Dolina Białego Potoku

Miejscowość: Zakopane
max 1087 m min 932 m
straighten 1.7km
timer 49min
north_east 163m
south_east 10m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
train  Możliwy dojazd pociągiem

Jest to przepiękna, prowadząca wąwozem skalnym tatrzańska dolina położona najbliżej Zakopanego, którą możemy zobaczyć bez konieczności dojeżdżania busem lub samochodem.

Jak dojść do Doliny Białego Potoku?

Początek doliny znajduje się 0,5 km od Wielkiej Krokwi, przy Drodze pod Reglami. Z centrum Zakopanego do wejścia do doliny jest około 2 km, 25 min. pieszo. Idziemy ulicą Grunwaldzką, następnie ulicą Droga do Białego. Przy wejściu do doliny płatny parking, samochód można zostawić także pod Krokwią.

Dolina Białego Potoku z dzieckiem

Dolina Białego potoku to jedna z najbardziej urokliwych tatrzańskich dolin. Ścieżka prowadzi nas zacienionym wąwozem skalnym, jest kamienista (często duże kocie łby, mało wygodne przy spacerze z mniejszym dzieckiem) i łagodnie pnie się do góry. Pewnie z tego powodu ruch turystyczny jest tu zdecydowanie mniejszy niż w sąsiadującej Dolinie Strążyskiej, która jest bardziej płaska. Z Doliny Białego Potoku nie ma też widoku na góry - dochodzimy do urokliwego wodospadu. 

Malowniczy charakter nadają dolinie strome zbocza, skalne bramy i iglice oraz wyrzeźbione w wapieniach koryto potoku Białego o wyjątkowo dużym spadku, z kaskadami i baniorami (wyżłobieniami koryta rzeki spowodowanymi wirowym ruchem wody).

Dolina Białego Potoku
Dolina Białego Potoku

Ciekawostką jest rosnąca w dolinie kosodrzewina

Jest niespotykana na tej wysokości - to masyw Giewontu jest przyczyną specyficznego klimatu i wysokogórskiego charakteru roślinności doliny. Osłaniając dolinę od strony południowej sprawia, że dociera do niej mniejsza ilość światła i ciepła.

Dolina Białego Potoku
Dolina Białego Potoku

Gdy Tatry były pod wodą...

Pradawne Tatry zalewało ciepłe morze należące do nieistniejącego już Oceanu Tetydy. Ślady morza w Tatrach zachowały się właśnie u wejścia m.in. do Doliny Białego Potoku - pierwsze skałki na jakie tam natrafimy to wapienie pełne pancerzyków morskich zwierząt, otwornic. Mają one po kilka centymetrów wielkości i są dość dobrze widoczne. 

Dolina Białego Potoku
Dolina Białego Potoku

Sztolnie uranu

Zaciekawienie na szlaku budzi zakratowane wejście do kopalni - na początku lat 50 XX wieku prowadzono tu poszukiwania rud uranu (stąd wykute 2 sztolnie).

Dolina Białego Potoku
Dolina Białego Potoku

Z Doliny Białego Potoku na Sarnią Skałę

Po dojściu do wodospadu dalsza część żółtego szlaku pnie się dalej pod górę - podejście jest już bardziej strome i prowadzi nas na Sarnią Skałę, jeden z najłatwiejszych do zdobycia tatrzańskich szczytów. Z Sarniej Skały możemy wrócić przez Dolinę Strążyską.  

Zobacz jeszcze - Sarnia Skała - jedno z łatwiejszych wejść na szczyt w Tatrach.

Sarnia Skała
Sarnia Skała

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel