Łazienki Królewskie

Miejscowość: Warszawa

check_circle  Drogi na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Głównie w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzy ją rozległy teren pałacowo-parkowy oraz zespół kilku historycznych ogrodów. Łazienki Królewskie to park-muzeum i nie ma tu typowego placu zabaw dla dzieci. Jednak sam teren Łazienek z pewnością spodoba się dzieciakom - jest dużo miejsca do swobodnej aktywności, kaczki, wiewiórki. 

Łazienki Królewskie - jak dojechać i jak zwiedzać?

Najbliżej Pałacu na Wodzie - głównej części łazienek są przystanki tramwajowe Łazienki Królewskie i autobusowe Agrykola. I to właśnie od tej południowej części parku proponuję rozpoczęcie zwiedzania rodzinom z dziećmi. Możemy wtedy się kierować w stronę Parku Ujazdowskiego z najciekawszym placem zabaw w Warszawie!

Łazienki Królewskie - co zobaczyć?

Teren parku jest rozległy i trudno, zwłaszcza z dziećmi, zobaczyć go całości. Główne miejsca to Pałac na Wodzie, Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia  - reszta zależy od naszych upodobań.

Pałac na wodzie 

Pałac na wodzie znajdujący się w centralnej części parku to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W lecie odbywały się tutaj słynne obiady czwartkowe, na których król zapraszał słynnych malarzy, architektów, rzeźbiarzy. Dzisiejsze Łazienki Królewskie, przed przejęciem ich przez króla Stanisława Augusta, pełniły rolę leśnego zwierzyńca, w którym organizowano polowania.

Pałac na Wodzie - Łazienki Królewskie
Pałac na Wodzie - Łazienki Królewskie
Pałac na Wodzie - Łazienki Królewskie
Pałac na Wodzie - Łazienki Królewskie

Amfiteatr

Po scenie amfiteatru dostojnie kroczą barwne pawie. Scena oddzielona jest od widowni taflą wody, co dodaje miejscu magii i uroku.

Ogrody Królewskie

To najstarsza część ogrodów usytuowana w pobliżu Pałacu na Wodzie i Amfiteatru, założona na miejscu dawnego Zwierzyńca. Historia miejsca sięga 1262 roku. 

Ogrody Królewskie
Ogrody Królewskie

Stara Pomarańczarnia

Zwana też Starą Oranżerią - zaprojektował ją królewski architekt włoskiego pochodzenia. Wykorzystywana była do przechowywania drzew pomarańczowych, które latem zdobiły alejki parkowe w Łazienkach. Możemy tu zobaczyć Teatr Królewski - jeden z kilku w Europie zachowanych teatrów dworskich oraz Królewska Galeria Rzeźby z kolekcją marmurowych posągów i gipsowych odlewów dzieł starożytnych.

Ogrody Królewskie
Ogrody Królewskie

Świątynia Sybilli 

Wzorowana jest na starożytnych budynkach greckich. Wejścia strzegą dwa groźne lwy. Na znajdujący się w pobliżu świątyni biały, kamienny stożek pokrywają greckie sentencje przypisywane siedmiu greckim mędrcom. Sentencje te stanowiły kodeks etyczny starożytnej Grecji.

Świątynia Sybilli - Łazienki Królewskie
Świątynia Sybilli - Łazienki Królewskie

Belweder 

"Bel vedere" po włosku znaczy “piękny widok”. Architektonicznie to budowla ogrodowa położona na wzgórzu, z której roztacza się widok na kompozycję ogrodu. Belweder to dawna rezydencja prezydenta RP, nie jest udostępniona do zwiedzania.

Belweder - Łazienki Królewskie
Belweder - Łazienki Królewskie

Świątynia Egipska, Figarnia

Świątynia Egipska pełniła rolę dojrzewania fig - figarni. Strzegą ja lwy wyrzucające z pysków wodę. Dach budynku jest jednocześnie mostem łączącym brzegi stawu. Stąd inna nazwa pawilonu - Most Egipski. Na dachu, moście nad Świątynią, wznosi się obity blachą i pokryty hieroglifami wysoki obelisk. 

Świątynia Egipska, figarnia - Łazienki Królewskie w Warszawie
Świątynia Egipska, figarnia - Łazienki Królewskie w Warszawie

Pomnik Fryderyka Chopina

To najbardziej znany w Polsce monument. Latem odbywają się tu koncerty fortepianowe. 

Pomnik Fryderyka Chopina - Łazienki Królewskie w Warszawie
Pomnik Fryderyka Chopina - Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki - zwiedzamy z orzechami 

Na zwiedzanie z dzieckiem Łazienek najpewniej zejdzie nam cały dzień, a przynajmniej znaczna jego część. Sadzawki z kaczkami, fontanny, cień drzew. Wybierając się do Łazienek warto mieć ze sobą mały prowiant i coś do picia - teren parku jest bardzo duży i może być problem ze znalezieniem zaplecza spożywczego. Warto również włożyć do kieszonki kilka orzeszków - po parku biegają rude łakomczuchy, które chętnie zjadają nam z rąk orzechowe przysmaki!

Wiewiórka na terenie Łazienek Królewskich
Wiewiórka na terenie Łazienek Królewskich

Ogród botaniczny

Niewielki, położony w sąsiedztwie Łazienek jest jednym z najstarszych, a także jednym z najmniejszych ogrodów botanicznych w Polsce. Jednak, co ciekawe, w Ogrodzie powstają specjalne kolekcje roślin, np. kolekcja roślin rzadkich, ginących i zagrożonych w Polsce, dzięki czemu niektóre gatunki zostały uratowane przed całkowitym zapomnieniem. W szklarniach możemy zobaczyć gigantyczne kaktusy, palmy, figowce, pomarańcze, a nawet laski wanilii, krzewy kawy, awokado oraz rośliny mięsożerne - przed zakupem biletu warto się jednak upewnić czy szklarnie są otwarte. 

Ogród botaniczny
Ogród botaniczny

Park Ujazdowski 

Położony tuż przy Łazienkach Królewskich park z jednym z najciekawszych placów zabaw dla dzieci! 

Park Ujazdowski

Park Ujazdowski

Rozległy, zadbany, zabytkowy park położony w śródmieściu, tuż przy Łazienkach Królewskich. Nie wolno tu jeździć na rower ...

Plac zabaw w Parku Ujazdowskim
Plac zabaw w Parku Ujazdowskim
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Warszawa


Wczytuję komentarze ...
cancel