Nowa Huta - spacer edukacyjny

Nowa Huta to najmłodsza dzielnica Krakowa o niezwykłej historii! Poznawanie Nowej Huty warto zacząć od Muzeum Archeologicznego. Znajdziemy tu bowiem skarby z czasów zanim powstała Nowa Huta - tereny te były bowiem zamieszkane przez pradawną ludność znacznie wcześniej niż krakowski rynek!

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

W siedzibie głównej Muzeum przy ul. Senackiej możemy zobaczyć, jak wyglądali Celtowie - jeden z najstarszych ludów w Europie. Zawdzięczamy im wiele innowacyjnych umiejętności: wynaleźli koło garncarskie, dzięki któremu naczynia wykonane były staranniej i rzadziej się tłukły oraz mennictwo, czyli wybijanie monet. Ślady osad Celtów znaleziono właśnie podczas prac archeologicznych na terenie Nowej Huty.
W sali figur poszukajcie mężczyzny z czerwoną tarczą i bielonymi wapnem włosami oraz kobiety o długich, rudych włosach zaplecionych w warkocz - to Celtowie.


Stojąc przy figurach Celtów zwróćcie uwagę na przepiękną niebieską bransoletkę na ręku kobiety. W Muzeum znajdują się stanowiska, gdzie można dotknąć rekonstrukcji dawnych przedmiotów i materiałów. Poszukajcie wśród nich takiej samej bransoletki.


W siedzibie głównej Muzeum możemy zobaczyć też prawdziwy Skarb z Pleszowa - podczas budowy kombinatu natrafiono na naczynie wypełnione srebrnymi przedmiotami! Były w nim monety z całego ówczesnego świata, w tym także denar “Princes Polonie”, moneta na której pierwszy raz pojawiła się nazwa Polski, bita przez mennicę pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego. A widniejący na niej ptak - czy to rzeł? A może paw?

Muzeum Archeologiczne, oddział w Branicach

Nowa Huta ma też własny oddział Muzeum Archeologicznego w zabytkowym dworku w Branicach. W dworku zgromadzone są znaleziska z prac archeologów na terenie Nowej Huty, a jest to podobno jeden z najlepiej przebadanych archeologicznie obszarów w Polsce! Może i tam się wybierzecie na wycieczkę?

Nowa Huta powstała zupełnie od nowa!

Tu, gdzie dziś stoją bloki i wielkie osiedla dawniej były podkrakowskie wsie i rolnicze pola. Z okolicznych ogrodów i sadów zwożono furmankami na krakowskie targi owoce i warzywa. Mieszkający na tych terenach chłopi nie chcieli oddawać swoich ziem, które uprawiali od pokoleń. Zostali jednak przymusowo wysiedleni, zmuszeni do porzucenia własnych domów, gospodarstw. Nowa Huta powstała na terenie wielu podkrakowskich wiosek: Mogiły, Luboczy, Grębałowa i innych, budowana była od podstaw i to w wielkim pośpiechu. Cegły na budowę pierwszych osiedli przywożono wagonami z rozbiórek powojennych ruin z terenów zachodnich (np. Wrocławia) - dla ówczesnych Polaków były to bowiem obce, niepolskie tereny. Na osiedlu Wandy 14 stoi pierwszy wybudowany w Nowej Hucie blok, jest na nim specjalna tabliczka.

Huta im. Tadeusza Sendzimira

To obecnie jeden z oddziałów firmy Arcelor Mittal - największego producenta stali na świecie. Wytwarzana przez firmę stal służy do produkcji samochodów, budowano z niej olbrzymie statki wycieczkowe, linię warszawskiego metra, wieżowiec Q22 w Warszawie i wiszący most w Rzeszowie. Budynki kombinatu oraz znajdujący się pod nimi schron można zwiedzić! Wycieczki prowadzi m.in. Fundacja Promocji Nowej Huty.


Plac Centralny im. Ronalda Reagana

Można nazwać go “rynkiem” Nowej Huty. Promieniście rozchodzi się stąd pięć alei, zupełnie jak w Paryżu. Otaczają go monumentalne budynki z arkadami. Na jednej z kamienic przy placu Centralnym znajduje się neon dawnej cukierni Markiza. Jeszcze niedawno został odnowiony i świecił, dziś znowu czeka na swój blask.


Warto zajrzeć do znajdującego się tu sklepu Cepelix. Jego wystrój nie zmienił się od dnia powstania! Do dziś klientów zachwycają znajdujące się na suficie malowane talerze i zwisające ceramiczne żyrandole.


Aleja Róż

Jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Nowej Huty. Dawniej, nawiązując do nazwy zawsze obsadzana była różami. To przy niej znajdował się usunięty już pomnik Włodzimierza Lenina, patrona Kombinatu. Przy Alei Róż znajduje się Bar Mleczny Centralny, w którym często jadali obiady robotnicy oraz Stylowa - najstarsza restauracja w Nowej Hucie. Była ona dawniej bardzo ekskluzywnym lokalem, przychodziła tu na obiady elita Nowej Huty. Obsługa zawsze sprawdzała, czy wchodzący panowie mają na sobie krawat i marynarkę.


Muzeum Czynu Zbrojnego i nowohucki czołg

Ciekawą atrakcją Nowej Huty jest radziecki czołg znajdujący się przy Muzeum Czynu Zbrojnego. Zjeździł wiele pól bitewnych i walczył przeciwko niemieckim Tygrysom - najsłynniejszym czołgom drugiej wojny światowej. W Muzeum Czynu Zbrojnego zebrane są wojenne pamiątki pracowników Huty im. Lenina - broń, mundury, odznaczenia.


Opactwo Cystersów w Mogile

Cystersi sprowadzili się do tutejszej wsi Mogiła ponad dwieście lat po powstaniu państwa polskiego - w 1222 roku. Położenie klasztoru na urodzajnych glebach, w ujścia rzeki Dłubni do Wisły sprawiło, że zaczął się szybko rozwijać. Był w posiadaniu 20 wsi oraz wielu lasów, łąk, pastwisk i stawów rybnych. Klasztor oo. Cystersów był dawniej ważnym skupiskiem uczonych i miał duży wpływ na szerzenie się kultury i nauki. Bardzo dbano o księgozbiór klasztornej biblioteki, wciąż go wzbogacano - do dziś jest jednym z cenniejszych księgozbiorów klasztornych w Polsce. W dawnych czasach książki pisano ręcznie - jedyne ogrzewane wtedy w klasztorze miejsce było przeznaczone właśnie dla przepisywaczy ksiąg i uczących się zakonników! Czy wiecie, że znajdująca się w sanktuarium figura ukrzyżowanego Chrystusa ma ludzkie włosy! Podobno modliła się pod nią królowa Jadwiga, a królowa Bona w czasie choroby poprosiła o choć jeden ich cudowny kosmyk, mówiono bowiem, że niewytłumaczalnie rosną. Królowa po otrzymaniu kosmyka wyzdrowiała, ale jak głoszą podania włosy od tego czasu przestały odrastać.


Zwiedzanie podziemnej Nowej Huty

Nowa Huta powstawała w czasach, gdy nie tylko Polska, ale wiele innych narodów przygotowywało się na wybuch kolejnej wojny światowej - dlatego Nowa Huta ma ponad 250 schronów dla mieszkańców. Co znajdziemy pod chodnikami nowohuckich osiedli i podwórek? Podziemny szpital, centrum dowodzenia… z resztą zobaczcie sami!

Schron ukryty w podziemiach szkoły - osiedle Szkolne 37

Znajdująca się tu wystawa "Stan zagrożenia" pokazuje potrzebę ukrycia się przed niebezpieczeństwem. Mają ją nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Wystawa skierowana jest do najmłodszych widzów.


Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie "Światowid" i schron

Muzeum Nowej Huty to oddział Muzeum Krakowa. Znajduje się w dawnym kinie "Światowid". Można zobaczyć tam wystawy czasowe poświęcone zarówno dziejom Nowej Huty, jak i epoce PRL. Znajdujący się pod kinem schron można zwiedzić w godzinach otwarcia Muzeum.

Zalew Nowohucki

Po spacerze warto odpocząć nad Zalewem Nowohuckim. Znajdziemy tu plac zabaw, ławeczki, miejsce na koc piknikowy.

Dworek Jana Matejki

Słynny krakowski malarz zakupił go dla swojego chorowitego syna. Chciał, by posiadłość była na tyle blisko Krakowa, by można było dojechać do niej konno. Dworek niestety został zniszczony, a cenne przedmioty rozkradziono. Zachowały się oryginalne drzwi wraz z kluczem i drewniana ława.

Nowa Huta - odkryj ją na nowo!

Poznajcie Nową Hutę razem z naszym rodzinnym przewodnikiem! Książeczkę wydała Biblioteka Kraków, a opracowała ją nasza Fundacja! Pytajcie o nią w filiach Biblioteki Kraków!


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel