Hala Stoły - widokowa polana w Dolinie Kościeliskiej
w pobliżu: ZakopaneHala Stoły (1340 m) - szlak dla dzieci
Hala Stoły to polana z dawnymi szałasami pasterskimi oraz malowniczym widokiem w Dolinie Kościeliskiej. Podejście pod Halę Stoły nie jest trudne technicznie i możliwe do pokonania dla przedszkolaka - choć jak to z górami bywa wymaga nieco kondycji, pokonujemy ok. 360 m w górę. Szlak na Polanę Stoły to świetna propozycja na zejście z szerokiej autostrady dolin i pierwszą przygodę z "prawdziwymi" górami. Czy będąc na polanie uda Wam się rozpoznać Giewont? Z jej perspektywy wcale nie przypomina on śpiącego rycerza!
Początek szlaku i dojazd
Wędrówkę zaczynamy w Dolinie Kościeliskiej (przed wejściem do doliny płatne parkingi dla samochodów) i początkowo idziemy szeroką ścieżką doliny. Przed połową zwróćcie uwagę na niebieski szlak odbijający na Halę Stoły - tego szukamy! Początkowo kamienista ścieżka wchodzi w las i dość łagodnie pnie się w górę, jednak wyżej robi się nieco bardziej terenowa i stroma.
Początkowo prowadzi bez widoków, jednak już za drugim zakrętem wyłaniają się powoli góry z pomiędzy drzew.
Uschnięte świerki
Szlak prowadzi nas przez połacie uschniętych świerków - suche kikuty drzew widzimy niemal na każdym kroku. Po prostu w XIX wieku naturalne lasy zostały niemal doszczętnie wykarczowane na potrzeby znajdujących się w okolicach hut stali. Pozyskane drzewo było palone w piecach, w których przetapiano rudę żelaza. By uzupełnić drzewostan nasadzono świerki. Jednak drzewa sztucznie wprowadzone na nieswoje siedlisko okazały się nieodporne na owady-szkodniki i grzyby. Świerk jest gatunkiem tajgowym o szerokim, ale płytkim systemie korzeniowym. W wyniku niedoboru wody stawał się osłabiony i podatny na szkodniki, co wykorzystuje kornik drukarz.
Niżna Polana na Stołach
Początkowo dochodzimy do niewielkiej polany mylonej często przez turystów z właściwym celem podróży - to Niżna Polana na Stołach. Stąd też rozpościera się piękny widok - warto podejść jednak jeszcze nieco kawałeczek...
Hala Stoły
To pasterska łąka położona na masywie górskim o nazwie Stoły. Na Hali znajdują się trzy zabytkowe i najlepiej zachowane w Tatrach drewniane szałasy pasterskie.
Niebieski szlak prowadzi nas dalej aż pod szczyt polany, jest on jednak zalesiony i widoki zostawiamy opuszczając odsłoniętą łąkę. Jeżeli więc chcecie oszczędzić trochę sił możecie bez wyrzutów sumienia pozostać przy bacówkach, a ciekawość zaspokoić oglądając nasze zdjęcie :)
Hala Stoły - charakterystyczny punk krajobrazu
Po wizycie na polanie mieliśmy okazję oglądać ją przez resztę pobytu w Tatrach, gdyż jest ona charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna - dobrze widać ją np. z Przysłopu Miętusiego. O tu! Popatrzcie, jak wysoko byliśmy!
Inne atrakcje w okolicy:
trudna
Wąwóz Kraków i jaskinia Smocza Jama w Dolinie Kościeliskiej
średnia
Smreczyński Staw - trasa z Doliny Kościeliskiej
Data dodania: 2022-11-05
Wiecej w regionie: Zakopane
o łącznej długości 128 km
