Z Lądka-Zdrój na Trojak i zamek Karpień

Miejscowość: Lądek Zdrój w pobliżu: Kłodzko
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem

NIEBIESKI SZLAK PTTK z Lądka Zdroju prowadzi w stronę hotelu Trojan (tu niewielki parking) i skręca w lewo w bukowy las (prosto, szeroką drogą wiedzie gminny szlak spacerowy).

Początek szlaku
Początek szlaku

Niebieski szlak wspina się cały czas pod górę, leśną wąską ścieżką – bitą, z kamieniami i korzeniami.

Po około godzinie wspinaczki dochodzimy do szczytu i pięknej formacji skalnej Trzy Baszty. Na jednej ze skał znajduje się taras widokowy (metalowe barierki) i cudowny widok na południe, w tym na Masyw Śnieżnika.

Trzy Baszty - skały na szczycie Trojaka
Trzy Baszty - skały na szczycie Trojaka
taras widokowy
taras widokowy

Kolejną Skałę – Skalny Mur mijamy dołem, a przez ostatnią – Skalną Bramę przechodzimy środkiem, oczywiście po skałach!

Skalna Brama
Skalna Brama

Następnie schodzimy na przełęcz Rozdroże Zamkowe. Znajduje się tu skrzyżowanie z zielonym szlakiem i gminną trasą spacerową. W około 10 min można dojść do kaplicy w Karpnie (Matki Boskiej od Zagubionych), a w ok. 15 min do ruin zamku Karpień. W niewielkiej wiacie na przełęczy znajduje się tablica informacyjna o historii zamku.

Ścieżka na wzgórze Karpień jest wąska, leśna i miejscami dość stroma. Ruin zostało niewiele, ale z zachowanych fundamentów można domyślić się zarysu twierdzy. Z murów widoczna jest panorama ze Śnieżnikiem w roli głównej. Jest tu też kilka drewnianych ławek i jedna niezwykła, kamienna ława z tajemniczym napisem.

Kamienna ława – ruiny zamku Karpień
Kamienna ława – ruiny zamku Karpień

Powrót tą samą trasą, lub ścieżkami spacerowymi. Od przełęczy Zamkowe Rozdroże na południowy zachód odchodzi szeroka droga oznaczona biało-niebieskimi kwadratami. Doprowadzi nas ona do skrzyżowania z ścieżką czerwoną i szlakiem rowerowym. Tuż obok znajduje się skała Skalny Ząb (5 min odejścia czerwoną ścieżką na zachód).

Aby wrócić do Lądka wracamy na niebieską ścieżkę, która nadal prowadzi szeroką drogą (razem ze szlakiem rowerowym i czerwonym narciarskim). DOBRYM POMYSŁEM JEST PODEJŚCIE Z LĄDKA NA PRZEŁĘCZ ŚCIEŻKAMI SPACEROWYMI - Ta droga jest być może ciut dłuższa, ale o wiele łatwiejsza – prawie płaska, szeroka, a następnie podejście do ruin zamku, na szczyt Trojak i zejście do Lądka niebieskim szlakiem PTTK. Obie drogi łączą się w okolicy Stawów Biskupich (pyszne pstrągi, plac zabaw). Niestety ścieżki spacerowe są bardzo słabo oznakowane, mapy po drodze nieczytelne – jeżeli nie ma się dokładnej mapy można się łatwo zgubić!.

Trasa spacerowa z Arboretum
Trasa spacerowa z Arboretum

Atrakcją ścieżek spacerowych są tablice edukacyjne (w części bliżej Arboretum czyli leśny park drzew i krzewów) i źródełko św. Jadwigi.

Źródło św. Jadwigi Śląskiej, która piła wyłącznie wodę, nie jadła mięsa, spała na twardym łóżku, a po urodzeniu 7 dzieci zamknęła się w klasztorze…
Źródło św. Jadwigi Śląskiej, która piła wyłącznie wodę, nie jadła mięsa, spała na twardym łóżku, a po urodzeniu 7 dzieci zamknęła się w klasztorze…
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel