WARSZAWA z dziećmi - Gdzie pójść? Co warto zobaczyć? praktyczne informacje


GDY NA ZWIEDZANIE MAMY KILKA GODZIN

Jesteśmy w Warszawie przejazdem, mamy zaledwie kilka godzin w oczekiwaniu na następny pociąg, autobus. Co możemy zobaczyć?

Pałac Kultury i Nauki oraz znajdujące się w nim muzea: Muzeum Techniki i Muzeum Ewolucji

Tuż przy dworcu znajduje się Pałac Kultury i Nauki . Możemy wjechać tu na taras widokowy i zobaczyć Warszawę z góry, z 30 piętra (w weekendy potrafią być dość spore kolejki...).

Widok z tarasu widokowego Pałac Kultury i Nauki
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisuW Pałacu Kultury, od strony dworca możemy wejść do Muzeum Techniki (nieczynne w poniedziałki). Zobaczymy tu stare samochody, pierwsze maszyny latające, stare radia, telefony, zwiedzanie muzeum zajmie nam około 1h.

Również w Pałacu Kultury i Nauki (po drugiej stronie) jest wejście do Muzeum Ewolucji PAN – zobaczyć tu możemy naturalnych rozmiarów rekonstrukcje szkieletów dinozaurów, pradawne gady. Zwiedzanie wystawy zajmie nam około 40 min.

Wystawa - Muzeum Ewolucji
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisuWystawa - Muzeum Techniki i Przemysłu NOT
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisuGdy mamy trochę więcej czasu możemy podejść/podjechać na stare miasto. Spod budynku dworca jedzie tam autobus linii 160 – czas dojazdu około 15 min. Miejsce odjazdu autobusu znajduje się na tyłach Pałacu Kultury i Nauki, ulica E.Plater. Wysiadamy na przystanku Stare Miasto.

CO ZWIEDZIĆ PRZY DŁUŻSZYM POBYCIE?

Stare Miasto oraz biegnący spod placu Zamkowego (od strony kolumny Zygmunta) Trakt Królewski to główne punkty Warszawy.

Stare Miasto Spacerując uliczkami Starego Miasta warto zapytać małego turystę, czy Stare Miasto rzeczywiście jest stare? Możemy poszukać razem śladów niemieckiej okupacji, poznać legendy i ciekawostki kryjące się wśród warszawskich kamienic.

Stare Miasto - trasa spacerowa
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisu trasyMury miejskie Wokół Starego Miasta rozciągają się jego dawne obwarowania. Spacer wzdłuż fortyfikacji i zaglądanie przez otwory strzelnicze to obowiązkowy punkt zwiedzania!

Spacer wzdłuż murów miejskich
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisuTrakt Królewski Trakt Królewski to najbardziej reprezentacyjna trasa, która łączyła dawne rezydencje królów. Trasa rozpoczyna się przy Zamku Królewskim i biegnie przez Łazienki Królewskie aż do Wilanowa, jednak najbardziej reprezentacyjną jej część stanowią ulice Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Aleje Ujazdowskie. Na trasie znajduje się zabytkowe i reprezentacyjne budowle, m.in. Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza.GDY ŚWIECI SŁOŃCE

Planując zwiedzanie warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Na ładny słoneczny dzień warto zarezerwować sobie spacer po Łazienkach.

Łazienki Królewski Na zwiedzanie z dzieckiem Łazienek najpewniej zejdzie nam cały dzień, a przynajmniej znaczna jego część. Sadzawki z kaczkami, fontanny, cień drzew. Wybierając się do Łazienek warto mieć ze sobą mały prowiant i coś do picia (w letni dzień kolejki do lodziarni potrafią być dość spore), teren parku jest bardzo duży i może być problem ze znalezieniem zaplecza spożywczego. Warto również włożyć do kieszonki kilka orzeszków (migdałów, orzechów włoskich) - po parku biegają rude łakomczuchy, które chętnie zjadają nam z rąk orzechowe przysmaki!

Ciekawy plac zabaw znajdziemy w znajdującym się w sąsiedztwie Łazienek Parku Ujazdowskim (wejście od ulicy Pięknej, plac zabaw w słońcu).

Łazienki Królewskie
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisuNa słoneczny dzień można również zaplanować spacer po ogrodzie zoologicznym.CO ZWIEDZIĆ W WARSZAWIE, GDY PADA DESZCZ?

Gdy pogoda nam nie sprzyja - jest deszczowo, wietrznie i zimno schronienie znajdziemy w warszawskich muzeach.

Centrum Nauki Kopernik - to miejsce, na zwiedzenie którego spokojnie możemy przeznaczyć cały dzień. Wchodzimy bowiem do jednej z największych w Europie dwupiętrowej „galerii” z ponad 450 interaktywnymi eksponatami. Tu możemy pobawić się nauką - zobaczyć niezwykły teatr robotyczny, usłyszeć jak “śpiewają” cewki tesli. Przy CNK znajduje się planetarium oraz Park Odkrywców.

W Centrum Nauki Kopernik
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisuMuzeum Powstania Warszawskiego – temat muzeum jest trudny, jednak wart zobaczenia - . Możemy je zwiedzić wraz z wózkiem dziecięcym, znajdziemy tu przewijak - w muzeum panuje półmrok, słychać głośne wystrzały oddające klimat działań wojennych, które mogą wystraszyć malucha). W muzeum zobaczymy m.in. fragmenty architektoniczne pochodzące ze zburzonego przez Niemców Zamku Królewskiego, replikę samolotu Liberator wraz z kapsułami zrzucanymi powstańcom przez aliantów oraz rekonstrukcje kanałów, którymi powstańcy zmuszeni byli uciekać przed okupantem.

Muzeum Powstania Warszawskiego - ruiny Zamku Królewskiego
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisu miejscaMuzeum Fryderyka Chopina Prawdziwa gratka dla miłośników muzyki w każdym wieku. W muzeum znajduje się wiele cennych i interesujących eksponatów, ale największą atrakcją jest muzyka, która wypływa z najróżniejszych zakamarków – nawet szuflad czy „grającej podłogi”.

W Muzeum Fryderyka Chopina
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisuMuzeum Techniki (w Pałacu Kultury i Nauki) - znajdziemy tu eksponaty dotyczące polskiej techniki - kolekcja motocykli, dawnych samochodów, urządzenia gospodarstw domowych i wiele innych.

Muzeum Ewolucji (w Pałacu Kultury i Nauki) - dziecięce oko pewnością ucieszą rekonstrukcje szkieletów dinozaurów naturalnych rozmiarów. Zobaczymy tu też pradawne gady, którym można policzyć ząbki oraz wychodzące na ląd ryby, które już miały umięśnione płetwy.

Muzeum Etnograficzne - ludowe stroje, zabawki, obyczaje, instrumenty muzyczne… Kolorowo i folklorowo - w weekendy dla indywidualnych zwiedzających dostępna wystawa “Muzeum dla dzieci”.Strefa "Muzeum dla dzieci" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisuINFORMACJE PRAKTYCZNE

Bezpłatną toaletę wraz z przewijakiem i miejscem do karmienia znajdziemy w samym centrum, niedaleko kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym - przy wejściu do windy i schodów ruchomych prowadzących na przystanek na al. Solidarności (jest tam także toaleta dla osób niepełnosprawnych).

Warto pamiętać, że większość muzeów jest nieczynna w poniedziałki (w tym m. in. komnaty w Zamku Królewskim). W poniedziałek możemy zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Archeologiczne.

Tuż przy rynku Starego Miasta przy ul. Freta 20/24a znajduje się fundacja “Sto Pociech” - możemy tu odpocząć po trudach zwiedzania. W budynku kawiarnia z kącikiem dla dzieci oraz zacieniony plac zabaw na powietrzu.A może byliście już kiedyś z dziećmi na wycieczce w stolicy? Zachęcamy również do dzielenia się Waszymi doświadczeniami! Warszawiacy - liczymy, że podpowiecie rodzicom, którzy odwiedzają Wasze miasto dokąd wybrać się z dziećmi!Polecamy nasze recenzje książek z którymi łatwiej zwiedzać Warszawę:
Paweł Beręsewicz, Warszawa. Spacery z Ciumkami, wyd. SKRZAT
Legendy Warszawskie, opowiada Ewa Stadtmuller, Wyd. SKRZAT
Barbara Sudoł Kogutek Ziutek w Warszawie Wyd. SKRZATcancel