Kopieniec WIelki i Polana pod Kopieńcem - łatwy i widokowy szczyt w Tatrach
w pobliżu: Zakopanedirections_bus Możliwy dojazd komunikacją miejską
warning Zakaz wprowadzania psów
Kopieniec Wielki - niski i łatwy szczyt ze znakomitą panoramą Tatr
Kopieniec Wielki zwany też po prostu Kopieńcem to jeden z niższych (1328 m. n.p.m.) i łatwych do zdobycia tatrzańskich szczytów - świetnie nadaje się na wędrówkę z dziećmi lub w krótsze, jesienne i zimowe dni. Jego odsłonięty i kamienisty wierzchołek jest doskonałym punktem widokowym m.in. na Giewont, Czerwone Wierchy i szczyty Tatr Wysokich. U podnóża szczytu znajduje się Polana Kopieniec z dawnymi szałasami pasterskimi, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec, a wiosną kwitną tu krokusy!
Najkrótsza trasa na Kopieniec Wielki to zielony szlak z Cyhrli.
Zielony szlak z Cyrhli - najkrótsza i najłatwiejsza trasa na Kopieniec Wielki
Cyrhla, a dokładniej Toporowa Cyrhla to najwyżej położona dzielnica Zakopanego - łatwo się tu dostaniemy:
- busem jadącym w stronę Morskiego Oka
- komunikacją miejską linią nr 11
Samo słowo Cyrhla oznaczało pierwotnie wykarczowaną polanę - pochodzi od słowa "czyrhlić" lub "czerchlić", czyli obijać korę z drzewa, aby uschło.
Już przy wejściu na szlak łapiemy pierwszą panoramę - przed nami widok na położone w dole Zakopane i prezentująca się w całej okazałości Gubałówka.
Początek szlaku prowadzi nas przez usychający i przerzedzony już mocno świerkowy las - szlak jest więc w większości odsłonięty. Ścieżka najpierw łagodnie, potem nieco bardziej stromo pnie się do góry. Znaczną część przewyższeń pokonujemy po drewnianych schodkach.
Wkrótce dochodzimy do rozwidlenia szlaków - jeden prowadzi nas do polany, drugi na szczyt wzniesienia. Ten szlak na szczyt jest dużo bardziej łagodny - możecie nim wejść i zejść. Po drugiej stronie polany jest drugi szlak prowadzący na szczyt Wielkiego Kopieńca - jest on dużo bardziej stromy. Najlepiej więc:
- ... albo wejść i zejść łatwiejszym szlakiem
- ...a jak chcecie zrobić pętelkę to przejść polanę i wejść stromym szlakiem, by zejść łagodnym
Polana pod Kopieńcem
Dawniej zwana tez była Skupniową Polaną. Na polanie niegdyś stały liczne szałasy pasterskie - obecnie ostało się 11 pamiątkowych zabudowań. Do dziś na polanie prowadzony jest tzw. kulturowy wypas owiec, dzięki czemu wiosną polana usłana jest krokusami. Krokus lub inaczej Szafran Spiski lubi gleby bogate w azot, który trafia do ziemi wraz z odchodami owiec - dlatego najliczniej kwitnie na polanach, gdzie prowadzi się wypas.
...i wejście na szczyt
Z polany czeka nas jeszcze około piętnastominutowe podejście na szczyt wzniesienia - ścieżka prowadzi nas w górę po nierównych, kamiennych stopniach. Mamy do pokonania około 100 metrów różnicy wysokości.
Kopieniec Wielki (1328 m. n.p.m.)
Kopieńcem w gwarze podhalańskiej nazywano wzgórze o kształcie kopca - dlatego w Tatrach są dwa szczyty o tej samej nazwie, drugi Kopieniec Wielki znajduje się w Dolinie Chochołowskiej.
Widoki z wierzchołka mamy na każdą stronę, dlatego siadamy i delektujemy się cudownymi widokami. Widać między innymi: Giewont, Kasprowy Wierch czy Świnicę.
Zejść możemy szlakiem po drugiej stronie szczytu - jednak, jak widać na zdjęciu, jest on znacznie bardziej stromy.
Kolorowanka dla dzieci - tatrzańskie krokusy
A siedząc na Polanie pod Kopieńcem możecie pokolorować kolorowankę o tatrzańskich krokusach :)
Data dodania: 2023-10-24
Wiecej w regionie Zakopane
o łącznej długości 152 km