Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Benedyktyńska 3730-398 Kraków
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Parking
check_circle Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Przewijak dla niemowląt
check_circle Toaleta dla osób niepełnosprawnych
check_circle Atrakcje dla dzieci
check_circle WiFi
Usytuowane na wapiennej skale nad Wisłą Opactwo Ojców Benedyktynów to najstarszy klasztor w Polsce! Został założony ponad 1000 lat temu, w około 1044 roku. Zakon dawniej przez wiele wieków pełnił rolę przygranicznej twierdzy broniącej dostępu do Krakowa. Prężnie się rozwijał, gdyż opactwo otrzymało przywilej eksploatacji żup solnych - był dawniej jednym z najbogatszych klasztorów na ziemiach polskich. Benedyktyni warzą własne piwo tyniecka Tyniecia powstaje według nowych receptur, które nawiązują do klasztornej tradycji piwowarstwa.




Studnia na dziedzińcu
Na dziedzińcu warto zwrócić uwagę na zabytkową studnię, z którą związana jest legenda o Jaśku i Staszku. Z murów obronnych roztacza się piękny widok na Wisłę.


Zwiedzanie
Istnieje możliwość indywidualnego zwiedzania muzeum, które mieści się w odbudowanej dawnej bibliotece (parter i podziemia). Zobaczymy tu m.in. wykopaliska archeologiczne i detale architektoniczne z XI-XIII w. Można też wybrać się na zwiedzanie całego Opactwa w towarzystwie przewodnika. Dostępne są audioprzewodniki - również w wersji dla dzieci. Na wzgórzu klasztornym warto też odwiedzić restaurację Mnisze Co Nieco (zejście po schodach, krzesełko do karmienia, pyszne pierogi do kupienia na sztuki!), kawiarnię, księgarnię i sklep ze słynnymi produktami benedyktyńskimi.Zielony szlak
Warto wejść na chwilę na znajdujący się za parkingiem zielony szlak, możemy tu przyjrzeć się skałom, na którym zostało usytuowane opactwo. Spod opactwa kursuje też prom na drugą stronę Wisły - stamtąd klasztor prezentuje się najpiękniej!



Trasa do Tyńca
Do Tyńca możemy dostać się autobusami podmiejskimi MPK, tramwajem wodnym, ale chyba najczęściej wybieraną opcja jest rodzinna wycieczka rowerowa prowadząca wałami Wisły:

Data dodania: 2021-09-04
Wiecej w regionie: Kraków
o łącznej długości 125 km
