O KOSMOSIE: podróż do gwiazd

Tak, czasami warto porzucić wszystko to, co ziemskie i przyziemne, wyruszyć w najdalszą, kosmiczną podróż!

Najlepsze miejsce do tego celu to na pewno najbliższe planetarium lub obserwatorium kosmiczne. Polecamy Wam słynne Planetarium w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ale poszukajcie też mniejszych, lokalnych miejsc, t.j. np. Obserwatorium na Lubomirze koło Krakowa.



Jeśli chwilowo okoliczności nie sprzyjają i taka wycieczka nie jest możliwa (my np. mamy pecha: remonty trwają zarówno w najbliższym Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach oraz Planetarium Śląskim w Chorzowie) proponujemy Wam kosmiczną podróż z domowym "komputerowym planetarium", a także z dobrą książką i filmem.

O komputerowym planetarium dowiedzieliśmy się właśnie w Obserwatorium na Lubomirze. STELLARIUM to bezpłatny program (również on-line), dzięki któremu zobaczycie aktualne niebo w 3D "gołym okiem" lub przez teleskop.

Książki o kosmosie dla dzieci i młodzieży

Wybraliśmy 3 (a właściwie 4) tytuły. Pod względem bogactwa treści zaskoczą niejednego dorosłego (nie tylko zielonego w temacie jak ufoludek), za to atrakcyjna grafika przyciągnie młodszych odkrywców:


Jerzy Rafalski opowiada o planetach i o gwiazdach to zestaw książek od niezawodnego Wydawnictwa MULTICO. Wielki plus za bogactwo zdjęć!


Niesamowity Wszechświat K. Bąkowskiej z ilustracjami A. Gwis, czyli zestaw zrozumiałych, pełnych faktów odpowiedzi na kosmiczne pytania.


Tu jesteśmy: A. i D. Mizielińscy graficznie (i nie tylko!) prezentują kosmiczne fakty.

Najlepsze filmy o kosmosie on-line

Nie, nie będziemy udawać, że przeszperaliśmy dokładnie nieskończone zasoby sieci, ale z czystym sercem możemy Wam polecić te źródła:

Niekwestionowany autorytet, czyli NASA prowadzi bardzo ciekawą stronę www, którą znajdziecie pod adresem nasa.gov. A tam "wsiąkniecie" na długie godziny... galerie zdjęć, filmy on-line, a nawet NASA TV! Polecamy!



O kosmosie po polsku i dla dzieci

Nasz ulubiony polski "kosmiczny adres" to strona ASTROHUNTERS.PL Tu polecamy Wam przede wszystkim serię filmów "Wyślij dziecko w kosmos" reklamowane hasłem "Chcesz wysłać dzieci w kosmos? Zobacz jakie to łatwe!" Filmy są dostępne na żywo (wtedy dzieci-widzowie mogą zadawać pytania!), lub jako retransmisje. Bilety zazwyczaj kosztują ok. 10 zł (czasem bezpłatne jak lot na Jowisza czy Marsa), naprawdę warto!



...a jeśli macie "kosmiczne pytania" zachęcamy do zadawania pytań astronomom z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach na specjalnej stronie moa.edu.pl/zapytaj-astronoma

PS. Książki zaprezentowaliśmy na tle kosmicznej kolorowanki Kosmiczna Podróż wyd. Adamada. To propozycja dla najmłodszych: nie tylko kolorowanka, ale także opowiadanie i "wyszukiwanka". Polecamy na długie (nie tylko) kosmiczne podróże!



PS 2. Macie swoje ulubione "kosmiczne miejsca"? Napiszcie koniecznie! Chętnie skorzystamy z Waszego doświadczenia! (piszcie w komentarzach lub na konkurs.trasadlabobasa@gmail.com).
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel