Do Ruchomych Wydm z dziećmi
Miejscowość: Łeba w pobliżu: LęborkDługość | 5.4km |
---|---|
Czas | 1h 25min |
Wzniesienia | 31m |
Zejścia | 24m |
Profil wysokości:
stroller Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike Trasa pieszo rowerowa
directions_bike Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
beach_access Trasa w cieniu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
accessible_forward Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc Toaleta na trasie
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to niezwykłe i malownicze miejsce, obowiązkowy punkt do odwiedzenia w czasie pobytu w tej części wybrzeża. Wydmy to „całe morze piachu”, które znajduje się w ciągłym ruchu i zasypuje okoliczne lasy.
Ruchome wydmy - parking
Na początku szlaku duży parking, ośrodek edukacyjny Parku Narodowego, wieża widokowa nad Jeziorem Łebsko, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie rowerów, przystań statków nad jeziorem.
Jak dotrzeć do ruchomych wydm?
- pieszo, np. z wózkiem dziecięcym cała trasa jest równa, szeroka, początkowo z betonowych płyt, potem (od wyrzutni rakiet) bita, twarda droga. Minusem będzie monotonia ścieżki – do pokonania jest kilka kilometrów przez las (cały czas w cieniu)… Jeżeli będzie nam towarzyszył mały piechur trzeba zwracać uwagę na przejeżdżające co chwilę meleksy i rowerzystów. Samo dojście do wydm jest już po sypkim piachu – dla wózka nie do pokonania. Na końcu ścieżki niestety brak jakiegokolwiek zaplecza, nawet ławki do odpoczynku. My zostawiliśmy wózek pod opieką osoby z obsługi meleksów.
- rowerem - wypożyczalnie są w Łebie, a także tuż przed wejściem na szlak. Rower z fotelikiem lub przyczepką warto wcześniej zarezerwować. Wybierając rower pokonamy trasę o wiele szybciej niż meleksem, a jednocześnie możemy w dowolnym momencie się zatrzymać, coś przekąsić, skorzystać z toalety, czy poczytać tablice informacyjno-edukacyjne. Mali rowerzyści muszą uważać na meleksy!
- meleksem - na pewno najszybciej (i najdrożej). Trudno się jednak będzie zabrać z wózkiem dziecięcym – chyba, że z mini złożoną wózkiem parasolką. Ominą nas leśne przystanki, tablice informacyjne.
- statkiem - statki wycieczkowe kursują w sezonie od ośrodka Słowińskiego PN do wyrzutni rakiet – to dodatkowa atrakcja pozwalająca skrócić monotonny leśny spacer. Niestety nie wiem, czy jest możliwość zabrania wózka dziecięcego.
Jak długo idzie się do ruchomych wydm?
Jak szybko dotrzemy z Łeby do słynnych ruchomych wydm bardzo zależy od liczby przystanków po drodze, ale przede wszystkim od sposobu przemieszczania się: melex, rower czy pieszo? Jeśli wybieramy się pieszo wtedy warto zarezerwować przynajmniej 2 godziny w jedną stronę.
Trasa do ruchomych wydm - informacje praktyczne
Na trasie kilka (niewiele) miejsc „postojowych” – ławeczki, stoliki, toi-toi.
Dłuższy przystanek warto zrobić przy Muzeum “Wyrzutni Rakiet”. Znajduje się tu kilka punktów gastronomicznych (słodycze, Fast-food), sklepiki z pamiątkami, toaleta z bieżącą wodą, pomost na jeziorze – i oczywiście samo plenerowe muzeum.
Po drodze, oraz przy samych ruchomych wydmach możliwe są zejścia na plażę (piaszczyste).
Tablica informacyjna o roli martwego drewna w lesie – szkoda, że takich tablic nie jest więcej, mogłyby urozmaicić monotonną trasę:
Na teren Słowińskiego Parku Narodowego można wprowadzać psy – na smyczy i w kagańcu.
To schematyczna mapa trasy (nie zachowuje skali). Zaznaczone są m.in. wyrzutnia (rakieta), dojścia do morza, pomosty:
Data dodania: 2016-02-11
Wiecej w regionie Morze - wschód
o łącznej długości 41 km