Westerplatte to wyjątkowe miejsce dla historii Polski, które na pewno warto odwiedzić, także z dziećmi. To tu 1 września 1945 r. o godz. 4:45 padły strzały z pancernika Schleswig-Holstein, a żołnierze polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej zamiast poddać się pod kilku godzinach walczyli aż 7 dni.
Co się zmieniło na Westerplatte?
To przez lata zaniedbane miejsce powoli nabiera nowego kształtu. Prowadzone prace archeologiczne odsłaniają fundamenty dawnych wartowni, a dzięki ekshumacjom nareszcie znalazło się tu miejsce na godny pochówek obrońców Westerplatte, którzy za ten skrawek Polski oddali swoje życie.
Nowe muzeum na Westerplatte?
Obecnie odwiedzając Westerplatte możemy zobaczyć niewielką, ale bardzo ciekawie zaaranżowaną ekspozycję w Warowni nr 1 (oddział Muzeum Gdańska). Wystawa niedawno została "odświeżona" i uzupełniona o nowe elementy, np. takie ciekawostki i instalacje artystyczne:
Poza tym planowana jest budowa całkiem nowego Muzeum Westerplatte, które będzie oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Co niestety nie zmienia się na Westerplatte?
Niestety nadal dla wielu gości Westerplatte najważniejsze jest "zdjęcie z pomnikiem" - pamiątką po czasach słusznie minionych, czyli "Pomnikiem Obrońców Wybrzeża" z wizerunkami radzieckich żołnierzy, z radzieckimi pepszami i wspomnieniami m.in. walki pod Lenino i Studziankami...
Czekając na nowy symbol Westerplatte niezmiennie zapraszamy do zwiedzania tego wyjątkowego miejsca, a przede wszystkim do przekazywania pamięci o żołnierzach z Westerplatte kolejnym pokoleniom:
Zwiedzanie Westerplatte
Westerplatte to jedno z najważniejszych miejsc w polskiej historii. Warto je odwiedzić całą rodziną: zaglądnąć do zachowanej Wartowni nr 1 (oddziału Muzeum Gdańska), przespacerować się po lesie pamiętającym tragiczne wydarzenia września 1939 r. ...
Data dodania: 2024-09-01