O czarodziejskim młynku

Dawno, dawno temu, kiedy woda w morzu była jeszcze słodka, tak słodka jak w jeziorach i rzekach - w kopalni soli w Wieliczce żył Solny Dziadek. Miał słone ręce i twarz, a wąsy i brodę osypane solą tak, że wyglądały jak siwe.

Przez cały dzień odrąbywał on ze ścian kopalni bryły solne, a po skończonej pracy przepływał łódka na drugi brzeg, gdzie stał czarodziejski młynek z czarodziejską korbką, która cały dzień kręciła się i mieliła duże bryły solne na drobniutką sól. Kiedy Dziadek chciał uruchomić młynek wypowiadał czarodziejskie zaklęcie:


"Młynku, młynku, słuchaj zaklęć, młynku,młynku, korbką zakręć" 
a kiedy zatrzymać mówił: 
Młynku, młynku czas spoczynku przestań kręcić korbką, młynku


Przy pracy w kopalni pomagał dziadkowi pewien chłopiec. Gdy chłopiec dorósł chciał iść uczyć się pisać i czytać do większego miasta. Dziadek dał mu wtedy swój najcenniejszy skarb - czarodziejski młynek i nauczył zaklęć, które uruchamiają i zatrzymują młynek. Poszedł chłopiec w świat i za każdą pomoc solą ludziom płacił - a sól była wtedy bardzo cenna i droga. Gdy któregoś dnia nocował w gospodzie - gospodarz zobaczył młynek i zapragnął go mieć. W nocy gdy chłopiec spał zakradł się do jego pokoju i ukradł czarodziejski młynek, a że korbka kręciła się wtedy to i sól cały czas się z młynka sypała. Uradowany tym gospodarz chwycił młynek i chcąc uciekać wskoczył na statek. Nie potrafił jednak młynka zatrzymać. Statek robił się coraz cięższy aż w końcu opadł razem z młynkiem na dno. Do dziś korbka młynka się jeszcze kręci, a morze robi się coraz bardziej słone...

Na podstawie opowiadania: Wandy Chotomskiej

dlaczego morze jest słone?
dlaczego morze jest słone?

A dlaczego naprawdę morze jest słone?

Poznaj naszą multimedialna przygodę pełną ciekawostek i zagadek:

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel