Dolina Chochołowska - największa i najpiękniejsza dolina Tatr Zachodnich
Miejscowość: Siwa Polana w pobliżu: Zakopanestroller Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike Trasa pieszo rowerowa
directions_bike Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
wb_sunny Trasa w słońcu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
train Możliwy dojazd pociągiem
accessible_forward Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc Toaleta na trasie

Dolina Chochołowska to jedna z najbardziej malowniczych i zarazem największa dolina w polskich Tatrach. Położona w Tatrach Zachodnich, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przyciąga turystów przez cały rok – zarówno miłośników pieszych wędrówek, jak i rowerzystów, narciarzy czy rodzin z dziećmi.
- długość doliny to ok. 10 km
- Czas przejścia: do Polany Chochołowskiej to ok. 2h dla osoby dorosłej
- Parking znajduje się na Siwej Polanie
- Do doliny można dojechać busem odjeżdżającym z przystanków pod dworcem PKP i PKS w Zakopanem, odjazdy busów bardzo często, co kilka minut.
- szeroka droga prowadząca doliną na początku jest asfaltowa, potem przechodzi w ubitą szutrową - jest odpowiednia na spacer z wózkiem
- na terenie Doliny Chochołowskiej dozwolona jest jazda rowerem - przy wejściu znajduje się wypożyczalnia
- Do Polany Huciska (mniej więcej w połowie drogi) podjedziemy kolejką "Rakoń", która w sezonie letnim kursuje co pół godziny
- Szlaki górskie wokół Doliny Chochołowskiej nie należą do najtrudniejszych. Szczyty są w większości trawiaste i dużo łagodniejsze od skalistych Tatr Wysokich.




Tu zjemy oscypka i napijemy się żętycy
Dolina Chochołowska od wieków była związana z pasterstwem – stąd też liczne bacówki, owce i produkcja oscypków.
Na terenie doliny znajduje się sporo zabytkowych zabudowań pasterskich. Prowadzony jest tu również wypas owiec. W szałasie możemy u bacy podpatrzeć jak robione są oscypki, możemy zakupić oscypka oraz napić się żętycy - serwatki powstałej po produkcji oscypków -spróbujcie, jest bardzo tłusta i sycąca!



Krokusy w Dolinie Chochołowskiej - – fioletowa wiosna w sercu Tatr
Dolina Chochołowska słynna jest z fioletowego dywanu krokusów, który corocznie otula ją podczas wiosny. Krokus, lub inaczej szafran spiski, gdyż tak brzmi łacińska nazwa tego kwiata, jest symbolem tatrzańskiej wiosny. Krokusy lubią gleby bogate w azot, który trafia do ziemi wraz z odchodami owiec. Dlatego najpiękniej kwitną na polanach, na których prowadzi się wypas.

Krokus - kolorowanka do wydruku
Wydrukuj naszą kolorowankę z multimedialną niespodzianką - pokoloruj i poznaj, co kryje się pod kodami qr i poznaj nasze tatrzańskie przygody!

Polana Chochołowska (ok. 1148 m n.p.m.)
Na jej końcu doliny znajduje się Polana Chochołowska – największa polana w polskich Tatrach.
Otaczające ją szczyty to m.in.: Wołowiec (2064 m), Rakoń (1879 m), Grześ (1653 m), Trzydniowiański Wierch (1758 m) oraz
Starorobociański Wierch (2176 m) – najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich.

Mnichy Chochołowskie
Odpoczywając na Polanie Chochołowskiej uwagę przyciąga charakterystyczna grupa skał - to Mnichy Chochołowskie, czyli długi rząd turni utworzonych ze zwietrzałych skał wapiennych, które znajdują się w partiach szczytowych i na zboczach wschodniego ramienia Bobrowca. Niektóre z nich mają kształt skalnych iglic. Turnie znajdują się na wysokości ok. 1500 m n.p.m. w trawiastym zboczu, które dawniej było wypasane.


Schronisko na Polanie Chochołowskiej
Na końcu Polany Chochołowskiej docieramy do największego, tatrzańskiego schroniska stojącego na wysokości 1148 m n.p.m. Tutaj możemy zjeść ciepły posiłek lub przenocować. Przed schroniskiem taras ze stolikami. W czasie sezonu warto wcześniej zarezerwować nocleg. Blisko schroniska znajduje się małe muzeum powstałe w starym szałasie wybudowanym przez pasterzy.
Kilkaset metrów od schroniska pod lasem znajduje się drewniana kapliczka Jana Chrzciciela, znana z serialu "Janosik" - w sezonie od czerwca do października odbywają się tam msze św. o godz. 13:00

Data dodania:
Data aktualizacji:
Wiecej w regionie Zakopane




