Dla małego kibica-piłkarza: wycieczki, książki i gry

Niezbędnik młodego piłkarzaBywa, że dziecko rośnie w rodzinie pełnej miłości do gry, w której „piłka jest jedna, a bramki są dwie”. „Kopie” jeszcze zanim nauczy się chodzić, a nawet jeszcze zanim się urodzi!

Bywa też inaczej: że zupełnie niezainteresowani tematem rodzice odkrywają razem z dzieckiem temat piłkarskiej gorączki. Chcąc nie chcąc: po prostu muszą zarazić się od dziecka. Nawet jeśli infekcja
u dorosłego przechodzi łagodniej, każdemu przyda się garść podstawowej wiedzy, a i parę ciekawostek, którymi zabłyśnie przed dzieckiem i podbuduje swój sportowy autorytet!W tym artykule przedstawimy Wam kilka naszych propozycji do „zestawu obowiązkowego małego kibica”. Zaproponujemy też kilka piłkarskich wycieczek: przecież futbol to nie tylko emocje na ekranie telewizora, ale przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu!

RUSZAJCIE Z NAMI NA PIŁKARSKIE SZLAKI!Czy wiecie, że celem pierwszej piłkarskiej wycieczki może być… najbliższy ogródek jordanowski?

To właśnie doktor Henryk Jordan gorąco propagował zabawy na świeżym powietrzu: dla dzieci i dla dorosłych, na specjalnych urządzeniach (czyli pierwszych placach zabaw), w parkach i na boiskach. To on przywiózł do Polski zasady gry w piłkę nożną i uczył ich mieszkańców Krakowa.

Pierwsze mecze rozgrywano w założonym przez niego krakowskim „Parku Gier i Zabaw” koło Błoń (dziś: Park im. H. Jordana). Pierwsze mecze rozgrywane tu były w lecie 1891 r., a pierwszy oficjalny mecz z publicznością odbył się 30 sierpnia 1891 r. Tę datę można uznać za początek piłki nożnej w Polsce. Podobno kibiców zaszokowały najbardziej krótkie spodenki sportowców, których nie wypadało nosić dorosłym mężczyznom…

Odwiedźcie koniecznie Park im. H. Jordana w Krakowie! I nie zapomnijcie zabrać ze sobą piłki!Na pierwszą dalszą futbolową wycieczkę wybraliśmy się do Muzeum Sportu i Turystyki w WarszawieZwiedzanie stadionów z dziećmi


Następnie udało się nam trafić na (UWAGA: wygrany dla naszej reprezentacji!) mecz na Stadionie Narodowym. Następnego dnia PGE Narodowy zwiedziliśmy też z przewodnikiemCzy wiecie, że możecie zwiedzać także inne polskie stadiony np. Stadion Cracovii orazStadion Miejski im. H. Reymana w Krakowie, Stadion Śląski w Chorzowie, Stadion Lecha w Poznaniu, czy Stadion Wrocław .

Gry i książki o piłce nożnej dla dzieciNa początek sprawdzamy Waszą wiedzę podstawową w SuperQuizie Piłka Nożna od Kapitana Nauka:Bardziej zaawansowanym piłkarzom i kibicom proponujemy sprawdzić się w Kieszonkowcu futbolowym HATTRICK, również od Kapitana Nauka:A może macie ochotę poćwiczyć "motorykę małą"? Do domowej przygody z piłką polecamy 100 zabaw z piłką nożną, firmowane przez Kapitana Nauka:Kolej na piłkarskie lektury dla przedszkolaków z serii Mądra Mysz wydawnictwa Media Rodzina:Początkujący czytelnicy (6-8 lat) interesujący się piłką nożną na pewno chętnie poznają przygody Mieszka opisane przez Marka Lorenca w trzech książkach: „Mieszko. Piłkarz nad piłkarze”,  „Mieszko. Kapitan drużyny” i "Mieszko. Bohater" wydawnictwa Skrzat.Starszakom gorąco polecamy powieści piłkarsko-detektywistyczne M. Piedziewicza, "Ćwierćfianł to już coś" oraz "To nie tak miało być" wyd. BIS.

"Ćwierćfianł to już coś" oraz "To nie tak miało być" wyd. BIS.
W piłkę kopie także Mietek i jego drużyna z serii autorstwa Marty H. Milewskiej (wyd. Dreams).


Mietek i skarb Wejhera

A czy znacie serię biografii słynnych piłkarzy wydawnictwa Egmont?...albo kompendium wiedzy o "najlepszych z najlepszych", również od wydawnictwa Egmont?Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel