
Połonina Caryńska to piękny widokowy bieszczadzki grzbiet wznoszący się między Brzegami Górnymi a Ustrzykami Górnymi. Jej najwyższa kulminacja, Kruhly Wierch sięga 1297 m n.p.m. Co zobaczymy z Połoniny Caryńskiej, co warto o niej wiedzieć i który szlak na szczyt wybrać?

Widoki z Połoniny Caryńskiej
Połonina Caryńska, sąsiadka słynnej Połoniny Wetlińskiej, wyższa, ale z uwagi na to, że to nie na niej znajduje się schronisko "Chatka Puchatka" jest dużo mniej popularna wśród turystów, a dzięki temu mniej "zadeptana" i zatłoczona.

Pod względem widoków Połonina Caryńska na pewno nie ustępuje sąsiednim szczytom. Zobaczymy z niej zarówno całe "gniazdo Tarnicy", obie Rawki, Połoninę Wetlińską oraz zalesione grzbiety nad Doliną Sanu.


Jak dojść na Połoninę Caryńską
Na grzbiecie Połoniny Caryńskiej krzyżują się dwa szlaki: długodystansowy czerwony Główny Szlak Beskidzki oraz lokalny zielony szlak Przysłop Caryński - Mała Rawka - Wetlina.

Najkrótszy szlak na Połoninę Caryńską - zielony z Przełęczy Wyżniańskiej
Najkrótsza droga na grzbiet Połoniny Caryńskiej prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej. Jeśli będzie krótko, będzie też stromo... Właściwie całą różnicę wysokości (ponad 400 m) pokonujemy po leśnych schodach.

średnia
Połonina Caryńska z Przełęczy Wyżniańskiej

Czerwony szlak na Połoninę Caryńską z Ustrzyk Górnych
Łagodniejszy, ale też dłuższy jest czerwony szlak z Ustrzyk Górnych. Tu po drodze będzie zdecydowanie więcej zwykłych leśnych ścieżek, a schody czekają na nas dopiero przed samym szczytem.

średnia
Czerwony szlak z Ustrzyk Górnych na Połoninę Caryńską

Inne szlaki na Połoninę Caryńską
Jak jeszcze można wejść na Połoninę Caryńską? Dużą popularnością cieszy się czerwony szlak z Brzegów Górnych. Tu też czeka na nas spory, płatny parking. Wchodząc na Połoninę Caryńską z Brzegów Górnych do przejścia mamy 2,5 km, pokonujemy różnicę wysokości 480 m. Na szczyt powinniśmy dojść w ok. 1,5 godz.
Najrzadziej uczęszczana droga na Połoninę Caryńską to trasa z Bereżek. W Bereżkach (parking) kierujemy się żółtym szlakiem do schroniska studenckiego Koliba. Po około 1 godz. dochodzimy do schroniska i stąd kierujemy się zielonym szlakiem na południowy wierzchołek Połoniny Caryńskiej. W sumie trasa ma ok. 6 km, 640 m przewyższenia - całość do przejścia w ok. 2,5 godz.

Połonina Caryńska - ciekawostki
Co jeszcze warto wiedzieć o Połoninie Caryńskiej? Na co zwrócić uwagę, wybierając się na wędrówkę po jej widokowym grzbiecie?
Skąd pochodzi nazwa Połonina Caryńska?
Najbardziej odpowiednie byłoby powiązanie nazwy połoniny ze słowem "caryca". Kiedy przystroi się w elegancki diadem ze złocistych traw naprawdę jej uroda króluje nad otoczona najpiękniejszymi bieszczadzkimi grzbietami jak prawdziwa caryca!

A czasami "Caryca" doda do swojej złotej korony nawet kolorowe "kamienie szlachetne" jesiennych kwiatów!

Rzeczywistość jest jednak bardziej prozaiczna: nazwa połoniny pochodzi od wsi Caryńskie, która znajdowała się poniżej jej wschodnich zboczy. Samo słowo "caryna" w lokalnej gwarze pochodzenia wołoskiego oznacza miejsce wypasu, pastwisko.
Gdzie znajduje się szczyt Połoniny Caryńskiej?
Połoninę Caryńską tworzy grzbiet o długości ok. 5 km, na którym możemy wyróżnić 4 kulminacje. Najwyższy z nich jest północny wierzchołek, zwany Kruhly Wierch, osiąga on wysokość 1297 m n.p.m. To z niego roztacza się najpiękniejszy widok na sąsiednią Połoninę Wetlińską.

Jego charakterystyczna cecha to liczne, wysokie skalne "grzebienie" fliszu karpackiego:

Pozostałe wierzchołki Połoniny Caryńskiej pozostają bezimienne. Dla turystów dostępny jest też wierzchołek południowy (1234 m n.pm.), na którym krzyżują się szlaki czerwony i zielony. Z południowego wierzchołka najpiękniej prezentuje się "Gniazdo Tarnicy", czyli grzbiet Bukowego Berda i Tarnica.


Połonina Caryńska z psem?
Niestety na wędrówkę po Połoninie Caryńskiej nie zabierzemy czworonożnego przyjaciela. Cała Połonina Caryńska wraz z prowadzącymi na nią szlakami znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
Ścieżka przyrodnicza "Połonina Caryńska"
Spacerując po Połoninie Caryńskiej napotkamy tabliczki ścieżki przyrodniczej z gałązką buka. Ścieżka ta prowadzi z Ustrzyk Górnych czerwonym szlakiem, aż do Brzegów Górnych (przystanki nr 1-27). Dodatkowe "odgałęzienia" ścieżki znajdują się też przy zielonym szlaku z Przełęczy Wyzniańskiej (przystanki nr 24A - 17A) oraz przy trasie z Bereżek (żółty, a potem zielony szlak) - przystanki od 24 B do 15 B.

Data dodania: 2023-10-28