Wiosna i Wielkanoc - poznaj tradycje i zwyczaje ludowe. Kolorowanki dla dzieci

Wielkanoc to wyjątkowy czas tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, w którym współczesne obrzędy religijne splatają się z ludowymi zwyczajami i prastarymi wierzeniami naszych przodków oraz światem budzącej się do życia przyrody po okresie zimy. Warto poznać zatem ich niezwykłą historię!

Tradycja robienia pisanek - kolorowanka dla dzieci

Zwyczaj malowania pisanek jest bardzo stary! Pierwsze pisanki pojawiły się już w starożytnej Mezopotamii. Pisanki znano też w Chinach, Egipcie i Persji, a także na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Trudno więc tak naprawdę powiedzieć kto był pierwszy i dlaczego.

Najstarsze pisanki na ziemiach polskich pochodzą z X wieku i odnaleziono je podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek. Pierwsze jaja malowano woskiem i dopiero barwiono naturalnymi barwnikami.

Jajko było symbolem życia na długo przed chrześcijaństwem. A przez dwa wieki po chrzcie Polski jedzenie jaj w Wielkanoc było zabronione, bo kojarzyło się z pogańskimi rytuałami. Jednak nie mogąc zwalczyć starodawnych obrzędów dano za wygraną i ogłoszono, że pisanki mogą być spożywane jako symbol Zmartwychwstania Chrystusa, należało je jednak poświęcić.

Tradycja malowania pisanek - kolorowanka
Tradycja malowania pisanek - kolorowanka

Pisanki - kolorowanka dla dzieci do wydruku

Pisanki to jaja zazwyczaj kurze, ale także gęsie czy kacze zdobione różnymi technikami. Dawniej zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety, mężczyźnie wówczas nie wolno było wchodzić do izby.

W zależności od sposobu zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy. Przez drapanie ostrym narzędziem powstają drapanki, a poprzez “pisanie” po skorupce roztopionym woskiem - pisanki. Popularne są też kraszanki, czyli jajka barwione w wywarze najczęściej roślinnym. Brązowy kolor nadawały jajku łupiny z cebuli, różowy - sok z buraka, a żółty - kora jabłonki.

Pisanki - kolorowanka dla dzieci
Pisanki - kolorowanka dla dzieci

Palma Wielkanocna - kolorowanka do wydruku

Palmy wielkanocne nawiązują do palmowych gałązek, jakimi witano Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. 

Już w IV wieku w Jerozolimie odbywały się procesje z palmami. Ten zwyczaj bardzo szybko rozpowszechnił się w Hiszpanii, Galii oraz na wschodzie. W Polsce zaczęto je święcić w XI wieku. 

W wielu miastach w całej Polsce organizuje się wybory na najdłuższą lub najpiękniejszą palmę wielkanocną. Rekordzistki mają ponad 30 metrów długości!

Poszczególne kolory na wielkanocnej palmie mają symboliczne znaczenie: zieleń to oznaka nadziei, fiolet – oczekiwania, czerwień – miłości, żółty – odrodzenia i siły. 

Palma wielkanocna - kolorowanka dla dzieci do wydruku
Palma wielkanocna - kolorowanka dla dzieci do wydruku

Śmigus Dyngus - skąd wziął się zwyczaj lanego poniedziałku?

Śmigus-Dyngus zwany też świętem Lejka lub Lanym Poniedziałkiem to ludowy zwyczaj pochodzący z tradycji słowiańskiej. Był związany z obrzędami trwającymi kilka dni, które miały na celu uczcić nadejście wiosny. Jedną z tych tradycji było, także dobrze nam znane, topienie Marzanny - kukły symbolizującej zimę.

Co ciekawe Śmigus i Dyngus były pierwotnie dwoma różnymi zwyczajami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Dyngusowanie zaś dawało możliwość wykupienia się pisankami od oblania.

Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa o charakterze ludowym. Zamiast cebrzyków do oblewania służą plastikowe psikawki.

Śmigus Dyngus kolorowanka dla dzieci do wydruku
Śmigus Dyngus kolorowanka dla dzieci do wydruku

Skąd wziął się zwyczaj topienia Marzanny?

Topienie Marzanny to popularny zwyczaj obchodzony w wielu regionach Polski. Jest to jeden ze starosłowiańskich obrzędów. Marzanna (zwana też Śmiertką lub Śmierciuchą) była boginią, która władała przyrodą. Wierzono, że to ona odpowiedzialna jest za obumarcie natury po jesieni i nadejście zimy.

Żeby więc zimę pożegnać należało ją utopić lub spalić. Kukłę Marzanny wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami.

Utopienie bądź spalenie marzanny w dawnych czasach dawało ludziom pewność, że przyjdzie wiosna, a przyszły rok przyniesie dobre plony oraz miski pełne jedzenia.

Marzanna - kolorowanka dla dzieci
Marzanna - kolorowanka dla dzieci

Kolorowanki on-line:

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-03-22
Wczytuję komentarze ...
cancel