Dolina Kluczwody

Miejscowość: Biały Kościół w pobliżu: Kraków
max 347 m min 330 m
straighten 1.1km
timer 24min
north_east 54m
south_east 62m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Atrakcje w Dolinie Kluczwody

Dolinka Kluczwody to jedno z naszych ulubionych miejsc na rodzinny spacer w lesie. Jej atrakcje to oczywiście płyciutki, kręty strumyczek (mostki, wrzucanie patyków, zaimprowizowanych z darów lasu łódek itp.), ale też dzikie skałki, punkt widokowy, opowieść o średniowiecznym zamku i... granicy austriacko-rosyjskiej.

Dojazd do Doliny Kluczwody

Z drogi Kraków-Olkusz skręcamy w Białym Kościele w miejscu oznaczonej kierunkowskazem do Jaskini Wierzchowskiej. Po kilkuset metrach droga do jaskini odbija w prawo, my jedziemy jeszcze chwilę prosto. Przy wejściu do doliny znajduje się parking, ławeczki i kilka tablic edukacyjnych (rośliny, motyle).

Tuż przy parkingu zaskoczyła nas rekonstrukcja słupków granicznych Cesarstwa Austro-Węgierskiego oraz Cesarstwa Rosyjskiego. Okazuje się, że w czasie zaborów wzdłuż strumienia Kluczwody przechodziła granica między tymi państwami.

Czarny szlak w Dolinie Kluczwody

Na starych mapach znajdziemy jeszcze czarny szlak przechodzący przez całą dolinę: od ulicy Wierzchowskiej w Białym Kościele aż do miejscowości Ujazd. Niestety po wykupie części gruntów szlak się urywa i z Rezerwatu Kluczwody w Białym Kościele nie możemy dojść do południowej części doliny... Wędrówkę zakończymy tuż za zamkowymi skałami, w miejscu zwanym Wieszczy Dół. (O odcinku szlaku w miejscowości Ujazd poniżej)

Ten odcinek to niewiele ponad 1 km, ale za to kto powiedział, że nie możemy trochę zboczyć ze szlaku?

Polecamy Wam wspiąć się po stromej wschodniej ścianie wąwozu do dzikich skałek i jaskiń. Nie ma tu wyraźnej ścieżki, choć miejscami widać, którędy najczęściej przedzierają się miłośnicy bezdroży i dzikiej przygody. Możemy wejść na górną łąkę (piękny widok!) czy zaglądnąć do jaskini. Aby wrócić na ścieżkę po prostu schodzimy w dół. UWAGA! bywa stromo i ślisko!

Zamek Rycerski w Dolinie Kluczwody

Ze średniowiecznego zamku rycerskiego zostało już naprawdę niewiele... Zamek istniał tu w XIV wieku, po katastrofie budowlanej (najprawdopodobniej) właściciele zbudowali sobie nową siedzibę: Zamek Korzkiew (ten możecie zwiedzić).

Ścieżka na skały jest dość stroma, bywa śliska, na górze brak barierek. Mimo to warto wejść na Zamkowe Skały - widok na okolicę jest przepiękny!

Rezerwat Przyrody Dolina Kluczwody - informacje praktyczne

Ścieżka jest prosta, bita, z minimalnymi różnicami spadkami. Wózki spokojnie nią przejadą (nie wejdą niestety na Zamkowe Skały). Jedyny trudny moment to jedno przejście przez strumień:

Tu będzie trzeba przenieść wózek

Po drodze (poza parkingiem) nie ma ławek, ale można skorzystać np. z pniaków czy leżących drzew. Jest też kilka polanek doskonałych na piknik, nasza ulubiona to ta pod Zamkowymi Skałami. Przegryzając kanapki można pofantazjować o średniowiecznym zamku i jego mieszkańcach, może nawet wymyślić jakąś autorska legendę: o zamku, o kluczu zagubionym w wodzie?

Południowy odcinek czarnego szlaku wzdłuż Doliny Kulczwody w miejscowości Ujazd, ma zaledwie 1 km i dochodzi do osady Gacki (Zelków) - tu ławeczki, mini-siłownia i mini-plac zabaw. Możemy jeszcze przejść kilkaset metrów wzdłuż potoku, minąć ostatnie zabudowania i wejść do lasu, podejść stromymi leśnymi ścieżkami pod skałki, jednak na głównej drodze stoi zakaz wstępu...

Dolina Kluczwody - od strony osady Gacki (Zelków)
Dolina Kluczwody - od strony osady Gacki (Zelków)
Dolina Kluczwody - od strony osady Gacki (Zelków), skałki w lesie
Dolina Kluczwody - od strony osady Gacki (Zelków), skałki w lesie

Spotkaliśmy kilka osób, które doszły tu z Wierzchowia, jak to określiły "górą", czyli nie zamkniętą prywatną drogą, ale wąskimi, dzikimi ścieżkami pod skałkami. Na mapie to zapewne ta przerywana, szara linia:

UWAGA: Oto tabliczka z informacją o zamknięciu szlaku (brak możliwości przejścia przez teren prywatny). Tak jak piszemy powyżej: do doliny wprawdzie można wejść od obu stron, ale niestety nie ma możliwości przejścia jej całej wyznaczonym szlakiem. Idąc od północy jesteśmy w stanie dojść do połowy dolinki od południa tylko kilkaset metrów (tak jak oznaczono na mapkach powyżej).  

Zamknięty szlak
Zamknięty szlak
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel