Dolina Białego Potoku
Miejscowość: Zakopane
beach_access Trasa w cieniu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
train Możliwy dojazd pociągiem
Jest to przepiękna, prowadząca wąwozem skalnym tatrzańska dolina położona najbliżej Zakopanego, którą możemy zobaczyć bez konieczności dojeżdżania busem lub samochodem.
Jak dojść do Doliny Białego Potoku?
Początek doliny znajduje się 0,5 km od Wielkiej Krokwi, przy Drodze pod Reglami. Z centrum Zakopanego do wejścia do doliny jest około 2 km, 25 min. pieszo. Idziemy ulicą Grunwaldzką, następnie ulicą Droga do Białego. Przy wejściu do doliny płatny parking, samochód można zostawić także pod Krokwią.
Dolina Białego Potoku z dzieckiem
Dolina Białego potoku to jedna z najbardziej urokliwych tatrzańskich dolin. Ścieżka prowadzi nas zacienionym wąwozem skalnym, jest kamienista (często duże kocie łby, mało wygodne przy spacerze z mniejszym dzieckiem) i łagodnie pnie się do góry. Pewnie z tego powodu ruch turystyczny jest tu zdecydowanie mniejszy niż w sąsiadującej Dolinie Strążyskiej, która jest bardziej płaska. Z Doliny Białego Potoku nie ma też widoku na góry - dochodzimy do urokliwego wodospadu.
Malowniczy charakter nadają dolinie strome zbocza, skalne bramy i iglice oraz wyrzeźbione w wapieniach koryto potoku Białego o wyjątkowo dużym spadku, z kaskadami i baniorami (wyżłobieniami koryta rzeki spowodowanymi wirowym ruchem wody).

Ciekawostką jest rosnąca w dolinie kosodrzewina
Jest niespotykana na tej wysokości - to masyw Giewontu jest przyczyną specyficznego klimatu i wysokogórskiego charakteru roślinności doliny. Osłaniając dolinę od strony południowej sprawia, że dociera do niej mniejsza ilość światła i ciepła.

Gdy Tatry były pod wodą...
Pradawne Tatry zalewało ciepłe morze należące do nieistniejącego już Oceanu Tetydy. Ślady morza w Tatrach zachowały się właśnie u wejścia m.in. do Doliny Białego Potoku - pierwsze skałki na jakie tam natrafimy to wapienie pełne pancerzyków morskich zwierząt, otwornic. Mają one po kilka centymetrów wielkości i są dość dobrze widoczne.

Sztolnie uranu
Zaciekawienie na szlaku budzi zakratowane wejście do kopalni - na początku lat 50 XX wieku prowadzono tu poszukiwania rud uranu (stąd wykute 2 sztolnie).

Z Doliny Białego Potoku na Sarnią Skałę
Po dojściu do wodospadu dalsza część żółtego szlaku pnie się dalej pod górę - podejście jest już bardziej strome i prowadzi nas na Sarnią Skałę, jeden z najłatwiejszych do zdobycia tatrzańskich szczytów. Z Sarniej Skały możemy wrócić przez Dolinę Strążyską.
Zobacz jeszcze - Sarnia Skała - jedno z łatwiejszych wejść na szczyt w Tatrach.

Data dodania: 2013-01-13
Wiecej w regionie: Zakopane

o łącznej długości 128 km



