Dlaczego morze jest słone?

Już od dawna ludzie zadawali sobie pytanie dlaczego właściwie morze jest słone? jest nawet taka legenda, która mówi o zatopionym w morzu młynku z solą.

Wprawdzie młynka z solą raczej na dnie morza nie znajdziemy, ale rzeczywiście by odpowiedzieć na to pytanie musimy zajrzeć na skaliste, morskie dno.

Skały zbudowane są z różnych minerałów, niektóre z tych minerałów mają słony smak - to sole. Najczęściej spotykany w skałach słony minerał to halit. Znamy go bardzo dobrze - mieszka w naszej solniczce. Nasza sól, którą używamy w kuchni to własnie halit.

W skałach jest bardzo dużo halitu oraz innych słonych minerałów. Woda morska wciska się w skały i rozpuszcza je. Duża ilość soli dostaje się również do morza z lawy pochodzącej z wybuchów podmorskich wulkanów.

Ale przecież woda w rzece też ociera się o skały, dlaczego więc nie jest słona? Woda w rzece też jest słona, tylko za mało słona, by poczuły to nasze zmysły smaku.

Morza i oceany mają ogromną powierzchnię, która stale paruje. Woda paruje, ale sól jest za ciężka i zostaje więc pozostała woda robi się coraz bardziej słona. Jest tak słona, ze nasze języki czują tę sól. W krajach ciepłych gdzie morza szybciej parują wody są bardziej słone. Najbardziej słone jest morze martwe - jest tak słone, że nie można się w nim zanurzyć - zaraz wypływamy na powierzchnię, nie toniemy tak jak w normalnej wodzie! Jest tak słone, że żadne zwierzęta ani rośliny nie chcą tam mieszkać - dlatego nazywa się Morze Martwe.

Dlaczego morze jest słone? - interaktywna aplikacja dla dzieci

Zobacz naszą interaktywną przygodę pełną zagadek i ciekawostek dla dzieci:

inne nadmorskie ciekawostki i legendy:

Dlaczego flądra jest płaska?

Dlaczego flądra jest płaska?

Może dlatego, by wygodniej ją było położyć na talerzu? A może są ku temu inne powody? ...bo była zazdrosna Zgodnie z ...

Dlaczego morze pochłania kościół w Trzęsaczu?

Dlaczego morze pochłania kościół w Trzęsaczu?

Kościół zbudowano pośrodku wsi...Przepiękny kościół zbudowany został pośrodku wsi, w oddaleniu około 2 kilometrów od mor ...

Bałtyckie opowieści i legendy

Bałtyckie opowieści i legendy

O czym szumi nasze Morze Bałtyckie? Wsłuchajcie się w szum fal, a zapewne usłyszycie wiele niezwykłych opowieści - o ukr ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel