Morskie Oko - szlaki, legendy i ciekawostki dla dzieci

Spis Treści

Morskie Oko położone w Tatrach na wysokości 1395 m n.p.m.  to najsłynniejsze jezioro w Polsce, rokrocznie odwiedzane przez blisko milion turystów! Bez wątpienia stanowi największą atrakcję polskich Tatr i chyba nic w tym dziwnego - jego zielona tafla otoczona strzelistymi ścianami Mieguszowickich Szczytów wygląda wręcz majestatycznie! Jezioro powstało w miejscu, gdzie łączył się lodowiec płynący spod Rysów - jeszcze 20 tys. lat temu tatrzańskie doliny były wypełnione lodowcami! 

Morskie Oko

Szlak nad Morskie Oko

Droga do Morskiego Oka to najpopularniejszy tatrzański szlak. Szlak zaczyna się od Łysej Polany, około 25 km od centrum Zakopanego. Z Łysej Polany do Morskiego Oka można dojść pieszo lub podjechać góralską bryczką zwaną fasiągiem. Szlak prowadzi nas wzdłuż Rybiego Potoku, który wypływa z Morskiego Oka. Na trasie mijamy też wodospad - wodogrzmoty Mickiewicza. Ze względu na asfaltową nawierzchnię pod samo schronisko nad jeziorem szlak jest wygodny i w lecie, gdy nie ma śniegu, nadaje się pod wózek i na wędrówkę z małymi dziećmi. Wbrew pozorom nie jest jednak taki łatwy - w jedną stronę pokonujemy bowiem prawie 8 kilometrów oraz 470 metrów różnicy wysokości. Pamiętajcie, droga do Morskiego Oka choć asfaltowa, nie jest nocą oświetlona i po zmroku jest tu zupełnie ciemno, a teren zamieszkiwany jest przez wiele dzikich zwierząt! 

Trasa na Morskie Oko

łatwa
directions_walk child_friendly

Trasa na Morskie Oko

max 1409 m min 990 m
straighten 7.7km
timer 3h 6min
north_east 471m
south_east 60m

Schronisko nad Morskim Okiem

To najstarsze spośród schronisk polskiej strony Tatr. Pierwsze schronisko powstało w 1827 roku i był to bardzo niewielki budynek składający się z kilku izb i okien bez szyb! Obecnie schronisko dysponuje 79 miejscami noclegowymi: 36 w Nowym Schronisku (w pokojach 3-6 osobowych) oraz 43 w Starym Schronisku (w salach wieloosobowych: 13-, 14- i 16-osobowych). Posiada też restaurację i bar. Więcej informacji oraz warunki rezerwacji znajdziecie na stronie schroniska https://schroniskomorskieoko.pl/pl/oferta

Morskie Oko - w schronisku

Morskie Oko - okoliczne szlaki, które nadają się dla dzieci

Jeśli po dotarciu nad to piękne jezioro macie jeszcze czas i siły oraz jesteście bez wózka - warto zobaczyć jego okolicę!

1. Szlak wokół Morskiego Oka

Morskie Oko można obejść dookoła i przyjrzeć się bliżej otaczającym je strzelistym szczytom. Spacer wokół Morskie Oko zajmie nam około godziny - a widoki? Po prostu bajka! To łatwa trasa choć ścieżka jest kamienista, a kamienne bloki bywają większe i nierówne, jednak wprawny przedszkolak powinien bez problemu dać radę! Na pewno będzie stanowiła ciekawe urozmaicenie dla nudnego nieco asfaltu.

Trasa wokół Morskiego Oka

średnia
directions_walk

Trasa wokół Morskiego Oka

max 1416 m min 1396 m
straighten 2.5km
timer 51min
north_east 90m
south_east 88m
Szlak wokół Morskiego Oka

2. Szlak nad Morskim Okiem

Jeśli chcecie zobaczyć Morskie Oko z góry warto podejść kawałek żółtym szlakiem w kierunku Doliny pod Mnichem - zaczyna się koło schroniska. Początek szlaku jest kamienisty, a ścieżka łagodnie pnie się w górę. Panorama na położone w dole Morskie Oko zapiera dech.

Widok na Morskie Oko ze szlaku Do Doliny pod Mnichem

3. Szlak z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów

To już szlak dla starszych dzieci - wymagający kondycyjnie, technicznie nie powinien jednak przyprawić starszakom większych trudności. Najtrudniejszy moment na szlaku jest niedaleko początku - to przejście Głębokiego Żlebu. Z Doliny Pięciu Stawów możemy zrobić pętelkę i zejść zielonym szlakiem Doliny Roztoki do Łysej Polany.

Z Doliny Pięciu Stawów nad Morskie Oko

trudna
directions_walk

Z Doliny Pięciu Stawów nad Morskie Oko

max 1839 m min 1400 m
straighten 4.0km
timer 1h 42min
north_east 286m
south_east 556m

Morskie Oko - ciekawostki: wrak pod taflą jeziora i pstrągi

Czy wiecie, że na dnie Morskiego Oka znajduje się wrak? To łódź Syrena, która woziła turystów po tafli jeziora jeszcze przed pierwszą wojna światową. Morskie Oko jest naturalnie zarybionym stawem - mieszkają w nim pstrągi, które w przejrzystej wodzie jeziora bardzo łatwo dostrzec! To dlatego potok wypływający z Morskiego Oka zwany jest Rybim Potokiem.

Pstrągi w Morskim Oku

Morskie Oko - legendy dla dzieci

Gdy droga do Morskiego Oka zaczyna dłużyć się małym nóżkom można spróbować opowiedzieć dzieciom legendy związane z tym niezwykłym miejscem. Łatwiej przecież pokonywać kolejne kroki, gdy idzie się zobaczyć zaklętego w skałę mnicha lub sprawdzić czy woda w jeziorze jest słona, bo podobno łączy się ono z morzem! 

Skąd się wzięła nazwa Morskie Oko?

Podobno dawniej wszystkie “oka Tatr” były morskie. Każdy z górskich stawów zwano “morskim okiem”, wierzono bowiem, że są one połączone z morzem. Śmiałkowie sprawdzali nawet, czy woda w jeziorze przypadkiem nie jest słona! Widząc w taflach jezior potężne pnie i konary drzew sądzono, że to maszty zatopionych statków - były to jednak drzewa zwalone przez lawiny, które zimą schodzą z okolicznych zboczy.

Legenda o Morskim Oku

Spiczasty zakonnik - turnia Mnich

W Pieninach w Czerwonym Klasztorze nad Dunajcem mieszkał kiedyś mnich Cyprian. Interesował się ziołami, z których sporządzał leki – stworzył najstarszy zachowany zielnik opisujący lecznicze rośliny tatrzańskie i pienińskie, który zachował się do dziś i można go zobaczyć w muzeum w Tatrzańskiej Łomnicy. Według legendy Cyprian interesował się też lataniem. Skonstruował skrzydła na których doleciał z Trzech Koron aż nad Morskie Oko. Wtedy anioł, oburzony jego pychą, poraził go piorunem i został zamieniony w skalny głaz, który do dziś nazywa się Mnich.

Spiczasta turnia to według legendy Mnich Cyprian

Morskie Oko - kolorowanki dla dzieci do wydruku

Na wycieczkę w Tatry zabierzcie nasze kolorowanki! Umilą Wam podróż lub np. pobyt w restauracji, a przy okazji mały turysta pozna bliżej miejsce, które odwiedza! W ten sposób zapamięta je na dłużej!

Kolorowanka dla dzieci Morskie Oko 

Morskie Oko, Tatry - kolorowanka dla dzieci do wydruku; ilustracja: Liudmyla Naumchuk

Kolorowanka dla dzieci Mnich Cyprian, Tatry

Plik do wydruku: kolorowanka i legenda dla dzieci "Mnich Cyprian"

Aplikacja dla dzieci "Wyprawa nad Morskie Oko"

Poznaj naszą interaktywną aplikację dla dzieci "Wyprawa nad Morskie Oko" pełną wiedzy i ciekawostek podaną w przystępnej dla najmłodszych formie! Wyprawa nad Morskie Oko

Aplikacja dla dzieci "Wyprawa nad Morskie"

Tatry - kolorowanki on-line dla dzieci:

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel