Rydlówka - muzeum w Bronowicach

ul. W. Tetmajera 28
31-352 Kraków
call 12 265 10 15    link www.muzeumkrakowa.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Plac zabaw

Wycieczka do słynnej młodopolskiej Rydlówki na krakowskich Bronowicach to podróż w czasie, na którą warto wybrać się cała rodziną!Niegdysiejsza podkrakowska wieś od wielu lat znajduje się już w granicach miasta. Moje dzieciaki podsumowały historię Bronowic w następujących słowach: „tak Ci artyści z Krakowa uciekali, a tu Kraków ich dogonił…”. Dodałabym, że „miasto wieś dogoniło, jednak do końca nie przegoniło”. Okolice Rydlówki dzielnie bronią się przed „wielkim miastem”: zobaczymy tu drewniane stodoły i pojedyncze wiejskie chaty, które, (mimo, że z antenami na dachach) przypominają nam, że niegdyś na Krakowski Rynek było stąd o wiele dalej niż dziś.


Rydlówka od czasów słynnego wesela także niewiele się zmieniła. Muzeum (oddział Muzeum Kraków) zajmuje dziś 3 najstarsze pokoje (to właśnie te, w których tańczyli i odpoczywali weselni goście), oraz większe, dobudowane później pomieszczenie, w którym odbywają się np. muzealne warsztaty (również dla dzieci!) i spotkania. Pozostałą część domu, zgodnie z testamentem Lucjana Rydla, zamieszkują potomkowie rodziny.


We wnętrzach warto zwrócić uwagę na oryginalne meble (przepiękne skrzynie wianne!), fotografie mieszkańców i weselnych gości. Na ścianach znajdziemy galerię portretów (w tym słynny portret L. Rydla autorstwa S. Wyspiańskiego), kilka wizerunków gospodyni: Pani Jadwigi w barwnych ludowych strojach oraz wiejskie pejzaże pędzla młodopolskich mistrzów. Warto zwiedzić muzeum z przewodnikiem (np. przy okazji różnych wydarzeń) i poznać ciekawostki o miejscu, domu i jego mieszkańcach.Otoczenie Rydlówki to zaciszny „wiejski” ogród, w którym również odbywają się ciekawe wydarzenia (np. jesienne osadzanie chochoła). Na co dzień można tu odpocząć na zacienionej drewnianej ławeczce, wsłuchać się w śpiew ptaków, szepty historii i dawnych mieszkańców… przeszkodzić może nam jedynie huk startujących/lądujących nad naszymi głowami samolotów...


Informacje praktyczne: muzeum jest częściowo dostępne dla wózków dziecięcych: od ul. W. Tetmajera prowadzi tu dość stroma wysypana drobnymi kamyczkami ścieżka. Przy wejściu kilka stopni, wewnątrz także. Wózek lepiej zostawić w ogrodzie lub w niewielkim holu. Możliwość skorzystania z toalety (wejście na zewnątrz).

W pobliżu dwa place zabaw: większy dla młodszych (róg ul. W. Tetmajera i ul. Pod Strzechą) i mniejszy dla starszych (ciut wyżej na ul. W. Tetmajera). Przy placu zabaw dla młodszych cukiernia i kawiarnia, naprzeciwko placu zabaw dla starszych dzieci – sklep spożywczy.
Przy okazji przypominamy o naszym bezpłatnym e-booku "Staszkowa wyprawa śladami Stanisława" oraz propozycji spaceru z zagadkami: krakowskimi śladami Stanisława Wyspiańskiego.Zapraszamy też na wirtualny spacer po starych Bronowicach >>>

szpiedzywiedzy.pl/bronowice >>>

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel