Kolorowanki dla dzieci - warszawskie legendy

Kolorowanki warszawskie legendy dla dzieci

Poznaj warszawskie legendy i pokoloruj je razem z nami! Poniżej seria kolorowanek dla dzieci dotycząca warszawskich legend: o warszawskiej syrence, Bazyliszku, Warsie i Sawie oraz złotej kaczce. Łatwe do domowego wydruku!

Materiały edukacyjne dla nauczycieli

Kolorowanki warszawskie legendy to także ciekawa pomoc dydaktyczna dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, mogą stanowić pomoc w ramach zajęć na szkolnej świetlicy lub w bibliotece.

Wars i Sawa

Dawno temu nad brzegiem Wisły mieszkał samotnie w swej chacie ubogi rybak Wars. Codziennie wieczorem przesiadywał nad rzeką przy blasku księżyca. Podczas jednej z takich nocy Wars usłyszał przepiękny śpiew dziewczyny. Była to Sawa. Wars wypłynął w łodzi w kierunku, z którego dochodził niezwykły głos Sawy. Wtedy wody rzeki wzburzyły się, fale próbowały zatopić łódź, błyskawice roztrzaskać wiosła, a wiatr rozerwać sieci, ale Wars na to nie zważał. Na środku rzeki ujrzał syrenę. Kiedy Wars wyciągnął do niej rękę, Sawa zamieniła się w kobietę. Oddała Warsowi tarczę i miecz, w ten sposób oddając mu pod opiekę siebie, rzekę i miasto.

Kolorowanka do wydruku Wars i Sawa z treścią legendy
Kolorowanka do wydruku Wars i Sawa z treścią legendy

Bazyliszek

Dawno temu w podziemiach Starego Miasta w Warszawie mieszkał straszny stwór zwany Bazyliszkiem. Było to ogromne zwierzę pokryte łuską, o skrzydłach, jak nietoperz i długim, smoczym ogonem. Swym wzrokiem zamieniał ludzi w kamień. Bazyliszka przechytrzył młody, ubogi szewczyk, który zakradł się do jego kryjówki trzymając w rękach… zwierciadło! Stwór spojrzał w lustro i skamieniał - zobaczył bowiem w lustrze własne odbicie i spojrzenie.

Bazyliszek - kolorowanka wraz z tekstem legendy do wydruku
Bazyliszek - kolorowanka wraz z tekstem legendy do wydruku

Warszawska syrenka

Dawno temu Warszawa była rybacką osadą, a w rzece Wiśle pływały syreny. Często rybacy wracając z połowu słyszeli ich piękny śpiew. Niestety kilku z nich, spragnionych złota, postanowiło złapać syrenę i sprzedać ją dla okupu. Wcisnęli sobie wosk do uszu, by nie być podatnym na jej piękny głos, a następnie wypłynęli w morze, gdy księżyc był w pełni i zarzucili sieci. Nie musieli długo czekać - syrena wkrótce zaplątała się w rybacką sieć. Przerażoną i skrępowaną zanieśli do wioski i polecili pilnować strażnikowi. Jednak poczciwy strażnik uwolnił syrenę, która wystraszona uciekła do rzeki, lecz już nigdy więcej żaden z rybaków nie słyszał śpiewu syren. Podobno czasami jeszcze jakaś syrena wynurza się z Wisły, by popatrzeć, jak zmienia się miasto. Trzymająca tarczę i miecz syrena stała się godłem Warszawy.

Kolorowanki warszawskie legendy - warszawska syrenka
Kolorowanki warszawskie legendy - warszawska syrenka

Złota kaczka

Ubogi, warszawski szewczyk Lutek pewnego dnia usłyszał, że w lochach warszawskiego Zamku Ostrogskich mieszkała królewna zamieniona w złotą kaczkę i rozdaje bogactwa. Wybrał się więc do podziemi zamku. Rzeczywiście po wodach podziemnego jeziora pływała kaczka o złotych piórach. Chłopiec otrzymał od niej worek złotych dukatów, ale też warunek: musi wszystko wydać w ciągu jednego dnia z nikim się nie dzieląc, wtedy zostanie prawdziwym bogaczem. Chłopiec kupił sobie najdroższe szaty i próbował najdroższych wykwintnych potraw, wkrótce jednak spotkał żebraka i dał mu kilka swych złotych monet. W tym momencie zatrzęsła się ziemia, a przed szewcem stanęła przecudnej urody księżniczka. Nie dotrzymałeś słowa - powiedziała i znikła, a wraz z nią znikło całe bogactwo. Szewczyk znowu miał na sobie łachmany zamiast bogatych szat, zrozumiał jednak, że to nie pieniądz daje szczęście.

Kolorowanki warszawskie legendy - złota kaczka
Kolorowanki warszawskie legendy - złota kaczka
Kolorowanki warszawskie legendy - złota kaczka
Kolorowanki warszawskie legendy - złota kaczka

Kolorowanki w wersji ukraińskojęzycznej:

Materiały edukacyjne warszawskie legendy w języku ukraińskim dla dzieci

Materiały edukacyjne warszawskie legendy w języku ukraińskim dla dzieci

Kolorowanki warszawskie legendy dla dzieciPoznaj warszawskie legendy i pokoloruj je razem z nami! Poniżej seria kolorowa ...

Szkice

Kolorowanki powstały na podstawie przepięknych szkiców Pani Liudmyla, nauczycielki plastyki z Ukrainy. Tekst legend zredagowała Daryna. Bardzo dziękujemy!!!

Szkice do kolorowanek
Szkice do kolorowanek

Szkice do kolorowanek

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-03-22
Wczytuję komentarze ...
cancel