Chuda Przełączka - pętla z Doliny Kościeliskiej
w pobliżu: Zakopane
wb_sunny Trasa w słońcu
Pętla przez Chudą Przełączkę jest ciekawym, eksponowanym i bardzo widokowym, a przy tym nietrudnym technicznie szlakiem nadającym się dla starszych dzieci, które kondycyjnie są w stanie pokonać różnicę wysokości. Na nas szlak zrobił niesamowite wrażenie!
- szlak jest wymagający kondycyjnie, ale technicznie nie powinien nastarczyć większych trudności
- może stanowić ciekawą alternatywę dla szlaku grzbietem czerwonych Wierchów, jest krótszy i łatwiejszy, a bardzo widokowy
Dojazd i początek szlaku - Dolina Kościeliska
Szlak zaczyna się w Dolinie Kościeliskiej. Dojeżdżamy więc do miejscowości Kiry - możemy tu dojechać busem z Zakopanego lub własnym samochodem. Na początku doliny kilka dużych płatnych parkingów oraz karczmy, stoiska itp. Płatne wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Więcej o samej Dolinie i jej atrakcjach możecie przeczytać tutaj: Dolina Kościliska

Przy charakterystycznym mostku w Dolinie Kościeliskiej odbijemy w lewo kierując się czerwonym szlakiem na Ciemniak (2096 m.n.p).

Czerwony szlak na Ciemniak
Na początku nie będzie łatwo - podejście jest strome i od razu ostro pnie się w górę. Dość szybko pokonamy też najbardziej strome podejście skalne, wygląda groźnie ale nie jest trudne ani niebezpieczne do pokonania przynajmniej w suchy i nie zimowy dzień.
Ciekawostką są występujące tutaj paleoendemity tatrzańskie. Są to rośliny, które rosły w Tatrach już w epoce poprzedzającej zlodowacenie, a więc są najstarszymi gatunkami. Przetrwały one epokę lodowcową, ponieważ rosły na terenach, których do końca nie pokrył lód.


Zdobyta szybko wysokość pozwoli nam jednak na podziwianie coraz piękniejszych widoków które zaczną się wyłaniać już po kilkudziesięciu minutach spaceru. Odwracając się zobaczymy Dolinę Kościeliską oraz Halę Stoły a na prawo od nich Przysłop Miętusi i masyw Giewontu.


Szczyt Piec (1460 m.n.p.m)
To jeden z bardziej charakterystycznych miejsc na trasie. Wapienna skała oddziela Dolinę Kościeliską od Doliny Miętusiej. Rozciąga się stąd widok na Giewont, nieco z boku - tak, że w sylwetce góry ciężko rozpoznać śpiącego rycerza. Płaskie i widokowe miejsce pod Piecem stanowi ulubione punkt odpoczynku turystów - nic dziwnego, w końcu idzie się w góry właśnie dla takich widoków!




Chuda Przełęcz przy Czerwonych Wierchach
To miejsce pod szczytem Ciemniaka na wysokości 1850 m. ze skrzyżowaniem szlaków. Chuda Przełączka oddziela Dolinę Miętusia od Doliny Tomanowej. Osiągnelismy więc najwyższy pułap naszej pętli. Czerwone Wierchy warto zobaczyć w porze jesiennej - wtedy porastająca zbocza murawa o nazwie sit skucina nadaje im czerwonego koloru - stąd właśnie wzięła się nazwa masywu.

Zejście do Doliny Tomanowej
To bardzo malownicza część Trasy, szlak jest tu odsłonięty, a przejście dość bezpieczne. Widoki zapierają dech i w każdym miejscu chce się po prostu rozkoszować roztaczającą wokół panoramą.


Dolina Tomanowa
To jedna z najrzadziej uczęszczanych spośród tatrzańskich dolin. Sama dolina jest głównie zalesiona, a prowadząca nią ścieżka kamienista. Dolina leży na głównym szlaku wędrówek dzikich zwierząt. Wiosną często na topniejącym śniegu spotyka się tropy niedźwiedzia, odbywają się też tutaj rykowiska jeleni. W 2004 r. znaleziono w Czerwonym Żlebie trzy tropy dinozaurów pochodzące z górnego triasu - obecnie znajdują się w Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niegdyś większa część doliny była wykarczowana i wypasana. Wypasu owiec zaprzestano po utworzeniu tutaj ścisłego rezerwatu przyrody.

średnia
Dolina Tomanowa w Tatrach

Schronisko na Hali Ornak
Doliną Tomanową dochodzimy do schroniska na Hali Ornak, gdzie możemy odpocząć i zjeść coś ciepłego. Do parkingu i miejscowości Kiry wracamy Doliną Kościeliską.


Data dodania: 2023-04-13
Wiecej w regionie: Zakopane

o łącznej długości 128 km



