Atrakcje dla dzieci w województwie zachodniopomorskim

W okolicy: Morze - zachód, Wolin

Województwo zachodniopomorskie położone jest w północno-zachodniej części Polski, nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się tu największa i należąca w całości do Polski wyspa Wolin. Stolicą województwa jest portowe miasto Szczecin. Atrakcją tutejszych terenów jest zachodnia część wybrzeża Bałtyku, największe turystycznych nadmorskich miejscowości województwa zachodniopomorskiego to Świnoujście, Międzyzdroje i Kołobrzeg. Oprócz niewątpliwą atrakcją jaką jest wybrzeże na tutejszym terenie znajduje się wiele jezior i rozlewisk. 

Wyspa Wolin

To nasza największa wyspa, w dodatku należąca w całości do Polski! Na jej terenie znajdują się miasta Świnoujście i Międzyzdroje. Atrakcją wyspy są klifowe wybrzeża oraz piesze, leśne szlaki spacerowe. Możemy tu wspiąć się na najwyższą latarnię w Polsce, która znajduje się w Świnoujściu, zobaczyć najwyższe polskie klify oraz odwiedzić mieszkańców pokazowej zagrody żubrów. 

Wyspa Wolin, wybrzeże klifowe
Wyspa Wolin, wybrzeże klifowe

Kołobrzeg

To jedno z najpopularniejszych miast kurortowych zachodniego wybrzeża Bałtyku. Znajdziemy tu wygodne dla wózków zejścia na plaże, kilometrowe deptaki, ścieżki rowerowe prowadzące wzdłuż wybrzeża i wiele innych atrakcji.

Latarnia morska w Kołobrzegu
Latarnia morska w Kołobrzegu

Kościół w Trzęsaczu

Trzęsacz to niewielka nadmorska miejscowość w zachodniej części wybrzeża. Nadmorski brzeg stanowią tu strome, wysokie klify (pamiętajcie o tym chcąc wybrać to miejsce przy młodszym dziecku lub wózkowym bobasie - przy zejściu na plażę czeka Was wiele schodów!). Miejscowość słynie z ruiny kościoła, który zbudowany został pośrodku wsi, w oddaleniu około 2 kilometrów od morza. Był to najokazalszy budynek wśród świątyń Pomorza Zachodniego. W 1874 roku odprawiono w nim ostatnią mszę i zamknięto. Pierwsza ściana kościoła runęła w 1901 roku. Przez następne ponad 100 lat morze zabierało go cegła po cegle… Czym ludzie tak zdenerwowali władcę mórz, króla Peruna, że pochłania świątynię cegła po cegle… Przeczytajcie w legendzie:

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Morskie opowieści i legendy

Dlaczego flądra jest płaska, a kościół w Trzęsaczu zabiera morze? kto zniszczył zamek morskiej księżniczki Juraty tak, że jego bursztynowe kawałki odnajdujemy na piaszczystych plażach? Posłuchajcie bałtyckich legend i opowieści:

Jurata
Jurata

cancel