Dolina Strążyska i wodospad Siklawica - szlak i atrakcje
Miejscowość: Zakopane
beach_access Trasa w cieniu
shopping_cart Sklep w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd komunikacją miejską
warning Zakaz wprowadzania psów
Dolina Strążyska to jedna z najchętniej odwiedzanych tatrzańskich dolin
Położona jest blisko Zakopanego, u podnóża Giewontu z widokiem na jego majestatyczny szczyt. Przejście doliny to łatwy spacer dla każdego: rodzin z dziećmi i osób starszych. Idziemy świerkowym lasem, wzdłuż wartkiego Strążyskiego Potoku. Na końcu doliny znajduje się Polana Strążyska z ławeczkami i widokiem na Giewont.
- ścieżka w dolinie szeroka, wysypana drobnymi kamykami, bardzo łagodnie pnie się do góry - nadaje się pod przejazd wózkiem terenowym na pompowanych kołach
- szlak prowadzi głównie w cieniu drzew, w upalny dzień chłodu dodaje też płynący doliną potok
- przejście doliny i dojście do Polany Strążyskiej zajmie nam około 40-50 minut

Dolina Strążyska - dojazd i parking
Początek Doliny Strążyskiej znajduje się na końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem (ok. 30 minut pieszo od centrum) - możemy się tu dostać busem lub samochodem (parking na początku doliny). Będąc pod skocznią narciarską do doliny możemy dojść ok. półgodzinnym spacerem Ścieżką pod Reglami.
Dolina Strążyska z wózkiem
Droga doliną to szeroka ścieżka wysypana drobnymi, ubitymi kamykami i bardzo łagodnie pnąca się pod górkę. Na trasie gdzieniegdzie bywają większe kamienie - możliwy spacer z wózkiem terenowym, na dużych, pompowanych kołach.


Strążyski Potok i świerkowy las
Dnem doliny płynie Potok Strążyski - jego źródło znajduje się powyżej wodospadu Siklawica, pod północną ścianą Giewontu. Spacer urozmaica jego szum oraz liczne, drewniane mostki. Niemal cały szlak prowadzi przez świerkowy las - w lecie znajdziemy tu cień i przyjemny chłód.


Dolina Strążyska - skąd taka nazwa?
Ciekawostką jest nazwa doliny wywodząca się od podhalańskiego słowa "strąga" oznaczającego zagrodę do dojenia owiec. Na Polanie Strążyskiej był dawniej prowadzony wypas owiec - od tutejszych zagród wzięła się nazwa polany, a potem i całej doliny. Najstarsze odnalezione dokumenty wzmiankujące o dolinie pochodzą z 1605 r., a nazwa Strążyska pojawia się już w 1669 r. Do dziś zobaczymy tu zachowane szałasy pasterskie.
Na Polanie Strążyskiej znajduje się tzw. Herbaciarnia - turystyczny bufet, w którym możemy napić się gorącej herbaty. Niestety bufet nie zawsze jest otwarty.

Polana Strążyska
Dolinka prowadzi nas do Polany Strążyskiej z ławeczkami i widokiem na Giewont - majestatycznie prezentuje się stąd jego północna skalna ściana: stroma i niebezpieczna, na której straciło życie wielu turystów... Na polanie zobaczymy także głazy narzutowe - słynny i lubiany przez turystów Sfinks.
Polana to świetne miejsce na odpoczynek i może... zastanowienie się co dalej?


Giewont - legenda i kolorowanka dla dzieci
Giewont to bez wątpienia najbardziej znana góra w Polsce! Swym kształtem przypomina sylwetkę śpiącego rycerza. Odpoczywając na ławeczkach na Polanie Strążyskiej możecie pokolorować naszą kolorowankę - po kliknięciu w obrazek otworzy Wam się plik pdf do wydruku:

Gdzie można pójść dalej z Doliny Strążyskiej?
Jeśli nie jesteśmy z wózkiem i mamy ochotę kontynuować wędrówkę z Polany Strążyskiej możemy podejść:
1. Pod wodospad Siklawica
W zaledwie 10 min. z Polany Strążyskiej podejdziemy do wodospadu Siklawica żółtym szlakiem - ścieżka tu jest wąska i prowadzi po dość sporych kamieniach, nie jest więc dostępna dla wózków. Z dziećmi, zwłaszcza po deszczu, trzeba zachować dużą ostrożność, gdyż kamienie mogą być śliskie.
Wodospad Siklawica to dwukaskadowy, wysoki wodospad na północnej, niemal pionowej ścianie Giewontu. Tworzą go dwie strugi wody - jedna ma 13 metrów, druga 10.


2. Z Doliny Strążyskiej na Sarnią Skałę
Jeżeli nasze dziecko ma jeszcze siły i zapał do dalszej wędrówki możemy spróbować wejść z nim na Sarnią Skałę i obejrzeć piękną panoramę Tatr - czas podejścia to około 50 min, podejście jest dość strome, a sam szczyt Sarniej Skały skalisty. Z Sarniej Skały możemy zrobić pętelkę i zejść do Doliny Białego Potoku (żółty szlak) i wrócić do Zakopanego lub Drogą pod Reglami wrócić na parking.

średnia
Z Zakopanego na Sarnią Skałę

Podejście na Sarnią Skałę z Doliny Strążyskiej
Zobaczcie także:

Zakopane i Tatry - łatwe trasy i szlaki dla młodszych dzieci
Łatwe szlaki w Tarach dla dzieci. Atrakcyjne, widokowe, łatwe, a jednocześnie dające już satysfakcję chodzenia po górach. ...

Tatry dla starszaka - tatrzańskie szlaki dla starszych dzieci
Macie już za sobą pierwsze przetarte szlaki, szukacie większych wyzwań, jednak nie dla was jeszcze strome granie, łańcuc ...

Trasy i szlaki z Zakopanego
Na jakie trasy i szlaki możemy wyjść bezpośrednio z Zakopanego, bez konieczności dojazdu busem, czy samochodem? Poniżej ...
Data dodania: 2021-05-03
Data aktualizacji: 2023-11-12
Wiecej w regionie: Zakopane

o łącznej długości 128 km



