ustawione pionowo płyty skalne - "księgi" - podzielone są na odrębne części, które symbolizują etapy ludzkiego życia: dzieciństwo i młodość, życie dojrzałe i starość (to te najniższe skałki, najwyżej na zboczu).

Nasza wąska ścieżka przecina szeroką drogę leśną, ale ponownie wchodzi w las. Na wygodną "stokówkę" wejdziemy po kolejnym leśnym odcinku, w sumie ok. 1,5 km od początku szlaku. Tu czekają na nas pierwsze piękne widoki, na południowy-wschód, na Podhale, a nawet na Tatry, o ile nie zasłonią ich chmury...

Z szerokiej leśnej drogi po kilkuset metrach znowu wchodzimy do lasu - uwaga: nie przegapcie tego zakrętu! To będzie najbardziej stromy fragment naszego szlaku - na szczęście niezbyt długi.

Po dojściu do połączenia czarnego z zielonym szlakiem zrobi się już prawie całkiem płasko: lekko, łatwo i przyjemnie!

Grzbietową ścieżką dojdziemy najpierw do Przełęczy Kucałowej - pięknej i widokowej, oczywiście o ile nie zasłoni ich mgła...

...i zaraz za nią do naszego celu: schroniska PTTK na Hali Krupowej z piękną panoramą Tatr, a w sezonie także czynną bacówką (świeże oscypki i inne wyroby z mleka owczego). Tu więcej o schronisku:

Schronisko PTTK na Hali Krupowej - szlaki, widoki, ciekawostki
Schronisko PTTK na Hali Krupowej to klimatyczne i widokowe miejsce w Beskidzie Żywieckim, niedaleko szczytu Policy (1369 m np.m.), które może samo stanowić cel górskiej wycieczki, lub przystanek w czasie dłuższej wędrówki Pasmem Polic. ...
A tu Tatry z tarasu widokowego przy schronisku w nieco lepszych okolicznościach pogody:

Schronisko PTTK na Hali Krupowej - Polica
W schronisku możemy odpocząć, posilić się, kupić pamiątki, skorzystać z toalety. Jeśli chcemy wrócić do Sidziny możemy zejść tym samym czarnym szlakiem (droga w dół zajmie nam ok. 1 godz.), lub dla odmiany - zielonym (1 godz. 20 min.). W Sidzinie między początkiem czarnego i zielonego szlaku jest do przejścia odcinek asfaltową drogą (ok. 3 km).
Możemy też wybrać się na piękny punkt widokowy: Jasna Góra (zwana też na mapach Kocią Łapą, tuż nad przełęczą, przy czerwonym szlaku na Policę, 15-20 min. od schroniska), powspinać się dalej i zdobyć szczyt Policy (1369 m n.p.m.). Ze schroniska na Hali Krupowej to zaledwie 2,5 km, 230 m różnicy wysokości do pokonania, czyli ok. 1 godz. wędrówki czerwonym szlakiem.

Ciekawe miejsce w okolicy to także Kaplica Matki Boskiej Opiekunki Turystów na Okrąglicy. Ze schroniska na Hali Krupowej dojdziemy tu czerwonym szlakiem w ok. 30 min. (1 km czerwonym szlakiem na wschód, i odbicie w lewo ścieżką bez szlaku, wzdłuż linii energetycznej.

Data dodania: 2023-10-20
Wiecej w regionie: Beskid Żywiecki

o łącznej długości 182 km



