10 super ciekawostek o Tatrach dla dzieci

1. Kiedyś Tatry były pod wodą!

Pradawne Tatry zalewało ciepłe morze należące do nieistniejącego już Oceanu Tetydy. Ślady morza w Tatrach zachowały się właśnie u wejścia m.in. do Doliny Białego Potoku - pierwsze skałki na jakie tam natrafimy to wapienie pełne pancerzyków morskich zwierząt, otwornic. Zany z sylwetki śpiącego rycerza Giewont niemal cały zbudowany jest z skał osadzających się na dnie morza!

U stóp szczytu Giewontu - Przełęcz Kondracka

2. Morskie Oko i zatopiona łódź

Czy wiecie, że dawniej “morskim okiem”, a raczej “morskimi oczami” nazywano każde jezioro w górach - wierzono bowiem, że są połączone z morzem. Widząc w taflach jezior potężne pnie i konary drzew sądzono, że to maszty zatopionych statków - nie zdawano sobie sprawy, że zostały one tam naniesione w naturalny sposób, poprzez potężne lawiny, zimą zgarniające drzewa z okolicznych zboczy. Dopiero rozwój turystyki sprawił, że każde jezioro otrzymało swoje imię. 

Na dnie Morskiego Oka spoczywa wrak łodzi Syrena, która woziła turystów po tafli jeziora jeszcze przed pierwszą wojna światową.

Morskie Oko

3. Krokusy

Trudno wyobrazić sobie wiosnę w Tatrach bez fioletowego dywanu krokusów w Dolinie Chochołowskiej. Jednak czy wiecie, że kwiat ten do rozwoju potrzebuje owiec? Krokus lubi gleby bogate w azot, który trafia do ziemi wraz z odchodami owiec. Dlatego krokusy najpiękniej kwitną na polanach, na których prowadzi się wypas. Na niewypasanych polanach populacja tych urokliwych kwiatów zaczyna zanikać. 

4. Tatry ciągle rosną

Blok Tatrzański jest w ciągłym ruchu i Tatr rosną w tempie ok. 8 mm. rocznie. W dodatku niektóre części Tatr rosną szybciej, inne wolniej. Jednak poza tym, że Tatry rosną sukcesywnie są niszczone i wymywane przez wodę i wiatr, więc ostatecznie niewiele ich przybywa. 

Fragement szlaku w okolicach Chudej Przełączki

5. Dlaczego górale noszą na kapeluszach muszelki?

Muszelki na góralskim kapeluszu to muszelki kauri - skorupki ślimaka Porcelanki, pochodzące znad Morza Adriatyckiego. Górale przywozili je z odległych krajów, gdzie udawali się z towarem na sprzedaż lub po prostu kupowali od wędrownych handlarzy.

Zdjęcie zrobione przed Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdrój

6. Skąd się wzięła nazwa oscypek?

Oscypek to twardy, wędzony ser z owczego mleka. Jego charakterystyczne zdobienie powstaje poprzez odciskanie w dwuczęściowej drewnianej foremce nazywanej przez górali “oscypiorką”. Właśnie scypaniu, czyli rozszczepianiu części foremki zawdzięcza on swoją nazwę. Jak się robi oscypki?

Bacówka w Dolinie Chochołowskiej

7. Wąwóz Kraków i jaskinia Smocza Jama

To magiczny zakątek Tatr!  Nazwa wąwozu wzięła się od wąskich uliczek w Krakowie, a koniec wąwozu nazywany jest Rynkiem. Porośnięte mchem boczne ściany nadają miejscu baśniowego klimatu. Wąwóz Kraków wraz z jaskinią znajduje się w Dolinie Kościeliskiej.

Wąwóz Kraków

8. Skała Mnich

Znajdująca się przy Morskim Oku spiczasta skała Mnich to podobno zaklęty Mnich Cyprian z Czerwonego Klasztoru nad Dunajcem. Mnich skonstruował skrzydła, na których doleciał z Trzech Koron aż nad Morskie Oko - wtedy anioł oburzony jego pychą zamienił go w skałę. 

Morskie Oko - wypoczynek po wędrówce

9. Kopalnie złota w Tatrach

Krywańskie Banie tak nazywała się grupa dawnych kopalni złota na zboczu Krywania w słowackich Tatrach Wysokich, gdyż dawniej w gwarze podhalańskiej kopalnie nazywano baniami. Szlak turystyczny na szczyt Krywania prowadzi właśnie dawną ścieżką hawiarską, czyli górniczą. Wydobycia przerwano z powodu nieopłacalności - złota znajdowano bowiem tylko minimalne ilości.

10. Kopalnie uranu w Dolinie Białej Wody

Zaciekawienie na szlaku w Dolinie Białej Wody budzi zakratowane wejście do kopalni - na początku lat 50 XX wieku prowadzono tu poszukiwania rud uranu (stąd wykute 2 sztolnie). Sowieci liczyli, że w Tatrach uda im się odnaleźć uran potrzebny do produkcji broni jądrowej. Prace nadzorowało radzieckie wojsko i nie wpuszczało nikogo do doliny. Uranu podobno nie udało się tu znaleźć.

Dolina Białego Potoku

Aplikacja o Tatrach dla dzieci - Wyprawa nad Morskie Oko

Poznajcie aplikację o Tatrach dla dzieci Wyprawa nad Morskie Oko - interaktywną, pełną wiedzy i fantastycznych ciekawostek!

Aplikacja dla dzieci "Wyprawa nad Morskie"
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel