Zbudujmy swoje ARBORETUM!


hourglass_emptyCzas: 30 minut

face Wiek: 8+

supervised_user_circle Ilość graczy: 2-4

casino Wydawca: RebelPodobnie jak w małym nasionku kryje się moc wielkiego drzewa, w tym niewielkim pudełku schowało się wiele godzin zabawy. Otwieramy?Przy pierwszym spotkaniu z ARBORETUM na pewno warto poświęcić chwilę żeby nacieszyć się widokiem 80 kart. Znajdziemy na nich 10 gatunków drzew: głównie egzotycznych, o których usłyszymy pewnie pierwszy raz w życiu (np. jakaranda mimozolistna, wianowłostka królewska, czy strączyniec cewiasty), choć między nimi znalazło się też miejsce dla świerka, dębu i poczciwej wierzby płaczącej. Każda z kart ma swój określony symbol i kolor oraz numer (od 1 do 8).Czas na drugi etap znajomości, tj. poznanie reguł gry. Sama rozgrywka wydaje się prosta: losujemy i wykładamy karty, część zostawiamy w ręce, z części układamy alejki naszego ogrodu dendrologicznego. Przyznam jednak, że przebrnięcie przez wszystkie zawiłości ostatecznej punktacji zajęło nam dłuższą chwilę…

.

Po 2-3 rozgrywkach było już łatwiej i 10-letni tester przyswoił sobie podstawy strategii, na którą składa się dość dużo elementów. Okazuje się, że w swojej kolejce musimy podjąć sporo decyzji: czy losujemy karty, czy korzystamy z tych odrzuconych, co wykładamy na swoje alejki, co decydujemy się pozostawić w ręce, a co odrzucamy. Jednocześnie warto zwracać uwagę na ruchy i alejki pozostałych graczy, bo one również zadecydują o naszej końcowej punktacji.


PRZYKŁAD: punkty dostajemy tylko za te “alejki”, które zaczynają się i kończą tym samym drzewem i są ułożone w kolejności od najniższej cyfry do najwyższej, dodatkowo musimy mieć w ręce (w wachlarzu) kartę z drzewem rozpoczynającym i kończącym alejkę. UWAGA: alejki mogą zakręcać, nie muszą być linii prostej. Tu np. możemy otrzymać punkty za alejkę z „białym” drzewem : składa się na nią 3 karty: białe drzewo z nr 2, czerwone z nr 3 oraz białe z nr 4. Podobnie 3 punkty dostaniemy za alejkę dębową: dąb (brązowe drzewo) z nr 5, różowe z nr 6 oraz znowu dąb z nr 7. Jednak najwięcej punktów dostaniemy za alejkę z drzewami czerwonymi: rozpocznie się ona kartą z czerwonym drzewem nr 2, potem mamy czerwone drzewa nr 3 i 4, świerk nr 5, drzewo różowe nr 6, fioletowe nr 7 i na koniec czerwone z ósemką. Dodatkowo otrzymamy premię za 4 drzewa w jednym kolorze i zakończenie alejki kartą z ósemką!

Kiedy gra się nam podoba, szybko okazuje się, że chciałoby do niej dołączyć także młodsze rodzeństwo. Wtedy zaczynamy wymyślać dodatkowe warianty:

WE WSPÓLNYM OGRODZIE:
Nasz rodzinny wariant kooperacyjny ARBORETUM to budowanie wspólnej sieci alejek. Zasadniczo gramy wg instrukcji, z tą różnicą, że budujemy wspólny ogród. Na koniec też zwracamy uwagę na to, co każdemu zostało w ręce: osoba, która nazbierała najwięcej punktów danego gatunku ma prawo do odnalezienia najwyżej punktowanej alejki rozpoczynającej się i kończącej się tym gatunkiem. Wszystkie punkty dodajemy i dążymy do tego, aby współpracując osiągnąć jak najwyższy wynik.

Właściwie „karty w ręce” mogą całkiem jawnie leżeć na stole, możemy doradzać sobie nawzajem, podpowiadać, negocjować, wspólnie podejmować decyzje, czy np. pilnować, żeby nie wyłożyć wszystkich kart danego gatunku na alejki, bo wtedy nikt nie będzie mógł podliczyć za nie punktów.

UWAGA! Na taką rozgrywkę warto przygotować duuuży stół: arboretum może się nam bardzo rozrosnąć, ale tym ciekawiej będzie szukać w nim alejek, spełniających zasady końcowej punktacji!


Ile alejek do punktacji tu odnajdziecie?

DLA NAJMŁODSZYCH:
Możemy też zagrać w różne odmiany mniej lub bardziej ułatwionych wariantów ARBORETUM: np. losować i dokładać karty na stos wg koloru lub numeru (na zasadzie makao), tworzyć własne ogrody i alejki dokładając kolejne karty wg ustalonej zasady (pasujący kolor lub numer, rosnące numery itp.), albo uprościć nieco punktację wybierając tylko część zasad z instrukcji (punktujemy wszystkie poprawnie ułożone alejki bez zwracania uwagi na to, co kto ma w ręce).

…a Wy jak bawicie się z Arboretum? Czekamy na Wasze pomysły w komentarzach!ARBORETUM, 8+
Wydawnictwo REBEL

PS. KOCHACIE DRZEWA? My też! Zerknijcie do naszego artykułu MAGIA DRZEW - mamy dla Was kilka dendrologicznych pomysłów: propozycji wycieczek, polecanych książek i gier, a nawet KONKURS Z NAGRODAMI

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel