Droga rowerowa: źródło Warty - Okiennik Wielki - ruiny Zamku Bąkowiec


region: 
max 443 m min 374 m
straighten 8.3km
directions_bike timer 1h 9min
north_east 188m
south_east 183m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
add_road  Droga asfaltowa
directions_bike  Trasa rowerowa

Asfaltowa ścieżka rowerowa ciągnie się od miejscowości Kromołów, w której znajduje się źródło rzeki Warty, przebiega w pobliżu słynnego jurajskiego ostańca - skały Okiennik Wielki i prowadzi do ruin zamku Bąkowiec. Jest to fragment rowerowego Szlaku Orlich Gniazd.

  • cała trasa to asfaltowa droga rowerowa przebiegająca z dala od ruchu samochodowego, bezpieczna i odpowiednia dla dzieci oraz na rowerową przyczepkę
  • przy trasie ławki oraz wiata przystankowa
  • na trasie mamy całkiem spore nachylenia terenu
  • trasa jest głównie w słońcu
  • na początku trasy rowerowej parking dla samochodów
Droga rowerowa Kromołów-Morsko, w tle skała Okiennik Wielki
Droga rowerowa Kromołów-Morsko, w tle skała Okiennik Wielki
Droga rowerowa Kromołów-Morsko
Droga rowerowa Kromołów-Morsko

Źródło rzeki Warty w Kromołowie

W samym Kromołowie możemy zobaczyć źródło rzeki warty. Warta, wymieniana także w polskim hymnie narodowym, to druga, co do długości rzeka w Polsce - zaraz po Wiśle. Ma swój początek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładnie w Kromołowie, dzielnicy miasta Zawiercie. Sama nazwa miasta, w którym Warta ma swoje źródła – Zawiercie wzięła się właśnie od nazwy rzeki i określenia „za Wartą”. 

Nad źródłem rzeki Warty znajduje się kapliczka poświęcona obecnie Janowi Nepomucenowi. Święty ten jest m.in. patronem źródeł, mostów, ludzi tonących i orędownikiem podczas powodzi. Kapliczka wzniesiona została pierwotnie jako drewniana, na przełomie XVI i XVII w. i poświęcona była wówczas św. Markowi, patronowi zbóż i siewów. Po pożarze odbudowano ją w formie murowanej w 1803 r., poświęcając właśnie św. Janowi Nepomucenowi.

Wypływ rzeki Warty
Wypływ rzeki Warty
Kapliczka poświęcona Janowi Nepomucenowi
Kapliczka poświęcona Janowi Nepomucenowi

Droga rowerowa Kromołów-Morsko

Droga rowerowa zaczyna się w Kromołowie, dzielnicy Zawiercia - dojazd z miasta do trasy odbywa się gminnymi drogami publicznymi. Ze stacji PKP w Zawierciu do ścieżki rowerowej jest około 6,5 kilometra - najlepiej dojechać drogą DK78, przy której znajduje się ścieżka rowerowa (częściowo współdzielona z chodnikiem, głównie z kostki brukowej). Osobom z dziećmi lepiej więc dostać się do drogi rowerowej  samochodem - parking znajduje się na początku ścieżki rowerowej. 

Sama trasa rowerowa prowadzi nas wśród pól Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - jest więc klimatyczna i widokowa. Bez wątpienia jest to jeden z najciekawszych odcinków rowerowego Szlaku Orlich Gniazd, jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową. 

Okiennik Wielki

Wkrótce po wyjechaniu z Kromołowa na horyzoncie pojawia się, widoczny już z daleka, Okiennik Wielki. Wielka wapienna skała ze skalnym "oknem", czyli widocznym otworem to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych skał Jury Krakowsko Częstochowskiej. Droga rowerowa przebiega kawałek od skały, rower najlepiej gdzieś zostawić - stojaków na rowery nie znaleźliśmy, a ścieżki wokół Okiennika były dzikie i pozarastane. Warto jednak podejść pod punkt widokowy, gdyż rozciąga się z niego ładna panorama na okolice. Samo wejście do skalnego okna dla przeciętnego spacerowicza nie jest możliwe - to już przygoda dla skałkowych wspinaczy.

Okiennik Wielki - skalne okno na niebo

Okiennik Wielki - skalne okno na niebo

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej posiadająca otwór skalny. ...

Okiennik Wielki
Okiennik Wielki

Ruin Zamku Bąkowiec

Podejrzewa się, że nieopodal wsi Morsko pierwszą drewnianą warownię wznieśli rycerze-rabusie. Z tego względu Władysław Łokietek odebrał im Morsko i oddał je klasztorowi w Mstowie. Zamek Bąkowiec zbudowany został na wyniosłej skale Tygrys. Kamienna brama, której fragmenty zachowały się do dzisiaj, prowadziła na mały dziedziniec otoczony murem. Półkoliste baszty w narożnikach pełniły rolę obserwacyjną i obronną. Obecnie ruiny znajdują się na terenie wypoczynkowego ośrodka „Morsko Plus” i są niedostępne do zwiedzania.

Ruiny zamku Bąkowiec w Morsku
Ruiny zamku Bąkowiec w Morsku

Polecamy Wam też inny odcinek szlaku rowerowego Orlich Gniazd z dwoma zamkami

Jeśli lubicie rodzinne rowerowe wycieczki polecamy Wam tez kolejny fragment szlaku rowerowego Orlich Gniazd poprowadzony również drogą dla rowerów z dala od aut. Szlak prowadzi nas do dwóch majestatycznych warowni jurajskich w Mirowie i Bobolicach przez przepiękny Gościniec Mirowski - dawny trakt służący przez wiele stuleci okolicznym chłopom do podróżowania z Mirowa na jarmarki w Żarkach. 

Z Żarek do zamków Mirów i Bobolice - przepiękny odcinek rowerowego szlaku "Orlich Gniazd"

łatwa
directions_bike

Z Żarek do zamków Mirów i Bobolice - przepiękny odcinek rowerowego szlaku "Orlich Gniazd"

max 394 m min 343 m
straighten 7.6km
directions_bike timer 49min
north_east 75m
south_east 60m
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel