Bałtyckie opowieści i legendy

O czym szumi nasze Morze Bałtyckie? Wsłuchajcie się w szum fal, a zapewne usłyszycie wiele niezwykłych opowieści - o ukrytym w głębinach złocistym zamku bogini Juraty, zazdrosnej flądrze i czarodzieskim młynku spoczywającym na morskim dnie...

Skąd się wzięły w morzu bursztyny?

Już w dawnych czasach przez Polskę przebiegał szlak handlowy zwany “Szlakiem Bursztynowym”. Ten złocisty kamień ceniony był i poszukiwany od wieków, w dawnych czasach był nawet cenniejszy niż złoto. Nic dziwnego, że ludzie zastanawiali się skąd morze bierze te złociste okruchy, które w czasie burzy rzuca na piaszczystą plażę. Tak powstała przepiękna baśń o bogini Juracie i jej podwodnym pałacu. A jak naprawdę powstały bursztyny - przeczytacie w naszym artykule skąd się wzięły bursztyny?

Jurata
Jurata

Dlaczego flądra jest płaska?

Flądra to przecudacznie wyglądająca ryba. Wygląda jakby przejechał ją walec wygładzający morskie dno - dwie pary oczu po jednej stronie głowy, niezły dowcip, czy dobrze przemyślana konstrukcja? Dlaczego flądra jest płaska?

fladra
fladra

Dlaczego morze jest słone?

Wystarczy krótka kąpiel morska, by przekonać się, że woda w naszym Bałtyku ma słony smak. Wprawdzie nasz Bałtyk jest morzem dość mało słonym, słonego smaku nie sposób jednak przeoczyć. Być może na dnie morza do dziś spoczywa czarodziejski młynek? Możecie posłuchać legendy o Solnym Dziadku i czarodziejskim młynku, a może bardziej szukacie geologicznej odpowiedzi na pytanie dlaczego morze jest słone?

dlaczego morze jest słone?
dlaczego morze jest słone?

Dlaczego morze pochłania Kościół w Trzęsaczu?

Przepiękny, duży kościół został postawiony pośrodku wsi, w odległości około 2 km od morza. Dziś został z niego jedynie kawałek jednej ze ścian… Czym ludzie tak zdenerwowali władcę mórz, króla Peruna, że pochłania świątynię cegła po cegle… Przeczytajcie w legendzie Dlaczego morze pochłania Kościół w Trzęsaczu i skąd się wzięła nazwa Trzęsacz?

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel