MAGIA DRZEW: wycieczki i publikacje

Wraz z nadejściem wiosny z niecierpliwością wypatrujemy pojawienia się pierwszych pąków, zachwycamy się zielenią młodych listków i podziwiamy je obsypane kwiatami. To one latem dają nam ożywczy cień, a jesienią cieszą oczy swoją barwną szatą. Co powiecie na to, aby wyruszyć w poszukiwaniu sekretu magii drzew?Są takie miejsca, gdzie drzewa królują: tajemnicze puszcze, dzikie lasy i… osiedlowe parki. Mało kto z nas odwiedził jednak prawdziwy ogród dendrologiczny, noszący nazwę, która brzmi jak zaklęcie: ARBORETUM.

My w czasie górskich wędrówek (akurat zmierzaliśmy do ruin zamku Karpień i na szczyt Trojak) natknęliśmy się na zaciszny, kameralny Leśny Ogród Drzew i Krzewów, czyli Arboretum w Lądku Zdroju (Kotlina Kłodzka). A tam takie właśnie widoki:Tajemniczy ogród dendrologiczny (tym razem w skali makro!) poleciły nam nasze czytelniczki. Pani Agnieszka z Julką zapraszają do Arborteum w Bolestraszycach (woj. podkarpackie):A gdzie w Waszej okolicy można pooglądać egzotyczne drzewa? Okazuje się, że ogrodów dendrologicznych jest w Polsce całkiem sporo! Polecamy zajrzeć np. na stronę www.drzewapolski.pl .

Jeśli natomiast macie ochotę na dalsze podróże to polecamy także niepowtarzalne arboretum z (prawie) wszystkimi drzewami świata we Francji DRZEWA ŚWIATA W HUELGOAT.

Jeśli już zobaczymy i się zachwycimy przydałoby się i coś dowiedzieć o naszych wielkich przyjaciołach. W tym celu zebraliśmy całkiem sporą dendrologiczną bibliotekę! Po fachową literaturę sięgnęliśmy do oferty wydawnictwa Multico, czyli na stronę lasksiazek.pl, a oto co znaleźliśmy:Niecodzienny sposób poznawania drzew proponuje autorka książki Drzewołazki Cecylia Malik. Opowiadając o przygodach nastolatek, broniących swoje ukochane drzewo przed wycięciem, przemyca wiedzę o poszczególnych gatunkach, ze szczególnym uwzględnieniem „informacji praktycznych”, czyli które najlepiej nadają się do wspinania!Po zapoznaniu się z podstawowymi faktami warto zagłębić się szczegóły i odpowiedzieć sobie na pytania, które mogą przyjść do głowy chyba tylko najdociekliwszym kilkuletnim pasjonatom: czego drzewa uczą się w szkole i czy ze sobą rozmawiają? Co robią w nocy… i czy mają w lesie Internet? Tu pomoże tylko wielki autorytet: Peter Wohlleben i jego książka „O czym szumią drzewa” wydana przez Wydawnictwo Otwarte:A jak zarazić miłością do drzew kilkulatka? W tej kwestii niezawodne okażą się „Opowieści o małej jabłonce” wyd. SKRZAT, czyli dwa tomy przygód pewnego sympatycznego drzewka i jego przyjaciół.Co powiecie na to, żeby na koniec zabawić się i zbudować własne ARBORETUM? Taką rozrywkę przygotowało wydawnictwo REBEL w swojej najnowszej grze karcianej:UWAGA KONKURS!

Bardzo się cieszymy, że Wy również kochacie i lubicie podglądać drzewa! Tym razem nagrody, czyli książki od wydawnictw Skrzat, Otwarte i Multico trafią do: Pani Anna Pierzchała (nick helioda) razem z rodziną pozna Opowieści o Małej Jabłonce, Pani Kalina dzięki zeszytom z zadaniami od MULTICO zdobędzie z dziećmi dyplom dendrologa, a Pani Bernadeta dowie się "O czym szumią drzewa" - mamy nadzieję, że lektura przybliży Wam język brzozy Matyldy, świerka Stefana i sosny Klementyny!

Gratulujemy laureatom i poprosimy o podanie danych do wysyłki (imię, nazwisko, adres, nr tel.) na e-mail konkurs.trasadlabobasa@gmail.com, a wszystkim uczestnikom konkursu i pozostałym naszym czytelnikom życzymy wielu owocnych przyjaźni z drzewami!
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...