Dlaczego morze jest słone?

Już od dawna ludzie zadawali sobie pytanie dlaczego właściwie morze jest słone? jest nawet taka legenda, która mówi o zatopionym w morzu młynku z solą.

Wprawdzie młynka z solą raczej na dnie morza nie znajdziemy, ale rzeczywiście by odpowiedzieć na to pytanie musimy zajrzeć na skaliste, morskie dno.

Skały zbudowane są z różnych minerałów, niektóre z tych minerałów mają słony smak - to sole. Najczęściej spotykany w skałach słony mierał to halit. Znamy go bardzo dobrze - mieszka w naszej solniczce. Nasza sól, którą używamy w kuchni to własnie halit.

W skałach jest bardzo dużo halitu oraz innych słonych minerałów. Woda morska wciska się w skały i rozpuszcza je. Duża ilość soli dostaje się również do morza z lawy pochodzącej z wybuchów podmorskich wulkanów.

Ale przecież woda w rzece też ociera się o skały, dlaczego więc nie jest słona? Woda w rzece też jest słona, tylko za mało słona, by poczuły to nasze zmysły smaku.

Morza i oceany mają ogromną powierzchnię, która stale paruje. Woda paruje, ale sól jest za ciężka i zostaje więc pozostała woda robi się coraz bardziej słona. Jest tak słona, ze nasze języki czują tę sól. W krajach ciepłych gdzie morza szybciej parują wody są bardziej słone. Najbardziej słone jest morze martwe - jest tak słone, że nie można się w nim zanurzyć - zaraz wypływamy na powierzchnię, nie toniemy tak jak w normalnej wodzie! Jest tak słone, że żadne zwierzęta ani rośliny nie chcą tam mieszkać - dlatego nazywa się Morze Martwe.

Dlaczego morze jest słone? - interaktywna aplikacja dla dzieci

Zobacz naszą interaktywną przygodę pełną zagadek i ciekawostek dla dzieci:


inne nadmorskie ciekawostki i legendy:


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel